وابستگی به درآمد نفتی عامل کاهش کارآفرینی است
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

وابستگی به درآمد نفتی عامل کاهش کارآفرینی است

وزیر ارتباطات و فناوری‌اطلاعات در دیدار با نخبگان استان مازندران از درآمد نفتی به‌عنوان یک درآمد کم‌زحمت یاد کرد و گفت: این موضوع سبب شده است کارآفرینی در کشور کمتر شود.

محمود واعظی در دیدار با جمعی از نخبگان، فرهیختگان، فرهنگیان و استادان دانشگاه شهرستان‌های نوشهر چالوس و کلاردشت که شامگاه چهارشنبه ۹ فروردین ماه، در فرمانداری چالوس برگزار شد، بعد از شنیدن نظر و پیشنهاد برخی از اعضای جلسه، با اشاره به همدلی و یکدلی بین مسئولان استان و شهرستان، اظهار کرد: این یکدلی نشان‌دهنده مردمان فهیم منطقه است و وظیفه دولت و ملت است که دست‌به‌دست هم دهند تا به آنچه که لیاقت داریم برسیم.

وی با اشاره به رابطه مناسب بین استاندار، ائمه جمعه، نمایندگان مجلس و مدیران استانی، گفت: باید همه دست‌به‌دست هم دهیم تا کمبودها جبران و کشور ساخته شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه ما وارث یک اقتصاد بیمار هستیم، افزود: این موضوع ربطی به این دولت و آن دولت ندارد، بلکه از روزی که نفت وارد اقتصاد ما شده است شرایطی را به وجود آورده است که نتوانستیم باوجود همه نعمات پویایی را در اقتصاد کشور به وجود بیاوریم.

واعظی با اشاره به توانمندی‌ها و پتانسیل‌های استان مازندران، بیان کرد: بسیاری از کشورهای اروپایی از مازندران کوچک‌تر هستند اما در حال حاضر به لحاظ تولید لبنیات و محصولات کشاورزی بزرگ‌ترین تولیدکننده هستند. درحالی‌که درآمد نفتی به‌عنوان یک درآمد کم‌زحمت سبب شده است کارآفرینی در کشور کمتر شود.

او به برخی دستاوردهای دولت اشاره کرد و گفت: در بودجه سال ۹۶ آنچه درآمد دولت از بخش مالیات و عوارض گمرکی است حدود ۵/۱ برابر درامد نفتی شده است که جهت‌گیری درستی است. درگذشته تراز کشور برای واردات و صادرات منفی بود و صادرات غیرنفتی کمتر از واردات بود و یکی از آرزوهای اقتصاددانان کشور، مثبت شدن آن بود که در سال ۹۵ محقق شد.

واعظی با اشاره به تغییر و بهبود روابط خارجی و بازسازی روابط بین سه قوه اظهار کرد: از دیگر دستاوردها تا پیش از برجام و در تحریم بین‌المللی هر سال ۲۰ درصد از صادرات نفت کم می‌شد و ضمن اینکه آن‌ها مشخص می‌کردند به چه کشورهایی نفت فروخته شود؛ اما بعد از مذاکرات برجام که مدت ۳۰ ماه به طول انجامید همه این‌ها تغییر کرد و میزان صادرات نفت از حدود یک میلیون به بیش از دو میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه رسید.

وزیر ارتباطات و فناوری‌اطلاعات با بیان اینکه برجام متعلق به همه مردم و نظام است، اظهار کرد: ثبات مالی اقتصادی، کاهش تورم، رشد اقتصادی و بازگشت سهمیه دولت در اوپک از دستاوردهای دیگر دولت در نتیجه برجام بود.

واعظی در پایان از خرید ۱۵ هزار میلیارد تومان گندم از کشاورز توسط دولت، خبر داد و متذکر شد و افزود: ۱۶ هزار میلیارد تومان به ۲۲ هزار واحد کوچک و متوسط از بانک‌ها برای اشتغال و تولید تزریق شد.