معاونت علمی از فناوری‌های اشتغال‌زا حمایت می‌کند

معاونت علمی از فناوری‌های اشتغال‌زا حمایت می‌کند

معاون توسعه فناوری معاونت علمی گفت: از هر گونه فناوری که ایجاد اشتغال کند و آسیب اجتماعی را به حداقل برساند حمایت می کنیم.

علی وطنی امروز در افتتاحیه دوازدهمین دوره مسابقات روبوکاپ آزاد ایران اظهار کرد: در حال حاضر جهت‌گیری فناوری، سمت و سویی برای رفع نیاز کشور به خود گرفته است. اقتصاد یکی از محورهای توسعه پایدار است که می‌تواند بر پایه دانش به نقطه مطلوب برسد.

وی با بیان اینکه ۱۲۴ اولویت در نقشه جامع علمی کشور به تصویب رسیده است، اظهار کرد: اکنون ۱۵ ستاد ویژه توسعه علم و فناوری در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تشکیل شده است و درصدد هستیم هرساله، ستادهای ویژه‌ای برای هریک از این اولویت‌های تعیین‌شده، راه‌اندازی کنیم و ستادهای ویژه توسعه فناوری «لیزر و فتونیک» و «مواد و ساخت پیشرفته» از ستادهای جدیدی است که اخیرا موفق به ایجاد آنها شده‌ایم.

وطنی با بیان اینکه در حال حاضر، ۲۹۷۵ شرکت دانش‌بنیان در کشور داریم، گفت: خوشبختانه از سال ۱۳۸۹ که قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان به تصویب رسید، شرکت‌ها توانستند از این قانون به خوبی بهره‌مند شوند.

معاون توسعه فناوری توضیح داد: در سال ۸۹،  فروش شرکت‌ها حتی به هزار میلیارد تومان هم نمی‌رسید اما اکنون در مرحله‌ای هستیم که یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان، فروش هزار و ۸۰۰  میلیارد تومانی دارد.

وی با تأکید بر اینکه فرار مغزها واژه درستی نیست، افزود: استعدادهای کشور به خارج از کشور می‌روند تا بتوانند آخرین یافته‌های علمی را به داخل کشور منتقل کنند. در حال حاضر در یکی از دانشگاه‌ها، ۱۶ عضو هیات علمی داریم که از بهترین دانشگاه‌های دنیا به ایران مهاجرت برعکس داشته‌اند و اکنون در کشور ما مشغول انتقال یافته‌های علمی خود هستند؛ همچنین ۳۰۰ استاد از طریق بنیاد ملی نخبگان که در فرصت مطالعاتی به سر می‌برند با کشور ما همکاری‌هایی دارند.

معاون توسعه فناوری اطلاعات گفت: برای تحقق اقتصاد دانش‌بنیان باید از دانایی به دارایی برسیم و این راهی است که همه کشورها پیموده‌اند.

وی با اشاره به اینکه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از هر نوع فناوری در راستای رفع نیاز کشور حمایت می‌کند، افزود: از هر گونه فناوری که ایجاد اشتغال کند و آسیب اجتماعی را به حداقل برساند حمایت می‌کنیم.

وطنی با اشاره به دستاورد مهم دانشگاه آزاد اسلامی گفت: خودروی برقی یکی از این دستاوردهای محققان دانشگاه آزاد است که اکنون شماره‌گذاری آن حل شده و امیدواریم که روانه خیابان‌ها شود.