رویداد فین‌تک فست در حوزه کسب‌وکارهای مالی برگزار شد

رویداد فین‌تک فست در حوزه کسب‌وکارهای مالی برگزار شد

رقابت سه روزه مالی‌ها به پایان رسید

رویداد فین‌تک فست با هدف کمک به ایجاد کسب‌وکارهای حوزه فناوری‌های مالی به مدت سه روز از هجدهم تا بیستم اسفندماه برگزار شد و در آن راه‌حل‌های نوین حوزه مالی و بانکی ارایه شده توسط کسب‌وکارهای نوپا مورد ارزیابی قرار گرفت. در پایان این مراسم سه ایده برتر از میان ۴۵ ایده حوزه مالی همراه با یک استارت‌آپ در بخش نمایشگاه مورد تقدیر قرار گرفتند.

برای مشاهده گزارش ویدیویی رویداد، اینجا کلیک کنید.

این رویداد از چهار بخش استارت‌آپ وان، هک وان، نمایشگاه و کارگاه‌های آموزشی تشکیل شده بود. در بخش استارت‌آپ وان شرکت‌کنندگان با تشکیل تیم‌های ۴ تا ۶ نفری کار خود را آغاز می‌کنند و در روز پایانی کمینه محصول خود که مرتبط با فناوری‌های مالی است را به داوران ارائه و با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. این بخش از رویداد ۱۸ اسفندماه در دانشگاه خاتم آغاز و در ۲۰ اسفند پایان یافت. در بخش هک وان، صورت مسئله مشخصی در حوزه فناوری‌های مالی مطرح می‌شود و شرکت‌کنندگان فرصت ارائه راه‌حل برای آن را خواهند داشت. این بخش از رویداد یکشنبه ۱۵ اسفندماه در کافه آی تی با ارائه مساله به شرکت کنندگان آغاز و ۱۸ اسفند با دریافت پاسخ‌ها به پایان رسید این بخش به‌طور غیر‌حضوری اجرا شد.

ستاری: پشتِ در اتاق مدیران نفتی منتظر درآمد نباشید

سورنا ستاری، معاون علمی فناوری رییس جمهوری در مراسم پایانی این برنامه با انتقاد از عملکرد دولت در ترویج فرهنگ کارمندی گفت: هیچ‌وقت از شکست‌ها نترسید، شکست‌ها باید موجب تقویت شما شود. در جامعه‌ای که اقتصاد نفتی دارد و دولت نفت خام یعنی دارایی خود را می‌فروشد و به مردم می‌گوید سر کار نروید پول کمی دریافت کنید و پشت میز بنشینید، وقتی می‌خواهید این فعالیت‌ها را انجام دهید بیش از هر چیز به یک تحول فرهنگی نیاز دارید این تحول فرهنگی را شما باید ایجاد کنید این مساله پیش‌زمینه‌هایی نیاز دارد باید در حوزه‌های علمی رشد و مقاله‌هایی علمی داشته باشید. تا در حوزه علمی، اقتصاد را به دانش وصل نکنیم پیشرفت نمی‌کنیم.

ستاری در ادامه گفت: اگر بخش خصوصی به این موضوعات ورود نکند نتیجه دلخواه حاصل نخواهد شد و نتیجه دخالت دولت مثل پیکان در خودروسازی و یا مسکن مهر در بخش ساختمان‌سازی خواهد بود که مردم را مجبور به خرید می‌کند اما بخش خصوصی باعث می‌شود کیفیت پژوهش رشد پیدا کند. اینکه بخش‌های زیادی در این حوزه دخالت کنند نشان‌دهنده یک دولت نفتی است. شما باید فرهنگ جدید را ترویج دهید و بگویید نمی‌خواهید پشت در اتاق مدیران نفتی منتظر باشید و سر کج کنید تا پول کمی دریافت کنید ارزش شما بالاتر از این حرف‌ها است.

معاون علمی فناوری رییس جمهوری در نقد یک اقتصاد نفتی بیان داشت: ما در دولت فکر می‌کنیم که اگر فردا شغل خود را از دست بدهیم گرسنه می‌مانیم چون مدیران نفتی هستیم و به این فکر نمی‌کنیم که می‌توانیم نوآور باشیم برای همین دودستی میزهای دولتی را چسبیده‌ایم. این‌ها باید شکسته شود و این کار شما است. پول نفت این کشور را نابود کرده است و باید با این رویدادها به گذشته‌های پرشکوه بازگردیم تا پیروز باشیم. او در ادامه گفت: در صد سال گذشته بخش قابل توجهی از توان تولیدی کشور نابود شده است، باید در بخش تولید کار کنیم در حوزه‌های برندینگ باید فعالیت کنیم. در حوزه فناوری، کسانی که در حوزه سرویس‌دهی هستند سریع‌تر رشد می‌کنند، این مساله را فراموش نکنید که در کشور درآمد قشر متوسط بالا است و انگیزه‌های بسیاری برای فعالیت شما وجود دارد. نزدیک به ۵۰ میلیون تلفن هوشمند مورد استفاده مردم است و در کنار آن ۴۵ میلیون کاربر اینترنت در کشور وجود دارد و این مساله باید شما را تشویق کند در این حوزه فعالیت کنید.

