حمایت بنیاد ملی نخبگان از تیم‌های برگزیده ربوکاپ ایرانی
رئیس کمیته ملی ربوکاپ آزاد ایران خبر داد:

حمایت بنیاد ملی نخبگان از تیم‌های برگزیده ربوکاپ ایرانی

رئیس کمیته ملی ربوکاپ ایران با بیان اینکه دوازدهمین دوره این مسابقات از فردا آغاز می‌شود، گفت: تیم‌های برگزیده ایرانی مشمول حمایت‌های بنیاد ملی نخبگان می‌شود.

مرتضی موسی‌خانی، رییس کمیته ملی ربوکاپ ایران در نشستی خبری که در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد، اظهار کرد: ما می‌توانیم با تمرکز بر حوزه هوش مصنوعی و رباتیک، فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص شعار امسال را که «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» بوده است، عملی سازیم.

وی افزود: یکی از مؤلفه‌های نسل چهارم صنعت، تمرکز بر حوزه‌های هوش مصنوعی و رباتیک است که خوشبختانه این مسابقات می‌تواند برای دستیابی به آخرین یافته‌ها در این حوزه‌ها کمک بسزایی داشته باشد.

رییس کمیته ملی ربوکاپ ایران با بیان اینکه مسابقات ملی رباتیک می‌تواند دستاوردهای خوبی برای تحقق شعار امسال باشد، اظهار کرد: تولید نرم‌افزارها و سخت‌افزارهایی که با علم هوش مصنوعی انجام می‌گیرد، می‌تواند جایگزین خوبی در صنعت نفت باشد.

موسی‌خانی با بیان اینکه مسابقات ملی رباتیک از سال ۱۳۸۵ برگزار شده است، گفت: امسال این مسابقات با گسترش فضا در بخش دانش‌آموزی و دانشجویی با حضور ۱۴ کشور برگزار می‌شود.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین با بیان اینکه دوازدهمین دوره مسابقات بین‌المللی ربوکاپ آزاد ایران از ۱۶ تا ۱۸ فروردین ماه در نمایشگاه بین‌المللی تهران در چهار سالن برگزار می‌شود، بیان کرد: ۲۸۲۰ نفر در این دوره شرکت دارند که از این تعداد ۱۳۲۰ نفر دانش‌آموز علاقه‌مند و فعال در حوزه رباتیک هستند.

به گفته وی، تعداد تیم‌های ثبت‌نام شده ۶۹۷ تیم بوده که از این تعداد پس از مرحله ارزیابی کیفی، ۳۶۸ تیم شرکت می‌کنند.

موسی‌خانی با بیان اینکه ۱۵۰ تیم مربوط به تیم‌های دانش‌آموزی است، گفت: کشورهای آمریکا، آلمان، هند، ژاپن، چین، سنگاپور، کره جنوبی، هلند، پاکستان، مکزیک، انگلستان، ترکیه، پرو و تیم‌های ایرانی در این دوره از مسابقات شرکت دارند.

رییس کمیته ملی ربوکاپ ایران با اشاره به لیگ‌های دانش‌آموزی شرکت‌کننده در دوازدهمین دوره مسابقات بین‌المللی ربوکاپ آزاد ایران گفت: لیگ فوتبال یک به یک، لیگ فوتبال دو به دو، لیگ فوتبال پیشرفته، لیگ امداد مقدماتی و لیگ فضای مشترک از بخش‌های لیگ دانش‌آموزی این دوره از مسابقات هستند.

وی با اشاره به لیگ‌های بخش دانشجویی گفت: لیگ‌های ربات‌های انسان‌نما، ربات‌های فوتبالیست سایز کوچک، ربات‌های فوتبالیست سایز متوسط، ربات صنعتی، ربات استاندارد پلتفرم، ربات پرنده، ربات زیردریایی، ربات خانگی، ربات مین‌یاب و ربات‌های امدادگر واقعی از لیگ‌های بخش دانشجویی این دوره از مسابقات محسوب می‌شوند.

موسی‌خانی گفت: دوازدهمین دوره مسابقات بین‌المللی ربوکاپ آزاد ایران از فردا با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، رییس دانشگاه آزاد اسلامی و سفیران تیم‌های شرکت‌کننده افتتاح خواهد شد. همچنین امکان دارد رییس‌جمهوری طی برگزاری مسابقات، بازدیدی از تیم‌های شرکت‌کننده داشته باشد.

