نحوه ارائه گواهی «دانش نماد» به محصولات فناوری اعلام شد
از سوی معاونت علمی ریاست جمهوری

نحوه ارائه گواهی «دانش نماد» به محصولات فناوری اعلام شد

معاون نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی و فناوری گفت: به منظور ساماندهی استاندارد و توسعه بازار محصولات دانش‌بنیان، گواهی انطباق یا گواهی محصول برای محصولات دانش‌بنیان صادر می شود.

محمود شیخ زین‌الدین، با بیان اینکه گواهی انطباق محصولات دانش‌بنیان در پایان سال ۹۵ و آخرین روزهای سال اقتصاد مقاومتی به‌عنوان یک اقدام عملیاتی و موثر محقق شد، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین اقداماتی که در سال ۹۵ برای شرکت‌های دانش‌بنیان انجام گرفت، مصوبه شورای عالی استاندارد در این زمینه بود.

وی با بیان اینکه این گواهی از سوی سازمان ملی استاندارد به محصولات دانش‌بنیان اعطا می‌شود، بیان کرد: به منظور ساماندهی استاندارد و توسعه بازار محصولات دانش‌بنیان و در اجرای منویات مقام معظم رهبری در چارچوب سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی مبنی بر افزایش پوشش استاندارد برای همه محصولات داخلی و ترویج آن و حمایت از تولید محصولات دانش‌بنیان این اقدام با همکاری نزدیک معاونت علمی و فناوری و سازمان ملی استاندارد و تصویب شورای عالی استاندارد صورت گرفت.

شیخ زین‌الدین با بیان اینکه مطابق روال نشان ملی استاندارد را به محصولی ارائه می‌دهند که به تولید انبوه یا حداقل تولید آزمایشگاهی رسیده باشد، گفت: ریسک تولید محصولات دانش‌بنیان بالاست، از این‌رو ضروری به نظر می‌رسید که شرکت‌های دانش‌بنیان قبل از اینکه به تولید برسند این گواهی انطباق دانش نماد را دریافت کنند تا پیش از اخذ علامت استاندارد ملی با در دست داشتن گواهی انطباق یا گواهی محصول بتوانند نسبت به جذب سرمایه‌گذار اقدام کرده و محصول خود را به تولید انبوه برسانند.

معاون نوآوری و تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: با این مصوبه شورای عالی استاندارد، صدور گواهی انطباق (KB_COC) یا گواهی محصول (KB-COP) برای محصولات دانش‌بنیان این امکان را به شرکت‌های دانش‌بنیان می‌دهد تا حتی بدون وجود استاندارد ملی با استفاده از استانداردهای معتبر بین‌المللی یا کارخانه‌ای از سازمان ملی استاندارد گواهینامه‌ای معتبر را برای تایید محصول خود دریافت کنند که در بسیاری از کشورهای دنیا نیز  معتبر است.

شیخ زین‌الدین بیان کرد: شبکه آزمایشگاهی فناوری راهبردی معاونت علمی و فناوری نیز در راستای صدور گواهی انطباق دانش نماد به شرکت‌های دانش‌بنیان با سازمان ملی استاندارد همکاری می کند.

وی با بیان اینکه این اقدام در قالب یک تفاهم‌نامه بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان ملی استاندارد رخ داد، گفت: بهره‌گیری از توان تخصصی، علمی و اجرایی طرفین و لزوم تجاری‌سازی و تسهیل ورود محصولات دانش‌بنیان به بازارهای داخلی و بین‌المللی از موضوعات اصلی این تفاهم‌نامه است.

به گفته وی، رفع موانع موجود با توجه به رویکرد ویژه به مقوله ارزیابی انطباق محصولات دانش‌بنیان، اجرای مقدمات اعطای گواهی استاندارد دانش نماد و تدوین رویه‌ها و فرآیندهای مرتبط از دیگر مواردی است که در این تفاهم‌نامه بر آن تاکید شد. این موضوع می‌تواند به عنوان گامی موثر در تجاری‌سازی و ورود محصولات دانش‌بنیان به بازار به‌عنوان اصلی‌ترین چالش پیش روی شرکت‌های دانش‌بنیان به حساب آید.