گزارش اولین همایش آینده طراحی وب (روز اول)

گزارش اولین همایش آینده طراحی وب (روز اول)

اولین همایش آینده طراحی وب (Future of Web Design) در مرکز همایش‌های شهید قندی در وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات، برگزار شد. درواقع این‌یک رویداد دوروزه برای طراحان و توسعه‌دهندگان Front–End است که می‌خواهند اثری متفاوت در وب فارسی ایجاد کنند و از تجربیات و تخصص کسانی که در این زمینه نام‌آشنا و کارآزموده می‌باشند، استفاده کنند. اکنون قصد داریم تا خلاصه‌ای از روز اول این رویداد برای شما عزیزان گزارش دهیم.

 

در این همایش علاوه بر مباحث و ارائه‌های فنی و تخصصی در حوزه وب و آینده طراحی وب، مسائل مربوط به راه‌اندازی کسب‌وکارهای نوپا در حوزه وب نیز مطرح و صاحبان کسب‌وکارهای موفق در این حوزه سخنرانی داشتند. گفتنی است که این رویداد به‌صورت زنده و آنلاین در آدرس http://conf.wsschool.org/fowd/live/ پوشش داده‌شد تا علاقه‌مندان خارج از کشور و کسانی که امکان حضور نداشتند بتوانند به‌صورت آنلاین در این رویداد شرکت کنند.

ازاین‌جهت که گویی تیم اجرایی سعی داشته‌اند که موضوعات و نحوه ارائه‌ها متفاوت و درعین‌حال جذاب باشد، قالب آن را به سه دسته کلی تقسیم‌بندی کرده‌اند:

۱- ارائه‌های فنی، تخصصی
ارائه‌ها به‌صورت فنی، تخصصی با هدف معرفی متد‌ها و فنّاوری‌های جدید در حوزه طراحی وب است که توسط افراد باتجربه که قبلاً در این زمینه فعالیت دارند ارائه خواهد شد. زمان در نظر گرفته‌شده برای هر ارائه بین ۳۰ تا ۴۵ دقیقه است.

۲- سخنرانی‌ها
برخی از موضوعات فنی، تخصصی در حوزه وب و همچنین بررسی برخی کسب‌وکارهای موفق در حوزه وب باهدف انتقال تجربه، ایده و همچنین راهکار به علاقه‌مندان، در قالب سخنرانی انجام خواهد شد. برخی از سخنرانان به دلیل اینکه خارج از ایران هستند به‌صورت مجازی و توسط Skype در این رویداد حضور خواهند داشت. زمان در نظر گرفته‌شده برای هر سخنرانی بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه است.

۳- پنل‌های چالشی و تعاملی
جهت تعامل بیشتر با شرکت‌کنندگان و رفع مشکلات آنان، یک پنل تخصصی در هرروز برگزار خواهد شد که موضوعات پنل‌ها به‌صورت بررسی مشکلات و چالش‌های موجود در حوزه راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی و همچنین فنی است که اعضای هر پنل انتخاب‌شده از صنوف مختلف جهت بحث در این زمینه و پاسخگویی به سؤالات شرکت‌کنندگان می‌باشند. زمان در نظر گرفته‌شده برای هر پنل هم حدوداً ۱ ساعت است.

ساعت ۹-۸: پذیرش حضار و صبحانه 
ساعت ۹:۳۴ : تقریباً با تأخیر نیم‌ساعته برنامه با تلاوت قرآن و سرود ملی آغاز شد. مجری برنامه جناب آقای آرش سروری روی سن حاضر شدند و بعد از خوش‌آمد‌گویی علت تأخیر را مشکلات اینترنتی سالن و هماهنگی برای پخش زنده رویداد عنوان کردند.ساعت ۹:۴۰ : آقای مجید علوی‌زاده (مجید آنلاین)، دبیر اجرایی همایش طراحی آینده وب، ابتدا کمی راجع به خودشان توضیح دادند و گفتند که مدرسه استاندارد‌های وب را مدیریت می‌کنند و ایده برگزاری همایش‌های طراحی وب هم از همانجا نشئت می‌گیرد. پس از آن اضافه کردند که همایش در سه قالب ۱- سخنرانی ۲- مقالات ۳- پنل اجرا خواهد شد و هدف این است که علاوه بر یادگیری مطالب جدید، در فضای کاملا دوستانه با یکدیگر تعامل و ارتباط برقرار کنیم. ساعت ۹: ۴۸ سخنرانی خود را اتمام بخشیدند.ساعت ۹:۵۷ : آقای خسرو سلجوقی برای ایراد سخنرانی روی صحنه حاضر شدند، آقای سلجوقی، در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات کار می‌کنند. بیش از ۱۰۰۰۰ شرکت به ثبت رسانده و کماکان در نظر دارند که فرصت‌های شغلی زیادی ارائه دهند. در خلال این سخنرانی، به این موضوعات اشاره شد که: برآورد شده که در سال ۲۰۴۵، اشتغال نیروی انسانی این گونه است که کشاورزی ۳ درصد، صنعت ۴ درصد و خدمات ۹۳ درصد را به خود اختصاص می‌دهد؛ و تا کنون بیش از ۷۰ درصد ناخالص ملی کشور‌ها (GDP) به ارتباطات و رسانه‌ها اختصاص پیدا کرده است. ایشان افزود همانگونه که اطلاع دارید، در ایران هم سرعت رو به رشد استفاده از گوشی‌های هوشمند را شاهد هستیم ولی اوضاع به گونه‌ای است که به نظر می‌آید که به طور کامل، استفاده از تکنولوژی را در اختیار نداریم حتی به طور مثال زیرساخت کابلی در ایران ۵ برابر سطح نیاز جامعه است. به گفته ایشان کار آفرین خوب چهار ویژگی دارد: ۱- مشکل را به خوبی می‌بیند. ۲- راه کار ارائه می‌دهد ۳-خطرپذیری می‌کند، (که با تعبیر طنز آلوده «خواهی نشوی همرنگ رسوای جماعت شو» آن را بیان کردند.) ۴- برای کسب و کار خود مدلی در نظر داشته باشد. (۱۰:۲۷ اتمام سخنرانی)
 

