گسترش همکاری «صحا» و استانداری یزد برای تبدیل ایده‌های کارآفرینی به محصول

گسترش همکاری «صحا» و استانداری یزد برای تبدیل ایده‌های کارآفرینی به محصول

تفاهم‌نامه همکاری بین صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (صحا) و استانداری یزد با هدف تبدیل ایده‌های فناوری و کارآفرینی به محصول امضا شد.

تفاهم‌نامه «صحا» با استانداری یزد در  راستای تحقق اهداف مقرر در سند چشم‌انداز، سیاست‌های کلی علم و فناوری و اقتصاد مقاومتی مبنی بر تقویت اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه صنایع و خدمات مبتنی بر علوم و فناوری‌های جدید و همچنین به منظور اجرای برنامه توسعه کسب‌وکار و اشتغال پایدار (طرح تکاپو) منعقد شد.

این تفاهم‌نامه بین سید محمد میرمحمدی، استاندار یزد و علی وحدت، رییس هیات‌مدیره و مدیرعامل صحا در محل استانداری یزد امضا شد.

از موضوعات تفاهم‌نامه و همکاری‌ها می‌توان به «مشارکت در شناخت اولویت‌های حمایتی، فرصت‌های سرمایه‌گذاری، زمینه‌های مناسب صادراتی و جذب سرمایه‌گذاری خارجی در صنایع الکترونیک، ارتباطات و فناوری اطلاعات»، «همکاری با هدف تبدیل ایده‌های فناوری و کارآفرینی به محصول یا خدمت، تجاری‌سازی دستاوردهای پژوهشی، رشد سریع بنگاه‌های نوپا و فناور استان و ایجاد اشتغال پایدار در حوزه‌های مختلف صنعت الکترونیک طبق سیاست‌گذاری مشترک» «همکاری در زمینه توسعه بنگاه‌های فعال بویژه با موضوع گسترش فعالیت‌های تحقیق و توسعه و ارائه محصولات جدید، آموزش‌های تخصصی، کسب بازارهای جدید و بازارهای خارجی از طریق شرکت در نمایشگاه‌ و همایش‌های خارجی،انتقال فناوری، ایجاد سرمایه‌گذاری‌های مشترک (J.V.) و تعاملات بین‌المللی از سوی بنگاه‌های فعال بخش خصوصی» اشاره کرد.

«همکاری در زمینه تأمین مالی و اعتباری طرح‌های قابل حمایت و دارای اولویت حمایتی»، «همکاری در زمینه ارائه خدمات مشاوره‌ای و صنعتی در زمینه‌های فنی، کسب استانداردها، بازاریابی و تهیه طرح‌های توجیهی»، «همکاری در زمینه ارزیابی، ارزش‌گذاری، مدیریت خطر و مدیریت پروژه طرح‌های فناورانه، اعتبارسنجی طرح‌ها و تأمین تضامین»، «همکاری در تدوین شاخص‌های اثربخشی، سنجش و پایش آن‌ها برای طرح‌های اجرا شده و ارائه گزارش‌های لازم» از دیگر مفاد این تفاهم‌نامه محسوب می‌شوند.

از تعهدات استانداری یزد می‌توان به تأمین مالی ۵۰ درصد اعتبار طرح‌های قابل حمایت و دارای اولویت با توجه به منابع در اختیار نهادهای استان، کمک به ارزیابی فنی و اقتصادی طرح‌های متقاضیان تسهیلات مطابق با روال‌های صحا و تصمیمات مشترک اتخاذ شده و به کمک نهادهای تخصصی استان و همچنین نظارت بر روند اجرای طرح‌های حمایت شده، اثربخشی تسهیلات اعطایی و ارسال گزارش‌های لازم، کمک به ارائه دستاوردهای حاصل از طرح‌های حمایت شده در قالب‌های مناسب از قبیل نمایشگاه‌های تخصصی، همایش‌ها، تهیه گزارش‌های خبری مناسب اشاره کرد.

همچنین تعهدات صحا شامل تامین مالی ۵۰ درصد اعتبار طرح‌های قابل حمایت و دارای اولویت در قالب تسهیلات مالی برابر ضوابط صحا، حمایت از واحدهای معرفی شده از طریق صدور ضمانت‌نامه برابر ضوابط صحا است.

بر اساس این تفاهم در مرحله اول هدف‌گذاری انجام شده در قالب اعطای ١٠٠ میلیارد ریال تسهیلات مالی و صدور ٣٠٠ میلیارد ریال ضمانت‌نامه به منظور حمایت از طرح‌های حوزه الکترونیک، ارتباطات و فناوری اطلاعات استان یزد است.