وام صادرات با بهره ۴ درصدی به شرکت‌های دانش‌بنیان اعطا می‌شود
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی:

وام صادرات با بهره ۴ درصدی به شرکت‌های دانش‌بنیان اعطا می‌شود

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه وام صادراتی با نرخ بهره چهار درصد به شرکت‌های دانش‌بنیان اعطا می‌شود، گفت: این وام می‌تواند توسط شرکت‌ها، قبل و بعد از صادرات دریافت شود.
بهزاد سلطانی، رییس صندوق نوآوری و شکوفایی روز گذشته در بازدید از یک شرکت دانش‌بنیان تولیدکننده سانتریفیوژ در شهرک صنعتی شمس‌آباد واقع در جاده قم، با اشاره به مشکلات فروش این شرکت دانش‌بنیان بیان کرد: بعد از ورود نمونه ایرانی این نوع سانتریفیوژ به بازار کشور، از سوی واردکنندگان با روابط بازرگانی و دمپینگ، قیمت کالای خارجی کاهش یافت و به همین دلیل مصرف‌کنندگان که بیمارستان‌ها و آزمایشگاه‌های تشخیص طبی هستند، ترجیح دادند نمونه خارجی با قیمت پایین‌تر را تهیه کنند.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با تأکید بر اینکه این موضوع موجب شد این شرکت دانش‌بنیان در فضای اقتصادی بدتری قرار گیرد، اظهار کرد: ما وظیفه داریم از تولیدات داخلی حمایت کنیم تا در نهایت نمونه‌های داخلی در کشور به تولید برسد و مورد استفاده قرار گیرد.
او با بیان این‌که اکنون شرکت‌های تولیدکننده در شرایط سخت رقابتی هستند، گفت: این شرایط سخت برای شرکت‌های دانش‌بنیان است، زیرا برخی تولیدکنندگان با تولید تیراژ بالا توانسته‌اند قیمت محصول نهایی خود را کاهش دهند؛ از این رو باید به سمت تولید انبوه و کاهش قیمت اقدام کنند. به گفته او، شرکت‌های دانش‌بنیان باید فناوری‌های مرتبط با دنیا را رصد کنند و در نمایشگاه‌های بین‌المللی حضور یابند تا فناوری حوزه خود را مورد پایش قرار دهند.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با تأکید بر اینکه بازرگانی و خرید و فروش‌های دولتی و نیمه‌دولتی در فضای خوبی قرار نگرفته است، گفت: ضروری است راهکارهایی برای حل این مشکل ارائه شود تا در نهایت محصولات تولیدی در شرکت‌ها متقاضی داشته باشند. همچنین ضروری است دستگاه‌های دولتی تشویق به خرید محصولات داخلی شوند.
او افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان باید بتوانند با بالاترین رقبای خود در کشور ثالث به رقابت بپردازند.

سلطانی با اشاره به حمایت‌های صندوق نوآوری و شکوفایی از شرکت‌های دانش‌بنیان اظهار کرد: ما می‌توانیم محصولات جدید شرکت‌های دانش‌بنیان به‌خصوص این شرکت که در تولید سانتریفیوژها اقدام کرده، حمایت‌هایی داشته باشیم تا سازمان یا ارگان مورد نظر بتواند از این لیزینگ بهره‌ برده و در نهایت محصول داخلی و دانش‌بنیان مورد مصرف قرار گیرد.

او با اشاره به وام صادراتی از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: صندوق می‌تواند وام چهار درصدی را برای صادرات شرکت‌ها به شرکت‌های دانش‌بنیان اعطا کند؛ این وام با دوره تنفس همراه است و شرکت‌ها می‌توانند قبل و بعد از صادرات، این وام را دریافت کنند.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: صندوق نیز می‌تواند انواع خدمات توانمندسازی، انواع سرمایه‌گذاری‌ها و مشارکت‌ها، وام توسعه تولید و ... را در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان قرار دهد.