مدیرعامل فرابورس: توسعه بازار سرمایه از مجرای فناوری اطلاعات می‌گذرد

مدیرعامل فرابورس: توسعه بازار سرمایه از مجرای فناوری اطلاعات می‌گذرد

هامونی گفت: هر شرکت دانش‌بنیانی که بخشی از این فازها و حتی مشکل سامانه آنلاین پذیرش فرابورس ایران را مرتفع کند حاضریم با آن شرکت مشارکت سرمایه گذاری کنیم.

مدیرعامل فرابورس در نشست خبری معرفی مسابقات دستاوردهای دانش‌بنیان (فین استارز) در فاینکس ۲۰۱۷ به ضرورت ورود تکنولوژی‌های مالی در توسعه شرکت‌های بازار سرمایه و بازارهای مالی از جمله بانک و بیمه اشاره کرد و گفت: توسعه بازار سرمایه و بازارهای مالی از مجرای فناوری اطلاعات می‌گذرد، هر چقدر بتوانیم این حوزه را توسعه دهیم قطعا به اهداف متعالی این بازار که شفافیت بیشتر، نقدشوندگی بیشتر، منصفانه بودن قیمت و نیز کارابودن بازار است، دست خواهیم یافت.
امیر هامونی افزود: سال گذشته  اولین فین استارز ۲۰۱۶ توسط سازمان بورس اوراق بهادار برگزار شد؛ امسال با توجه به تمرکز بیشتر فرابورس در حوزه‌های دانش‌بنیان، برگزاری فین‌استارز به فرابورس واگذار شده است که همزمان با برگزاری دهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه رویداد فین استارز ۲۰۱۷ با همکاری همه برگزارکنندگان رونمایی می‌شود و استارت‌آپ‌های مالی نیز تحت نظارت فرابورس در این نمایشگاه حضور خواهند یافت.
این مقام مسئول بیان کرد: شورای راهبردی فین‌استارز از حوزه‌های تکنولوژی بانک، بیمه به ویژه بیمه مرکزی و فین‌تک‌هایی که در حوزه بیمه هستند و نیز مجموعه‌ای از تامین سرمایه‌ها و شرکت‌هایی که در حوزه فین‌تک و بازار سرمایه حضور دارند، تشکیل شده است.
هامونی با بیان اینکه با همکاری این دوستان که هم برگزارکننده و هم حامی مادی و معنوی ما هستند، رویداد فین‌استارز ۲۰۱۷ را برگزار خواهیم کرد، اظهار کرد: امیدواریم شاهد معرفی ایده‌های جدید در حوزه تکنولوژی‌های مالی باشیم، در کنار آن صندوق‌های جسورانه(VC) هایی هستند که از قبل در اساسنامه خود اعلام کردند که در تکنولوژی‌های مالی خواهان سرمایه‌گذاری هستند؛ یکی ازVC هایی که درخواست داده، صندوق جسورانه دانشگاه تهران است و موضوع فعالیتش بحث سرمایه‌گذاری در حوزه IT و ICT و تکنولوژی مالی هم می‌تواند باشد.

به اعتقاد مدیرعامل فرابورس این اکوسیستم یا زیست‌بوم در فرابورس باید به یک چرخه  تولید ایده و تجاری‌سازی تبدیل شود.

وی با اشاره به اینکه این فین‌استارز یک فستیوال و رویداد برای صنعت مالی کشور است، گفت: این رویداد واقعا ابزار مشترکی است بین بین بازار پول و بازار سرمایه و نیز بازار بیمه و سرمایه در یکپارچه‌سازی آنها نقش ایفا می‌کند.

مدیرعامل فرابورس ایران زمینه‌های فعالیت بیشتر استارت‌آپ‌ها را بایوتکنولوژی، نانوتکنولوژی، سلول‌های بنیادی، آی تی، آی سی تی، پزشکی و مخابرات دانست و افزود: عمده استارت‌آپ‌ها در این حوزه‌ها فعالیت می‌کنند و درخواست‌ها برای ورود شرکت‌های نوپا به بازار سرمایه نیز عموما از سوی این حوزه‌ها صورت می‌گیرد.

هامونی افزود: مخصوصا در حوزه سلامت، فعالیت و اقدامات بسیار جدی در شرکت‌های نوپا و دانش‌بنیان صورت گرفته است که فروردین ماه در در نمایشگاه بورس، بانک و بیمه ارائه خواهند شد.

به گفته مدیرعامل فرابورس، استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های کوچک و متوسط خلاق و نوآور می‌توانند بسیاری از بیماری‌ها را با طرح‌های نوآورانه خود ریشه‌کن کنند و اگر در این حوزه، تامین مالی خوبی صورت بگیرد، این نمونه‌ها به آسانی قابل تجاری‌شدن است.

هامونی با بیان اینکه فرابورس تاکنون ۹ چالش مالی را برای ایده‌پردازان معرفی کرده، بیان کرد: مثلا یکی از همین چالش بحث سامانه آنلاین پذیرش است که چند وقت پیش با حضور معاونت فناوری ریاست جمهوری رونمایی شد، هر شرکت دانش‌بنیانی که بخشی از این فازها و حتی مشکل سامانه آنلاین پذیرش فرابورس ایران را مرتفع کند حاضریم با آن شرکت مشارکت سرمایه‌گذاری کنیم.

هامونی افزود: تمامی چالش‌ها در حوزه مالی و بازار روی سایت فین‌استارز در معرض دید عموم بوده و شرکت‌های دانش‌بنیان با مراجعه به این سایت می‌توانند ایده و طرح خود را ارائه کنند که مورد بررسی قرار خواهد گرفت.