کارآفرین شدن دانشگاه‌ها، هدف اصلی برنامه چهارم توسعه

کارآفرین شدن دانشگاه‌ها، هدف اصلی برنامه چهارم توسعه

مدیر دفتر برنامه و طرح دانشگاه علم و صنعت گفت: طبق برنامه چهارم توسعه دانشگاه باید به سمت کارآفرینی حرکت کند و در این راستا پژوهش‌ها باید کاربردی و تقاضامحور باشد.

سعید رستگاری، مدیر دفتر برنامه، بودجه و طرح دانشگاه علم و صنعت با اشاره به شکل‌گیری فناوری‌های جدید مطالعاتی در کشور اظهار کرد: در حوزه معاونت پژوهشی بر اساس برنامه‌های راهبردی و اسناد بالادستی، برنامه چهارم توسعه سعی در انجام پژوهش‌های کاربردی و تقاضامحور در دانشگاه دارد.

وی بیان کرد: ‌با توجه به منابع دانشگاه علم و صنعت برای انجام پژوهش و تحقیقات در حوزه‌های مختلف علمی سعی می‌شود از منابع مختلفی به امر پژوهش اختصاص یابد و این اقدام در دانشگاه علم و صنعت دنبال می‌شود.

رستگاری افزود: برنامه‌ای در انجام کارهای پژوهشی برنامه‌های عملیاتی و اجرایی به معاونت دانشگاه علم و صنعت ابلاغ شده است تا با توجه به سند راهبردی این دانشگاه، کارآفرینی با رشد بیشتری صورت گیرد و دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی تبدیل به کارآفرین شده و در بین سایر فارغ‌التحصیلان دانشگاهی ایجاد اشتغال کنند.

مدیر دفتر برنامه، بودجه و طرح دانشگاه علم و صنعت بیان کرد: دانشگاه علم و صنعت باید با شرایط بهتری به سمت کار‌آفرینی حرکت کند و در این راستا اقدامات خوبی انجام شده است و در معاونت پژوهشی فعالیت‌های خوبی به سمت پژوهش‌های کاربردی محور صورت گرفته است و به نظر من تحقیقات و پژوهش‌ها باید بر اساس نیاز جامعه انجام شود. با عقد قراردادهای مختلف با صنایع خارج از دانشگاه، پژوهش‌های کاربردی و تقاضا محور انجام می‌شود و منابع مالی این تحقیقات به وسیله سازمان‌های ذی‌ربط تامین می‌شود.

به گفته رستگاری، بودجه‌ریزی مبتنی بر برنامه چهارم توسعه دانشگاه عملیاتی می‌شود و طبق برنامه سال ۹۵ بسیاری از اهداف از پیش تعیین‌شده از نظر پژوهش و تعیین اعتبار لازم محقق شده است.