 


حضار به مدت نیم ساعت برای پذیرایی و استراحت سالن را ترک کردند. از آنجا که خط و مشی چنین رویداد‌هایی تعامل و به اشتراک گذاری اطلاعات در فضای دوستانه می‌باشد و از طرفی اوقات پذیرایی و استراحت، فرصت مقتضی برای این ارتباط می‌باشد، در این تایم کاملا شاهد این هدف بودیم. در تصویر زیر، آرش میلانی را می‌بینید که با جمعی از توسعه دهندگان برای پاسخ به سوال‌های ان‌ها، اشتراک اطلاعات و شبکه سازی در حال صحبت می‌باشند.

 
ساعت ۱۰:۰۶: ارائه آرش میلانی با عنوان «ماشین زمان یادگیری فنوﻥ، اﺯ گذشته تا آینده وﺏ» آغاز شد. خلاصه‌ای از ارائه ایشان به شرح زیر است:
«در تاریخ بشر برای سال‌های طولانی نحوه یادگیری علوم و فنون مختلف تنها از طریق رابطه استاد و شاگردی بود. گویا که شاگرد ظرفی خالی است و استاد وظیفه پر کردن آن ظرف با دانش را دارد. ما این روش را در مدرسه و دانشگاه تجربه کردیم و هنوز هم با نگاه به اطرافمان می‌توانیم آثار این روش را ببینیم. در سال‌های اخیر این روش تغییر کرد و رابطه استاد و شاگردی تعاملیتر شد، در این روش بیشتر اوقات استاد در حال پاسخ دادن به سوالات افراد هست. افراد انتظار دارند که استاد پاسخ «درست» همه سوالات آن‌ها را داشته باشد. اگر در کارگاه‌های عملی به معنای واقعی آن شرکت کرده باشید با این نوع یادگیری آشنا هستید؛ اما با توجه به سرعت پیشرفت علوم مختلف و به‌ویژه ابزار‌ها، زبان‌ها، چهارچوب‌ها و APIهای مختلف وب عملن استفاده از روش‌های بالا علاوه بر اینکه هزینه زیادی دارد، جوابگوی نیاز طراحان و برنامه‌نویسان وب نیست».
آرش میلانی سعی کرد در مورد روش سوم یادگیری که بر پایه خودآموزی و اشتراک دانش می‌باشد، صحبت کند و روش‌ها عملی این کار را بررسی کند. در این راستا از حضار خواست طرح آموزشی از روش آموزش جدید جاوا اسکریپت در سه سال آینده نقاشی کنند. آقای میلانی بیان کرد که مشکل افراد این است که همیشه احساس می‌کنند فقط باید مطالعه کنند و به طور عملی وارد نمی‌شوند، از طرفی به دلیل سطح پایین دانش زبان انگلیسی در بین آن‌ها و اینکه خیلی از محتواهای آموزش به زبان انگلیسی هستند، همیشه معضلاتی در این راستا بوده است. (ساعت ۱۰:۳۷ اتمام)ساعت ۱۰:۳۸: بار دیگر مجید علوی‌زاده با سخنرانی تحت عنوان «آینده طراحی وب (نام همایش)» حاضر شد. او اظهار داشت که در حال حاضر در دوران وب ۲ و وب ۳ به سر می‌بریم، در آینده به وب ۴ می‌رسیم که در این زمان که وب هوشمندی بالایی دارد و همه چیز تحت وب خواهد بود، از هر ۴ نفر ۱ نفرشان سایت‌هایی که لودشان بیشتر از ۴ ثانیه طول می‌کشد را می‌بندد.
ساعت ۱۲:۰۰: شاهو طوفانی با ارائه‌ای تحت عنوان»: آینده طراحی لی‌اوت وب‌سایت‌ها، ماژول گرید در دسترس‌تر از همیشه» آغاز به صحبت کرد، شرح مختصری از ارائه به قرار زیر است:
«چیدمان قالب وب‌سایت‌ها در دهه ‌ی اخیر روش‌های زیادی به خود دیده، زمانی جداول (Table) یکه تاز چارچوب بندی صفحات وب بود، با فراگیر شده CSS و مطرح شدن ماژول‌های جدید، بحث جداکردن ساختار از محتوی هر روز پررنگ‌تر می‌شود.»
در این ارائه با مرور مختصری بر روشهای لی‌اوت زنی صفحات از جداول، Float و فلکس باکس، به معرفی جدید‌ترین ماژول ارائه شده توسط کنسرسیوم وب یعنی Grid و همچنین با مطرح کردن مثالهایی به جزییات، مشخصات، روش‌ها و آینده صفحه‌بندی وب و ماژول گرید پرداخت. (ساعت ۱۲:۲۹ اتمام)
 ساعت ۱۲:۳۰: آرش بره‌مند با سخنرانی «سایت به مثابه ﺭسانه» روی سن حاضر شد. آقای بره‌مند در خلال سخنرانی خود بیان کرد که آمار استفاده از مالتی مدیا بین کاربران ایرانی به ۶۵ درصد رسیده و در دنیا بیش از ۸۰ درصد است و روز به روز شاهد مهاجرت رسانه‌های سنتی به فضای آنلاین می‌باشیم. ایشان روزنامه کیهان، شرق و دنیای اقتصاد را از نظر رسانه وب و اپلیکیشن‌ها بررسی کرد و اضافه کرد که اکثر نشریات هنوز وب‌سایت ندارند و تعداد بسیار کمی وب‌سایت تخصصی دارند حتی برنامه‌های تلوزیونی پر بیننده ۹۰ یا خندوانه نیز در رسانه‌های تحت وب عملکرد مطلوب نداشته‌اند.

