پرچم استارت‌آپ ایرانی در استانبول بالا رفت / گزارش اختصاصی از رویداد استارت‌آپ استانبول ۲۰۱۵

پرچم استارت‌آپ ایرانی در استانبول بالا رفت / گزارش اختصاصی از رویداد استارت‌آپ استانبول ۲۰۱۵

پرچم استارت‌آپ ایرانی در استانبول بالا رفت

استارت رقابت میان استارت‌آپ‌ها چند روز قبل از رسیدن ما به استانبول آغاز شده بود و ۱۵ استارت‌آپ به مرحله نهایی راه پیدا کرده بودند. ۱۵ استارت‌آپی که یکی از آن‌ها نام ایران را یدک می‌کشید. هرچند استارت‌آپ‌های دیگری از کشور شامل اخبار رسمی، پونیشا، مکتب‌خونه و PBXDom هم به رقابت اولیه راه یافته بودند، اما این تسکولو بود که توانست تا پایان رقابت نظرات داوران را با خود همراه کند. روز دوشنبه سیزدهم مهرماه بیش از ۱۰۰ استارت‌آپ شرکت‌کننده از بیش از ۴۰ کشور به همراه سخنرانان، سرمایه‌گذار‌ها و افراد مشهور فعال در این عرصه در سالن لطفی کردار استانبول دورهم جمع شدند تا روز اصلی رویداد Startup Istanbul ۲۰۱۵ آغاز شود؛ ۱۵۰۰ نفر زیر یک سقف به امید ارتباطات و شبکه‌سازی بیشتر.
 استارت‌آپ‌ها جمع‌اند
بعد از گرفتن کارت ورود به محوطه با استندهای چوبی کنار هم مواجه شدیم که روی هرکدام نام استارت‌آپ شرکت‌کننده و کشور آن‌ها به چشم می‌خورد. استارت‌آپ‌ها از کشورهای مختلفی به این رویداد آمده بودند؛ از ترکیه (میزبان)، ایران، پاکستان، اندونزی، سوریه و ژاپن تا کشورهای آفریقایی و ایالات‌متحده آمریکا. مؤسس هرکدام از استارت‌آپ‌ها کنار استند خود حضور داشت تا فعالیت خود را برای
علاقه‌مندان شرح دهد. ساعات اولیه ورود به سالن همه مشغول صحبت و آشنایی با یکدیگر (نت‌ورکینگ) بودند. دریایی از ایده‌ها و خلاقیت‌ها که حتی اگر چند روز هم داخل سالن می‌ماندی بازهم وقت برای گپ‌و‌گفت و آشنایی کم می‌آوردی. کمی از ۱۰ صبح گذشته بود که با نواخته شدن صدای زنگی فهمیدیم باید به محل سخنرانی‌ها برویم. مراسم با سخنرانی پروفسور ارهان ارکوت آغاز شد. سپس استیو بلنک نیز به او پیوست تا گفتگو آغاز شود.

هنوز ظهر نشده بود که دیو مک کلور، چهره شناخته‌شده کارآفرینی روی صحنه آمد. مدیر موفق ۵۰۰Startups با شور و هیجان سخن گفت. سخنران‌های مشهور دیگری نیز روی سن آمدند تا تجربه‌های خود را در اختیار استارت‌آپ‌های نوپا قرار دهند. کریس شرودر، نویسنده کتاب Startup Risings و جان شواک که از سال ۱۹۹۳ به مایکروسافت پیوسته ازجمله آن‌ها بودند.

«وقتی در مورد اهمیت بازار ایران و سرمایه‌گذاری در آن صحبت می‌کنم، خیلی‌ها به من می‌خندند، ولی باهوش‌ها شروع کرده‌اند» این جمله غافل‌گیر کننده و خوشایند برای جامعه استارت‌آپی ایران را کریس شرودر در صحبت‌های خود به زبان آورد و به مزایای بازار ایران برای سرمایه‌گذاری اشاره کرد.

