ارزش‌گذاری دقیق دستاوردهای استارت‌آپ‌ها در بازار سرمایه
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار:

ارزش‌گذاری دقیق دستاوردهای استارت‌آپ‌ها در بازار سرمایه

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار قرار گرفتن نام استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان در تابلوی دارایی‌های فکری بورس را باعث ارزش‌گذاری دقیق دستاوردهای این شرکت‌ها دانست.

شاپور محمدی گفت: طی سالیان گذشته شرکت‌های کوچک و متوسط در بورس و اوراق بهادار کمتر مورد توجه قرار گرفته بودند؛ اما وضعیت آن‌ها در فرابورس متفاوت بوده، به‌طوری‌که در جهت توانمندسازی شرکت‌های کوچک و متوسط اهم از شرکت‌های دانش‌بنیان اقدامات قابل توجهی در دستور کار قرار گرفت. همچنین باید اعلام کرد که در سال جاری شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های کوچک و متوسط، معاملات خود را آغاز کردند. 
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار کرد:‌ شرکت‌های کوچک و متوسط معاملات خود در بازار سرمایه را آغاز کردند که این مهم موجب کسب سود برای سرمایه‌گذران و توسعه این قبیل شرکت‌ها خواهد شد. 
او درباره مزیت این شرکت‌ها بیان کرد: شرکت‌های کوچک و متوسط از مزیت‌ها و قابلیت‌های بالایی برخوردار هستند و از جمله مزیت‌های این شرکت‌ها می‌توان به کسب سودآوری بالا برای سرمایه‌گذاران اشاره کرد. 
بنا به گفته رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، بازار شرکت‌های کوچک و متوسط برای اشخاصی که در حوزه دانش و فناوری فعالیت می‌کنند یک فرصت قابل توجه برای تأمین مالی محسوب می‌شود. 
محمدی اظهار کرد: با باز شدن تابلو بازار شرکت های کوچک و متوسط در فرابورس شرکت‌هایی که به‌طور استارت‌آپ و هایتک فعالیت می‌کنند، می‌توانند از مزایای این بازار به نحو مطلوب بهرمند شوند. همچنین ما معتقد هستیم که با قرار گرفتن صندوق‌های جسورانه تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های با تکنولوژی و فناوری بالا امکان‌پذیر شود. 
او گفت: همگان باید توجه داشته باشند که این پروژه بالغ بر ۲ سال مورد پیگیری مداوم قرار گرفته و پیش‌تر نیز ایده آن در بورس مورد توجه قرار داشت؛ با این همه تمامی نقاط مثبت و منفی آن به دقت بررسی شده است. 
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به این‌که به طور مشخص در حال حاضر این معاملات در فرابورس ایران انجام می‌شود، افزود: پیش‌تر شرکت‌های کوچک و متوسط برای تامین منابع مالی خود با مشکلاتی مواجه بودند؛ به طوری‌که بانک‌ها به دلیل نبود اعتبار لازم در حساب و شناخته نبودن این شرکت‌ها به آنان وام اعطا نمی‌کردند اما با قرار گرفتن نام آنان در تابلوی فرابورس علاوه بر دریافت وام هم شناخته شده محسوب می‌شوند و هم برندسازی و تمامی فعالیت‌هایشان شامل صادرات راحت‌تر در دستور کار قرار خواهد گرفت. 
او درباره ارزش‌گذاری دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ نیز گفت: به طور حتم با قرار گرفتن نام این شرکت‌ها در تابلو دارایی‌های فکری، دستاوردها و اختراعات این شرکت‌ها به بهترین نحو ممکن ارزش‌گذاری خواهد شد که این مهم خود به توسعه این شرکت‌ها کمک شایانی خواهد کرد.