معاون علمی فناوری رییس جمهوری اظهار کرد: همه در یک جبهه مبارزه می‌کنیم که این اخلاق را در جامعه پیاده کنیم که جوانان بدون کارهای دولتی رشد کنند. وجود یک دولت چاق موجب شلوغی در کسب‌وکار این حوزه می‌شود آن‌ها به شما اجازه کار نمی‌دهند و از شما می‌خواهند هیچ ایده‌ای نداشته باشید. اما به شما اطمینان می‌دهم که دولت در کنار شما ایستاده است، واقعیت این است که بسیاری از مشکلات به فرهنگ جامعه مربوط می‌شود اما در بحث‌های قانونی دولت از شما حمایت می‌کند.

بخش نمایشگاه

در نمایشگاه جانبی رویداد فین‌تک فست، استارت‌آپ‌های فعال در حوزه مالی نیز به ارائه خدمات خود پرداختند. در این نمایشگاه چهار استارت‌آپ تحت حمایت فناپ همراه با پنج استارت‌آپ آیپیوی، پلاک ۲۱، پیمنت اکسپرس و قسطی کالا که در حوزه فناوری‌های بانکی فعال هستند، حضور داشتند.

ماناپی، نرم‌افزار موبایلی با ۲۰۰ هزار کاربر با سرمایه‌گذاری توسط شرکت فناپ فعالیت خود را آغاز کرد. این نرم‌افزار عضو گروه مالی پاسارگاد است. ماناپی قابلیت خرید شارژهای اعتباری به‌صورت مستقیم و کد شارژ و پرداخت قبوض مختلف شهری را دارد.

فاندوران، بستر تامین مالی جمعی است که تا به حال ۴۵ پروژه و حدود چهارصد میلیون جذب مالی برای پروژه‌ها داشته و ایده‌های نوآورانه و اجتماعی می‌توانند با تعریف پروژه خود سرمایه موردنیاز را برای اجرا از طریق مردم جذب کنند.

وین‌وین، توانایی انتخاب و خرید را فراهم می‌کند. این اپلیکیشن پرداخت سریع و آسان را بدون نیاز به کیف پول و کارت بانکی با موبایل امکان‌پذیر می‌کند. پرداخت توسط شخص انجام می‌شود و رمزنگاری اطلاعات بانکی و استفاده از درگاه پرداخت معتبر از مزیت‌های آن است.

مانیار یک شبکه اجتماعی مالی است که به شما این امکان را می‌دهد بدون داشتن شماره کارت مقصد و تنها با داشتن شماره تلفن با افراد ارتباط مالی داشته باشید؛ یعنی علاوه بر سرویس‌های پرداختی ارائه سرویس‌های مالی اجتماعی نیز فراهم شده است.

قسطی کالا، ارگان‌های دولتی که کالاها را به‌صورت قسطی ارائه می‌دهند هدف قرار داده است و برای هر ارگان نحوه پرداخت متفاوتی وجود دارد. پرداخت با استفاده از شناسه پرداخت یا شناسه قبض صادر شده از سیناپس (محصول فناپ) انجام می‌شود و اگر خریدار درخواست کند از حقوق کسر می‌شود.

پیمنت اکسپرس پرداخت‌های الکترونیک ارزی را ساده‌تر انجام می‌دهد و با همکاری صراف‌های داخلی و برخورداری از حساب‌های قانونی در کشورهای دیگر امکان فعالیت‌های تجاری بین‌المللی را فراهم می‌کند. این پرداخت‌ها می‌توانند برای خریدهای اینترنتی، تهیه بلیت، رزرو و آزمون‌های بین‌المللی انجام شوند.

پلاک ۲۱، سامانه آنلاین مدیریت مجتمع‌های مسکونی تجاری و اداری است. این سامانه به مدیریت و حسابداری ساختمان از طریق اینترنت کمک می‌کند و مدیران بدون دارا بودن دانش حسابداری می‌توانند به امور مالی رسیدگی کنند و اطلاعات را با ساکنان و مالکان به اشتراک بگذارند.

آیپیوی راه‌حل دریافت و پرداخت ارزی به‌صورت آنلاین است. این اپلیکیشن شامل یک واسط کاربری پردازش تراکنش قدرتمند است که به کمک آن می‌توانید سرویس‌ها اپلیکیشن و فروشگاه‌های خود را به درگاه‌های پرداخت بین‌الملل متصل کنید و نگران قراردادهای پیچیده بانکی بین‌المللی نباشید.