بخش عمده حرف‌های شواک نیز درباره این بود که چگونه می‌توانند به استارت‌آپ‌ها کمک کنند. او به‌عنوان یکی از مدیران فنی مایکروسافت گفت ما این کار را کرده‌ایم و به امکاناتی مانند Azure و ویژوال استودیو ۲۰۱۵ اشاره کرد.

مک کلور: برای سرمایه‌گذاری به ایران می‌آیم
بعد از صرف ناهار و کمی استراحت مراسم ادامه یافت. کمی در سالن جنبی همایش منتظر شروع جلسه پرسش و پاسخ با دیو مک کلور نشستیم. مک کلور از شناخته‌شده‌ترین چهره‌ها برای فعالان استارت‌آپی دنیاست و کیست که دوست نداشته باشد او روی استارت‌آپ‌اش سرمایه‌گذاری کند؟ او که به یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذارهای استارت‌آپی دنیا شهره است، لابه‌لای پاسخ‌هایش گفت باید در Uber و Airbnb هم سرمایه‌گذاری می‌کردم و اشتباه کردم که این کار را نکردم! 
جماعت کنجکاو حاضر در سالن از او پرسیدند که ارزش خانه‌اش چقدر است و او جواب داد خانه‌اش کمتر از یک‌میلیون دلار (نزدیک ۳ میلیارد تومان) می‌ارزد. وقتی چند استارت‌آپ و خبرنگار ایرانی هم در سالن باشند مشخص است که یکی از سؤال‌ها درباره برنامه او برای حضور در ایران است. پاسخ مک کلور به این پرسش با رضایت ایرانی‌های حاضر در سالن توأم شد، چراکه بعد از تحریم‌ها قصد دارد به ایران بیاید. او گفت: «ایرانی‌ها انسان‌های باهوشی هستند و این از ایرانی‌های مقیم آمریکا مشخص است. من قصد دارم در آینده در ایران و ۴۰ کشور دیگر سرمایه‌گذاری کنم.» بعد از پایان جلسه پرسش و پاسخ با مک کلور، افراد زیادی برای گرفتن عکس یادگاری و صحبت با او به بیرون سالن آمدند. دیو هم در کمال آرامش با همه علاقه‌مندان عکس انداخت و صحبت کرد.

ما که یک‌پایمان در سالن اصلی و یک‌پایمان در سالن جنبی بود به سالن اصلی بازگشتیم تا سخنرانی Philip Auerswald را بشنویم. سخنرانی‌ها درباره دلایل شکست و موفقیت استارت‌آپ‌ها متمرکز بود. بعد از چند سخنرانی، پنلی درباره اینکه چگونه می‌توان خارج از سیلیکون ولی استارت‌آپی موفق ساخت اجرا شد که برای استارت‌آپ‌های حاضر در رویداد مفید بود.پایان خاطره‌انگیز با درخشش تسکولو
خورشید آسمان استانبول پایین‌تر می‌آمد و ما به ساعات حساس و هیجان‌انگیز رویداد نزدیک‌تر می‌شدیم. عصر روز دوشنبه قرار بود ۱۵ استارت‌آپ برگزیده که تسکولو هم در میان آن‌ها بود روی سن بیایند و در ۳ دقیقه استارت‌آپ خود را توضیح دهند. اجرا‌ها به ترتیب حروف الفبا بود و بعد از پایان هر اجرا مؤسس استارت‌آپ در برابر داوران می‌نشست تا پاسخگوی سؤالات آن‌ها باشد. از میان این ۱۵ استارت‌آپ جوان‌ترین فرد پسری پاکستانی بود که سنش به ۱۷ سال هم نمی‌رسد. او با لهجه پاکستانی و بسیار تند شروع به صحبت کردن کرد. طوری که یکی از داور‌ها از او خواست کمی آهسته‌تر ادامه دهد، زیرا او متوجه حرف‌هایش نمی‌شد. «حج» نیز از استارت‌آپ‌های متفاوت شرکت‌کننده بود که قصد داشت راهنمایی در اختیار حجاج قرار دهد.
تسکولو تقریباً جزو اولین استارت‌آپ‌ها بود که روی سن آمد و فرهاد هدایتی فرد مؤسس تسکولو سخنرانی خود را شروع کرد. فرهاد بعد تمام شدن ۳ دقیقه نفس‌گیر و سرنوشت‌ساز، روی صندلی داغ پرسش و پاسخ نشست و خیلی روان و خوب به سؤالات داوران پاسخ‌های قاطعانه داد.

