همکاری‌های بین‌المللی فرصتی برای رشد محصولات دانش‌بنیان است

همکاری‌های بین‌المللی فرصتی برای رشد محصولات دانش‌بنیان است

میرآبادی گفت: سال جدید فرصتی برای عملیاتی کردن اقدامات و فعالیت های این کارگروه خواهد بود تا شاهد ارتقای توان عملیاتی کشور برای ایجاد تنوع در محصولات و خدمات دانش بنیان در حوزه انرژیهای تجدید پذیر باشیم.

امیرحسین میرآبادی مدیر کارگروه بین‌الملل ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر معاونت علمی درباره فعالیت های این کارگروه اظهار کرد: پس از تشکیل کارگروه امور بین الملل و دیپلماسی فناوری در شهریور ماه سال گذشته موضوعات متنوعی در دستور کار قرار گرفت که امور مربوط به رصد فعالیت‌ها و برنامه‌های کشورهای دیگر در حوزه انرژی های تجدیدپذیر، شناسایی سازمانها، نهادها، مؤسسات و مراکز بین‌المللی فعال در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر، بررسی نقشه راه کشورهای پیشرو در توسعه فناوری‌های تجدیدپذیر، توسعه ارتباطات و تعاملات با آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر (IRENA)، ایجاد ارتباط مؤثر با کشورهایی نظیر چین، آلمان، یونان، بلژیک، عمان، اتریش، هلند، مجارستان و بررسی مستندات اثرگذاری‌های بین بخشی نظیر ارتباط انرژی‌های تجدیدپذیر و تغییر اقلیم، ارتباط انرژی‌های تجدیدپذیر و آلودگی هوا از این اقدامات است.
میرآبادی ادامه داد: بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهند که تعاملات بین‌المللی نقش بسیار پررنگی در توسعه استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در کشورهای مختلف داشته است. شاید بتوان انتقال تجربه را یکی از دستاوردهای اصلی این همکاری‌ها قلمداد کرد. بنابراین توسعه روابط بین‌المللی همواره مدنظر کشورهای مختلف در سراسر جهان بوده است. از این‌رو، ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر نیز این موضوع را با مدیریت جدی دنبال می‌کند.

وی افزود: از اقدامات اخیرِ ستاد در عرصه بین‌الملل می‌توان به همکاری‌های تعریف‌شده با کشور اتریش اشاره کرد. در این تعاملات دو جانبه، قرارداد انتقال فناوری سامانه پیل سوختی اکسید جامد، توافقنامه ایجاد دفتر طراحی مشترک سامانه‌های تبدیل پسماند انرژی، تفاهم‌نامه همکاری در زمینه خودروهای برقی و زیرساخت‌های آن به همراه توافقنامه همکاری مشترک در زمینه سامانه های انرژی خورشیدی به امضای دو طرف رسید. نکته حائز اهمیت در تمام موارد، همکاری یک شرکت دانش‌بنیان به عنوان عضو اصلی برای پیگیری و فعالیت در زمینه‌های یاد شده، که این خود نشان‌دهنده عزم جدی ستاد برای حضور شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی در همکاری‌های بین‌المللی است.
مدیر کارگروه امور بین‌الملل و دیپلماسی فناوری ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر با بیان اینکه در سال جاری انتظار می‌رود که فعالیت‌های یاد شده تقویت شوند و به صورت عمیق‌تری گسترش یابند، گفت: با توجه به اینکه کارگروه بین‌الملل ستاد در سال ۱۳۹۵ تشکیل شد و نوپا به حساب می‌آید، سال جدید فرصتی برای عملیاتی کردن اقدامات و فعالیت‌های این کارگروه خواهد بود. فرصت‌های موجود در آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر تا حدی ارزشمند و جذاب است، بنابراین نیاز به گسترش و تعمیق ارتباطات با این نهاد بین‌المللی و با سرعت هر چه بیشتر وجود دارد. حتی وجود دفتر منطقه‌ای آژانس در ایران و در یکی از پارک‌های علمی و فناوری می‌تواند موجب تسهیل تعاریف و پیگیری‌ها شود. از سوی دیگر عضویت ستاد و اتخاذ کرسی‌های رسمی در نهادهای معتبر بین‌المللی نقش بسزایی در ارتقای سطح فعالیت‌های برون‌مرزی حوزه دانش‌بنیان در انرژی‌های تجدیدپذیر خواهد داشت که امید است این موضوع نیز در سال جاری پیگیری شود تا در سال پیش رو، شاهد ارتقای توان عملیاتی کشور برای ایجاد تنوع در محصولات و خدمات دانش‌بنیان در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر باشیم.