ضرورت توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان در مقوله هسته‌ای

ضرورت توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان در مقوله هسته‌ای

همزمان با یازدهمین سالروز ملی فناوری هسته‌ای، کارشناسان این حوزه با حضور در میزگرد تخصصی به بررسی روند گذشته و چشم‌انداز آتی این فناوری نه چندان جدید پرداختند و با توجه به نیازهای روز، از اهمیت ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به مقوله فناوری هسته‌ای سخن گفتند.

تاکید بر روند صلح‌آمیز فعالیت های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران، تقویت اقدامات صورت گرفته در حوزه‌های پزشکی هسته‌ای، نیروگاه های هسته‌ای، کشاورزی هسته‌ای، داشتن نگاه معقولانه و بدون افراط و تفریط به این حوزه دانشی و تعیین سهم آن در اقتصاد و تولید علم کشور، فراهم کردن زمینه ورود بخش خصوصی به حوزه‌های مرتبط هسته‌ای، همچنین تقویت ارتباط دانشگاه‌ها و مراکز اصلی هسته‌ای در کشور از محورهایی است که علی معافی، فیزیکدان اتمی، پرویز پروین ،استاد دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر و محسن ساغری، رییس انجمن علمی پزشکی هسته‌ای ایران با شرکت در میزگرد «فناوری هسته‌ای» به مناسبت روز ملی فناوری هسته‌ای، به بحث و بررسی آنها پرداختند.

ضرورت توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان در مقوله فناوری هسته‌ای 
پروین یکی از سرمایه‌های اصلی کشور را نیروی انسانی و تحصیلکرده دانست و بیان کرد: می‌توان با برنامه‌ریزی و بهبود و توسعه فضای دانشگاه‌ها و کسب‌وکار از این پتانسیل به خوبی استفاده کرد.
وی افزود: در بسیاری از کشورها شرکت‌های دانش‌بنیان حرف اول را می‌زنند به عنوان مثال فقط سه شرکت در دنیا دستگاه پت‌اسکن تولید می‌کند و بقیه کشورها باید از آنها خریداری کنند که هر سه متعلق به دنیای غرب است.
پروین ادامه داد: این کشورها، شرکت‌های دانش‌بنیانی را راه‌اندازی و حمایت کردند و تمام دانش مورد نیاز را در اختیار آنها قرار دادند تا به‌روز پیش روند، مدل‌های پایین‌تر را به کشورهای دیگر می‌فروشند و خود از مدل‌های بالاتر استفاده و از این راه کسب درآمد می‌کنند.
وی اظهار کرد: در حالی که ما در کشور این روند را نداریم، در واقع از شرکت‌های دانش‌بنیان زیاد صحبت می‌شود اما وقتی عملا وارد موضوع در این مقوله می‌شویم می‌بینیم فضای کشور چندان پذیرای آن نیست یعنی قوانین، مسائل بانکی و دیگر موضوعات اذیت‌کننده است، در حالی که باید امکانات و فضا وجود داشته باشد تا در نهایت شرکتی داشته باشیم که بتواند کالای قابل عرضه در جهان تولید کند.

لزوم اجازه دادن به بخش خصوصی برای فعالیت در زمینه پزشکی هسته‌ای 
رییس انجمن علمی پزشکی هسته‌ای ایران ورود بخش خصوصی به فعالیت‌های حوزه پزشکی هسته‌ای را با اهمیت خواند و گفت: باید به بخش خصوصی تحت ضوابط خاصی برای خرید پت‌اسکن و راه‌اندازی مراکزی برای بهره‌برداری از این دستگاه‌ها اجازه داده شود؛ تعدادی موافقت اصولی به دانشگاه‌ها واگذار کردند و آن را موکول کردند به اینکه بخش خصوصی بیاید و سرمایه‌گذاری کند اما بخش خصوصی به دلیل گرفتاری‌ها در بخش دولتی معمولا حاضر نیستند که وارد این حوزه شود. 
به گفته ساغری، قبل از دولت فعلی، در کمیسیون ماده ۲۰ در وزارت بهداشت، بیش از ۲۰ موافقت اصولی پت‌اسکن به دانشگاه‌ها داده شد اما هیچ اتفاقی رخ نداد و در دولت فعلی همه آنها لغو شد و به برخی مراکز دانشجویی این اجازه را داده‌اند؛ درحال حاضر سه مرکز و یک مرکز بخش خصوصی چند سال گذشته این دستگاه را آورده و در فرودگاه پیام نصب کرده‌اند و شنیده‌ایم اخیرا اجازه فعالیت به آن داده‌اند.

لزوم ارتباط دانشگاه‌ها با مراکز فعال در حوزه پزشکی هسته‌ای 
ساغری، نبود ارتباط میان دانشگاه‌ها با مراکزی که کارهای اساسی در زمینه پزشکی هسته‌ای انجام می‌دهند، یک ضایعه بزرگ توصیف کرد.
وی سپس گفت: در سازمان انرژی هسته‌ای متخصصان برجسته ‌ای حضور دارند؛ چه اشکالی دارد که دانشگاه‌های ما با مراکزی مانند این سازمان ارتباط داشته باشند زیرا دانشگاه‌ها به عنوان اتاق فکر در فعالیت‌های این مراکز بسیار می‌توانند کمک کنند.
این استاد دانشگاه ادامه داد: متاسفانه دانشگاه‌ها کار خودشان را انجام می‌دهند و مقاله می‌نویسند اما مقالات را کسی نمی‌خواند و این یک ضایعه و چالشی است که در کشور وجود دارد که باید برطرف و ارتباط مستقیم و هم‌اندیشی برقرار شود.
ساغری گفت: امروز دنیا به سرعت در حال پیشرفت است و هر روز تکنولوژی جدیدی می‌آید و اقدامات منحصربه‌فردی ایجاد می‌شود و ما باید با این تکنولوژی که با سرعت در حال پیشرفت است همگام باشیم.