لاریجانی در نطق پیش از دستور: همه بخش‌های حکومت باید کارآفرینی را مهمترین وظیفه خود تلقی کنند

لاریجانی در نطق پیش از دستور: همه بخش‌های حکومت باید کارآفرینی را مهمترین وظیفه خود تلقی کنند

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: همه بخش‌های حکومت و ملت ایران باید فرصت کارآفرینی در سال جدید را مهمترین وظیفه خود تلقی کنند.

علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی در آغاز جلسه علنی امروز (سه‌شنبه، ۱۵ فروردین ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود ضمن تبریک سال جدید به نمایندگان مجلس و ملت ایران گفت: شعار اقتصاد مقاومتی، تولید ملی و اشتغال که رهبری معظم برای سال جاری اعلام فرمودند و سخنرانی پرمغز ایشان در ابتدای سال مهم‌ترین مساله اساسی کشور را مورد توجه همگان قرار داد.

وی افزود: همه بخش‌های حکومت و ملت ایران باید فرصت کارآفرینی در سال جدید را مهمترین وظیفه خود تلقی کنند چرا که بدون تردید آنچه که امروز استقلال کشور حتی از جهت سیاسی و فرهنگی را تضمین می‌کند، آنچه امینت ملی کشور را تحکیم می‌بخشد و عزت ملی را تامین می‌کند و جایگاه ملت ایران را در منطقه به پیش می‌برد، داشتن اقتصادی پویا و ثروت‌ساز متکی بر تولید ملی، برون‌گرا و صادرات‌محور است.

رییس قوه مقننه با بیان اینکه مجلس با ساماندهی بسترهای لازم جهت جهش در کارآفرینی و صادرات را بر خود فرض می‌داند، اظهار کرد: خوشبختانه در چند سال اخیر قوانین مهمی برای تسهیل فضای کسب‌وکار و ایجاد فضای مهم برای سرمایه‌گذاری تصویب شده است، به‌ویژه در برنامه ششم توسعه در هر بخش تکالیف روشنی را در بخش صنعت، معدن، کشاورزی و آموزش و خدمات و عمران در نظر گرفته است که اجرای درست این قوانین جهش در تولید و صادرات و ایجاد اشتغال برای کشور را سامان خواهد داد.

لاریجانی با اشاره به اینکه از دولت می‌خواهیم برنامه اجرایی خود را در زمینه حمایت از تولید ملی و ایجاد اشتغال به مجلس ارائه کند، گفت: چنانچه علاوه بر این قوانین دولت نیاز به قوانین دیگری در جهت حمایت از تولید داشت هر چه سریع‌تر به صورت لایحه ارائه کرده تا در مجلس بررسی شود.

رییس مجلس ادامه داد: ‌از آنجایی که در قانون برنامه ششم مسیر اصلی کشور در پنج سال آینده مشخص شده است و محوریت آن قانون هم تحقق اقتصاد مقاومتی است هر کمیسیون تخصصی در حوزه خود گروهی را جهت پیگیری اجرای قانون برنامه مشخص کرده تا به موقع آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های مربوطه را توسط وزارتخانه‌ها را تدوین کرده و به تصویب برساند و همچنین دستگاه‌های اجرایی نحوه اجرای قانون برنامه مشخص و کمیسیون مربوطه را در جریان امر بگذارند. همچنین کمیسیون‌های تخصصی هر شش ماه گزارشی را از نحوه اجرای قانون برنامه ششم به مجلس ارائه کنند.

لاریجانی افزود: کمیسیون ویژه‌ای که در مجلس اخیرا تصویب و اعضای آن مشخص شد در موضوع تولید ملی و ایجاد اشتغال متمرکز شده و نحوه اجرای چند قانون تسهیل فضای کسب‌وکار و رفع موانع تولید را پیگیری کنند و همچنین نحوه حمایت از تولید توسط دستگاه‌های اجرایی کشور را پیگیری و چنانچه نیاز به قوانین جدیدی بود به مجلس ارائه طریق کنند و حداقل دو گزارش در سال جاری به خانه ملت ارائه کنند.
رییس مجلس در ادامه بیان کرد: کمیسیون‌های تخصصی مجلس با همکاری مرکز پژوهش‌های مجلس نحوه حمایت از تولید ملی و ایجاد اشتغال و جهش صادراتی را در حوزه کاری خود مشخص کرده و اقدامات لازم را با دستگاه‌های اجرایی مربوطه سامان دهند و ظرف یک ماه آینده برنامه کاری سال خود را به هیأت رییسه مجلس ارائه کرده و تا پایان سال حداقل دو گزارش به مجلس در این زمینه تقدیم کند.

وی گفت: هیات رییسه مجلس نیز پیگیری لازم را در این موارد خواهد داشت و امیدواریم با تدابیر مقام معظم رهبری و همت سه قوه کشور سال 96 شاهد ارتقای تولید ملی و بهبود شرایط اشتغال در کشور باشیم.