گفتمان حمایت از تولید و کارآفرینی باید فرهنگ عمومی شود
رییس‌جمهوری در نخستین جلسه سال ۹۶ شورای عالی انقلاب فرهنگی:

گفتمان حمایت از تولید و کارآفرینی باید فرهنگ عمومی شود

رییس جمهوری تحقق سریع‌تر «تولید اشتغال‌زا» را در گرو به میدان آمدن همه قوا، مردم و رسانه‌ها دانست و با اشاره به استمرار برنامه‌های دولت در تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تاکید کرد: گفتمان حمایت از تولید، سرمایه و کارآفرینی باید به فرهنگ عمومی تبدیل شود.

حسن روحانی عصر سه‌شنبه و در نخستین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۹۶، نامگذاری سال جدید به عنوان «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» را فرصتی بزرگ برای تحقق سریع‌تر برنامه‌های دولت برای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: در سال ۹۵ دولت تلاش زیادی در این حوزه داشت و از اولین روز سال جدید برنامه‌ریزی برای ادامه پرقدرت این برنامه‌ها را در دستور کار قرار داده است.

رییس شورای عالی اقتصاد، دو برابر شدن صادرات نفت و میعانات نفتی طی فقط چند ماه، ارائه تسهیلات و تامین سرمایه در گردش ۲۴ هزار واحد تولیدی متوسط و کوچک با کمک بانک‌ها و فعال شدن این واحدها، مثبت شدن تراز تجاری کشور و پیشی گرفتن صادرات از واردات غیرنفتی برای اولین بار در سال‌های ۹۴ و ۹۵ را از نشانه‌های جهت‌گیری درست دولت در مسیر اقتصاد مقاومتی برشمرد.

روحانی به توانایی فقط شش کشور دنیا برای تولید سالانه فراتر از ۶۰۰ هزار شغل اشاره کرد و افزود: در سال گذشته ۶۳۰ هزار شغل در کشور ایجاد شد و با توجه به رشد فزاینده نیاز جوانان به اشتغال که حدود ۱.۲ میلیون نفر در سال است، نیازمند تحول بزرگتری در حوزه تولید و اشتغال هستیم که برای این منظور همه مردم، قوا، نهادها و دستگاه‌ها باید به میدان بیایند.

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: به این منظور نیازمندیم که با کمک رسانه‌ها و به‌ویژه رسانه ملی، حمایت از تولید، امنیت سرمایه‌گذاری و کارآفرینی به فرهنگ عمومی تبدیل شود.

روحانی با یادآوری هدف‌گذاری رشد ۸ درصدی در سند چشم‌انداز گفت: برای نخستین بار از سال ۸۴ این هدف در سال گذشته محقق شد و در سال جدید نیز برنامه دولت در جهت تحقق این هدف‌گذاری است.

در این جلسه اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به نامگذاری سال به اقتصاد مقاومتی تولید ـ اشتغال از سوی مقام معظم رهبری، بر ضرورت فرهنگ‌سازی در این زمینه برای دانشجویان، استادان و مجموعه علمی کشور تاکید کردند و گزارش دبیرخانه این شورا درباره اشتغال فارغ‌التحصیلان و پیداکردن شغل متناسب با تخصص، ارائه شد.

در ادامه، اعضای این جلسه اهمیت متناسب‌سازی نظام آموزشی کشور با بازار کشور را بیان کردند و مقرر شد با همیاری و همکاری وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و علوم، تحقیقات و فناوری برای اصلاحات در نظام آموزشی کشور و دسترسی و سهولت جوانان جویای کار به بازار کار، اقدامات لازم انجام شود.
همچنین در این جلسه، بر ضرورت طراحی و انجام پیگیری‌های لازم برای ایجاد نظام ملی مهارت و فنی و حرفه‌ای تاکید شد تا به این ترتیب جوانان جویای کار بتوانند در صورت عدم ورود به دانشگاه‌ها با گذراندن دوره‌های مربوطه، مهارت‌های لازم و فنی را کسب کنند.
اعضای این جلسه با اشاره اهمیت مساله فرهنگ‌سازی برای استفاده از کالاهای تولید داخلی، تاکید کردند که با فرهنگ‌سازی در این زمینه و تبدیل این مهم به یک فرهنگ و گفتمان عمومی، بازار مناسب برای محصولات داخلی ایجاد می شود.
همچنین مقرر شد، با ایجاد زمینه‌ها و بسترها ، تضمین‌های فرهنگی و اجتماعی و سازوکارهای عمومی لازم برای ورود کالاهای تولیدی شرکت‌های دانش‌بنیان وارد بازار مصرف کشور و خانواده‌ها اقدامات لازم انجام شود و در صورت تهیه چارچوب مناسب در این زمینه، به ستاد اقتصاد مقاومتی ارائه شود.