وی با بیان اینکه این مسابقات محل تلاقی پژوهشگران و صنعتگران است، اظهار کرد: در طول برگزاری مسابقه، مسئولان پژوهش‌ واحدهای صنعتی، معاونت علمی، بنیاد ملی نخبگان و ... حضور خواهند داشت.

به گفته رییس کمیته ملی ربوکاپ ایران، تعداد تیم‌های شرکت‌کننده ایرانی در این مسابقات بعد از چین، در آسیا بالاترین تعداد را دارد. مسابقات ربوکاپ آزاد ایران که سهمیه مسابقات جهانی ربوکاپ است، در سال ۲۰۱۸ در ایران برگزار می‌شود، این مسابقات سال آینده در تایلند برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به نتایج این مسابقات افزود: تاکنون ربات‌هایی همچون ربات‌های زیردریایی، ربات‌هایی برای معلولان، ربات‌های پرنده، ربات‌های جابجایی کالا و ... در کشور توسط محققانمان به تولید رسیده است. یکی از محصولات کاربردی که با استفاده از هوش مصنوعی به تولید رسیده و در مهندسی پزشکی کاربرد فراوانی دارد، دست مصنوعی است؛ قرار است این دستاورد به تولید انبوه برسد. همچنین بازوی رباتیک که مشتری خارجی دارد و به واسطه این محصول، کنسرسیومی با کشور چین تشکیل شده، قرار است به تولید برسد.

موسی‌خانی با بیان اینکه ۴۶ شرکت در مرکز رشد این دانشگاه در حوزه هوش مصنوعی فعالیت می‌کنند، بیان کرد: از این تعداد ۲۸ شرکت در حوزه تولید نرم‌افزارهای تخصصی فعالیت می‌کنند.

تعریف «شهر مکاترونیک» در ایران

وی با بیان اینکه «فرودگاه پیام» ظرفیت بالایی برای ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان دارد، توضیح داد: این فرودگاه می‌تواند در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان قرار گیرد، زیرا ظرفیت کارآفرینی بالایی دارد؛ ما می‌توانیم با تعریف یک «شهر مکاترونیک» و «ITCT»، شرکت‌هایی را برای فعالیت در حوزه تولید نرم‌افزار و سخت‌افزارها ایجاد کنیم. این شرکت‌ها می‌توانند به جای نفت، نرم‌افزار و سخت‌افزار صادر کنند.

به گفته موسی‌خانی، با برگزاری مسابقات ربوکاپ و ترویج دانش رباتیک، می‌توانیم از ظرفیت بزرگ کشور که می‌تواند نقطه استراتژیکی در این حوزه باشد، استفاده کنیم.

حمایت بنیاد ملی نخبگان از طرح‌های برگزیده

وی با اشاره به مهمترین اقدامی که امسال برای برگزیدگان مسابقات ربوکاپ صورت می‌گیرد، بیان کرد: طبق توافقاتی که با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان داشته‌ایم، قرار است از امسال تیم‌های برگزیده ایرانی مشمول حمایت‌های بنیاد ملی نخبگان شوند؛ بنیاد ملی نخبگان بر اساس سطح‌بندی‌های خود، تیم‌های برگزیده را حمایت می‌کند.

آموزش رایگان به دانش‌آموزان

رییس کمیته ملی ربوکاپ ایران در ادامه با اشاره به برگزاری دوره‌های آموزشی برای دانش‌آموزان گفت: اداره‌های آموزش و پرورش سراسر کشور می‌توانند به کمیته ملی ربوکاپ ایران درخواست بزنند تا ما مربیانی برای توسعه دانش رباتیک و ترویج این دانش به مدارس سراسر کشور بفرستیم.

برگزاری دوره آموزشی ویژه در دوازدهمین دوره مسابقات ربوکاپ

موسی‌خانی افزود: بنا داریم در لیگ کریسپیس دوره آموزشی ویژه‌ای برای دانش‌آموزان برگزار کنیم. همچنین بنا داریم هفته آینده سمپوزیوم ربوکاپ را در دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین برگزار کنیم که در این سمپوزیوم ۴۸ مقاله در خصوص آخرین تحولات رباتیک و هوش مصنوعی ارائه می‌شود.