 


ساعت ۱۳:۰۰: برای صرف نهار و استراحت سالن از جمعیت حضار خالی شد. در تایم نهار صحبتی با آقای جادی می‌رمیرانی داشتم، نظر ایشان راجع به نظم برگزاری همایش بسیار مثبت بود و نحوه ارائه و پرزنتیشن‌ها را تا حد زیادی استاندارد می‌دانستند، نکته جالب صحبت ایشان در مورد کیفیت برگزاری، اشاره به حضور فعال اسپانسر‌های همایش با تخصص خاص خود بود، به طور مثال شرکت کاله بخشی از پذیرایی را برعهده گرفته و شرکت آسیاتک بخش اینترنت سالن را پشتیبانی می‌کرد. علاوه بر این‌ها از ایشان راجع به فعالیت کنونی ایشان پرسیدم که بیان کردند در حال حاضر در حال تولید محتوای آموزشی هستند تا کنون بخش اول آموزش لینکوس در مبین نت منتشر شده است و از این دست آموزش‌ها که با شرکت‌های مختلفی برای انتشار آن صحبت کرده‌اند.

 


ساعت ۱۴:۱۹ : ارتباط اسکایپ با سالار کابلی برقرار شد که به دلیل مشکلات بسیار اینترنتی بار‌ها این ارتباط قطع شد طوری که از ادامه ارائه صرف نظر کردند.

 


ساعت ۱۴:۴۵ : پنل هیجان انگیزی با با کوردینیتوری آرش بره‌مند و حضور مانی قاسمی، دکتر فراهانی، سجاد بهجتی، جادی می‌رمیرانی و عطا خلیقی برگزار شد. اعضای پنل (از راست به چپ) : آرش بره‌مند، جادی می‌رمیرانی عطا خلیقی، مانی قاسمی، دکتر فراهانی، سجاد بهجتی. محوریت پنل روز اول تحت عنوان «هر وب‌سایت یک رسانه» است و به صورت کلی توجه اصلی بر روی محتوا است.

 ساعت۱۶:۲۴ : سخنرانی دکتر بهرام صادقی، با موضوع سواد رسانه‌ای در آینده طراحی وب و دنیای دیجیتال سخنرانی کردند (ساعت ۱۶: ۴۱ اتمام)

 


ساعت ۱۶:۴۶ : ارائه آقای امیرعباس عبدالعلی تحت عنوان» Workflow طراحی مدرن با استفاﺩﻩ اﺯ Gulpjs» خلاصه ارائه ایشان به شرح زیر است:
«امروزه طراحی اینترفیس وب‌سایت دارای جزئیات بسیاری است. طراح باید موارد بسیاری را در طراحی خود لحاظ کند. مواردی همچون بهینه و فشرده‌سازی تصاویر، کاهش http request‌ها از طریق متصل کردن فایل‌های JS به هم، فشرده‌سازی فایل‌های JS و CSS برای کاهش حجم صفحه و بسیاری از موارد دیگر. انجام همه این امور به شکل دستی کاری بسیار زمان‌بر است. خوشبختانه در حال حاضر ابزارهایی در دسترس طراحان قرار گرفته که بسیاری از این اعمال را به شکل خودکار برای طراح انجام می‌دهد. Gulp. js یکی از این ابزارهاست.» برای در اختیار داشتن گزارش روز دوم، با ما همراه باشید.