همکاری کسب‌وکارهای اینترنتی برای افزایش مهارت توان‌یابان
اولین دوره آموزش فریلنسینگ پونیشا برگزار شد

همکاری کسب‌وکارهای اینترنتی برای افزایش مهارت توان‌یابان

«پونیشا» بزرگترین پلتفرم بازار کار آنلاین  از ۱۷ تا ۱۹ اسفندماه با همکاری و حمایت گروه بزرگی از استارت‌آپ‌های فعال، نخستین دوره آموزش فریلنسینگ توانمندسازی را به‌منظور ارتقای موقعیت کاری و آشنایی معلولان با فضاهای کسب‌وکار برگزار کرد.

معلولان بیش از ۱۱ درصد جمعیت کشور ما را تشکیل می‌دهند که بر اساس تخمین‌ها بیش از ۷۰ درصد آنها با مشکل بیکاری مواجه هستند و این آمار در نابینایان به بیش از ۹۰ درصد نیز می‌رسد. با توجه به پیشرفت تکنولوژی و ایجاد پلتفرم‌های بازار کار آنلاین، موقعیتی فراهم شده تا نیروی متخصص بتواند به عنوان یک فریلنسر در خانه کار کند و درآمد مناسبی از طریق انجام پروژه‌ها کسب کند.

مناسب‌ترین تخصص‌ها برای کار فریلنسینگ به‌صورت آنلاین، شامل برنامه‌نویسی، طراحی و ترجمه یا هر کاری که بتوان بصورت آنلاین انجام و تحویل داده شود است. در وضعیت کار در منزل و به‌صورت آنلاین معلولان با افراد سالم از شرایط مساوی برای رقابت برخوردار هستند. کارفرما، فریلنسر را نمی‌بیند و برای او فرق نمی‌کند که این فریلنسر خانم یا آقا یا حتی معلول یا سالم است. تنها چیزی که برای او مهم است تحویل به موقع و با کیفیت پروژه است. «پونیشا» به‌عنوان بزرگترین پلتفرم بازار کار آنلاین که روزانه پروژه‌های زیادی برای برون‌سپاری در آن ثبت می‌کند و هزاران فریلنسر در بیش از ۴۰۰ تخصص در آن آماده دریافت پروژه هستند در اقدامی فرهنگی و اجتماعی دست به برگزاری یک دوره فریلنسینگ برای آموزش و افزایش مهارت توانیابان زد که با استقبال بسیاری از استارت‌آپ‌ها روبه‌رو شد.

از موسسه رعد تا رنگی‌رنگی

نیما نورمحمدی و روشنک علی‌طلب موسسان این مرکز، در بهمن‌ماه بر این اساس تصمیم گرفتند تا برای معلولانی که تخصص برنامه‌نویسی، ترجمه یا طراحی دارند و با مشکل پیدا کردن کار مناسب دست و پنجه نرم می‌کنند، دوره فریلنسینگ برگزار کنند تا به آن‌ها آموزش دهند که چطور می‌توان در خانه و از طریق وب‌سایت این شرکت و با استفاده از تخصص خود، درآمد کسب کنند.

بر اساس این گزارش، موسسه خیره رعد، همگام و کمپین ۱۱ ایران، از این دوره آموزشی حمایت کردند و فضای کار اشتراکی زاویه نیز مکان مورد نیاز برای برگزاری این دوره آموزشى را در اختیار پونیشا قرار داد. رسانه‌های دیجیاتو، پیوست، زومیت، تکراسا، دیجیکالا مگ، اخبار رسمی، کلیک، برسام، شنبه مگ، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران، اصفهان پلاس، کانگرو و بسیارى از کسب‌وکارها مانند پارسکدرز، همیاروردپرس، بیست تا سی، کلیک‌یاب، آواتک در وبلاگ یا شبکه‌های اجتماعی خود این دوره آموزشى را معرفی کردند.

۱۵ میلیون تومان تامین مالی مهربانه

برای شرکت در دوره اول، ۱۲ نفر از بین تعداد زیادی ثبت‌نام انتخاب شدند. همین‌طور برای توانمندسازی آن‌ها پروژه‌ای در سایت تامین مالی جمعی مهربانه به مبلغ ۱۵ میلیون تومان تعریف شد، که با کمک ۱۰۵ نفر از افراد و استارت‌آپ‌ها این پروژه در کمتر از یک هفته موفق شد و مبلغ مورد نظر جمع‌آورى شد.

همچنین استارت‌آپ‌هایی نظیر ای هوم، فارابی، جهش، مهربانه، رایزن سامانه گستر، رکامندر، پارسکدرز، دونیت، وب یاد، جابینجا، پیمنت اکسپرس، حامی‌سان، زرین‌پال، پندار، مدرسه استاندارهای وب، تولگرام، اتباکس، بپرسیم، پونیشا، هم رکاب، کانگرو، حسابیت، استدیو بازی‌سازی پاپاتا از دوره آموزشی فریلنسینگ برای معلولان حمایت کردند.

هدیه به مهمانان توانیاب

بر همین پایه، این شرکت نیز در روز اختتامیه کیسه‌هایی به مهمانان هدیه داد، فرانش دسترسى شرکت‌کنندگان دوره را به مطالب آموزشى فراهم کرد، تروتک و آریکو به شرکت‌کنندگان متر لیزرى هدیه داد، علی‌بابا بلیت مشهد مقدس را به آنان اهدا کرد، پین تا پین کمک هزینه رزرو هتل را فراهم کرد، اسنپ سفر رفت و برگشت رایگان در این سه روز را براى شرکت‌کنندگان مهیا کرد، چیلیوری سایت سفارش غذا ۳ روز شرکت‌کنندگان را ناهار مهمان کرد، دلیون شرکت‌کنندگان را به صبحانه دعوت کرد و رنگی رنگی برای همه شرکت‌کنندگان یک بسته هیجان‌انگیز فرستاد.

در نهایت این دوره در تاریخ ۱۷ تا ۱۹ اسفند با همبستگی و حمایت تعداد قابل توجهی از استارت‌آپ‌ها با موفقیت برگزار شد و شرکنندگان در رویداد پایانی در حضور مهمانان و حامیان تعهد دادند که تمام تلاش خود را برای موفقیت در کسب درآمد از طریق فریلنسینگ انجام دهند.