پس از اتمام اجرا‌ها داوران برای چند دقیقه سن را ترک کردند و وقتی بازگشتند نفس همه حضار حبس شد تا مجری برنامه ۳ استارت‌آپ برگزیده این رویداد را اعلام کند. درحالی‌که بسیاری از ایرانی‌های حاضر در سالن تصور نمی‌کردند قرار است تن‌ها استارت‌آپ ‌کشورشان که به فینال رسیده را تشویق کنند، تسکولو به‌عنوان سومین استارت‌آپ برگزیده اعلام شد و ما را غرق در خوشحال کرد. یک پیروزی تمام‌عیار که خستگی را از تن تمام ایرانی‌هایی حاضر در سالن زدود.

دومین برگزیده iGrow از کشور اندونزی بود که به‌وسیله این پلتفرم می‌توان فعالیت‌های کاشت را هرزمانی با اکانت فیس‌بوک یا تویی‌تر خود مانیتور کرد.nims  نیز از کشور کنیا که سامانه‌ای برای پرداخت سریع و مطمئن به کارکنان با استفاده از پول‌های تلفن همراه است در سکوی اول ایستاد.

پس از اعلام نتایج پیش فرهاد رفتم تا به او تبریک بگویم و ببینم وقتی ما این‌قدر خوشحال و سرحال هستیم، او چه حسی دارد. فرهاد در جواب به این سؤالم که آیا فکر می‌کرد جزو ۳ تیم بر‌تر باشد گفت: «قبل از اینکه اجرای دیگر استارت‌آپ‌ها را ببینم نه زیاد، ولی وقتی روی سن رفتم آرام بودم و بعدازاینکه سخنرانی‌ها را دیدم نظرم عوض شد. داوران سؤال‌هایی از من پرسیدند که جواب‌های خوبی برایشان
داشتم و توانستم استارت‌آپ‌ام را بیشتر توضیح دهم.» او همچنین گفت قصد دارد استارت‌آپ خود را در ترکیه گسترش دهد و تا الآن هم با چند سرمایه‌گذار ترکیه‌ای صحبت کرده و دنبال پارتنر می‌گردد.تسکولو چیست؟ 
تسکولو یک راه‌حل کامل برای شروع و مدیریت پروژه‌هاست. با این پلتفرم می‌توانید با اعضای تیم خود لحظه‌به‌لحظه در ارتباط باشید و زمان کاری خود را ثبت کنید. تیم خود را مدیریت و سطوح دسترسی برای آن‌ها تعیین کنید. این استارت‌آپ ابتدا به جمع ۳۹ تیم نیمه‌نهایی پیوست سپس در میان ۱۵ استارت‌آپ بر‌تر جای گرفت. در آخر نیز با سوم شدن جوانان ایرانی‌ را غرق در شادی کرد.

استارت‌آپ ایران در پیش است
استارت‌آپ استانبول با همه فرصت‌هایش تمام شد. هر رویدادی که برگزار می‌شود تجربه‌ای به کارآفرینان و استارت‌آپ‌ها افزوده شده و فرصت‌های جدید پیش رویشان خلق می‌شود. پس چه‌بهتر که این رویداد‌ها در سطح جهانی نیز در کشورمان برگزار شود. کانون کارآفرینی ایران قصد دارد استارت‌آپ ایران را ۱۴ تا ۱۵ بهمن را برگزار کند تا صاحبان کسب‌و‌کارهای نوپای فناورانه در فضایی تعاملی گرد هم بیایند.