آزمایشگاه فناوری‌های مالی ایران

فین‌تک لب یا آزمایشگاه فین‌تک یک آزمایشگاه فناوری‌های مالی و بستری قدرتمند است که توسط فناپ و زیرمجموعه‌هایش داتین و اتیک ایجاد شده است. این آزمایشگاه فناوری‌های مالی که به‌منظور ارائه سرویس‌های الکترونیکی بانکی تاسیس شده، تمامی سرویس‌های دیجیتال رایج در فضای بانکداری ایران همچون مشاهده موجودی، انتقال وجه، پرداخت قبوض، خرید شارژ و اینترنت بانک به‌صورت شبیه‌سازی شده ارائه می‌شود. همچنین در فین‌تک لب، تمامی سرویس‌ها به‌صورت API‌های باز بانکی در اختیار برنامه‌نویسان، صاحبان استارت‌آپ‌ها و علاقه‌مندان حوزه مالی قرار می‌گیرد.

سیستم فین‌تک لب به‌طور کامل طراحی شده است حتی می‌توان دستگاه‌های POS و ماشین‌های ATM را به آن متصل کرد. به افرادی که در فین‌تک لب حضور پیدا می‌کنند، یک کارت همچون کارت‌های بانکی با شماره کارت، رمز دوم، CVV2 اهدا خواهد شد تا به‌وسیله آن بتوانند از دستگاه POS برای عملیاتی مانند خرید و مشاهده مانده حساب بهره ببرند.

تقدیر از سه ایده برتر در استارت‌آپ وان

مهم‌ترین بخش رویداد فین‌تک فست، استارت‌آپ وان نام داشت. بخش استارت‌آپ وان در روز ۱۸ اسفند ماه پذیرای ۴۵ ایده بود که توانستند در مدت زمان یک دقیقه خود را معرفی کنند و در نهایت ۱۶ ایده به انتخاب حضار، به دور بعدی فرستاده شدند. در نهایت به سه ایده برتر، جوایزی نقدی به همراه حمایت‌های بعدی از طریق شتاب‌دهنده تریگ آپ (شتاب‌دهنده شرکت فناپ) اهدا شد. رتبه‌های اول تا سوم در بخش استارت‌آپ وان به ترتیب تیم‌های زد پی، پرداخت سفید و چکاد بودند.

۱۶ ایده منتخب در مراسم اختتامیه، دموی اولیه محصول خود را در اختیار حضار و داوران قرار دادند به شرح زیر هستند:

«کالا به کالا» بر پایه یک نیاز روزمره ساخته شده است. در کالا به کالا می‌توانید کالاهای قدیمی خود که دیگر از آن‌ها استفاده نمی‌کنید را با یک کالای دیگر دست دوم اما مورد نیاز خودتان تعویض کنید.

«فوری‌طور» یک سیستم پرداخت به‌صورت بارکد برای پرداخت پول خورد در تاکسی، نانوایی و اماکن دیگر است که می‌تواند عملیات پرداخت را سریع و راحت کند. «فوری‌طور» می‌تواند بدون داشتن سخت‌افزار خاصی عملیات پرداخت را برای شما ایجاد کند.

«دهکده آرزوها» یک پلتفورم آموزش بانکداری برای کودکان ۸ تا ۱۸ سال دارای گوشی‌های هوشمند است. کودکان می‌توانند با استفاده از این بازی با مفاهیم بانکداری همچون افتتاح حساب، دریافت وام و غیره استفاده کنند و از سنین کودکی با بانکداری و خدمات بانک پاسارگاد آشنا شوند.

«نوتیفایر» این امکان را به کاربر می‌دهد که تمامی پیام‌هایی که از سوی بانک‌های مختلف ارسال می‌شود را در یک اپلیکیشن جمع‌آوری و آن‌ها را تگ کنند.

«نگهبان امن حساب من» یک پلتفورم برای امنیت کارت‌ها و حساب‌های بانکی با استفاده از شناسایی رفتار کاربر در عملیات بانکی است که به‌وسیله یک سیستم هوش مصنوعی اختصاصی است از سرقت جلوگیری می‌کند.

«کرور کارت» یک کارت مرجع به‌صورت فیزیکی برای کارت‌های بانکی، مترو و حتی باشگاه شما است که دارای امنیت به‌مراتب بیشتری نسبت به کارت‌های بانکی است.

«پرداخت سفید» پلتفرم انجام عملیات بانکی برای افراد کم‌بینا، کم‌سواد، نابینا و کهن‌سال است تا به‌راحتی عملیات بانکی خود را انجام دهند. نرم‌افزار طراحی شده توسط تیم پرداخت سفید، قابلیت تشخیص فرمان‌های دست، فرمان صوتی را دارد.

«بیلیونر» یک سیستم است که توسط یک الگوریتم پیشرفته طراحی شده است تا در بهترین زمان، بهترین خرید ممکن را انجام دهید و در بازار بورس، سهام بهتری را خریداری کنید.

«مارکت آن‌وی» سیستم دریافت پیشنهاد‌ها بر اساس منطقه و سلایق کاربر است تا بهترین پیشنهاد‌ها را با کمترین قیمت خریداری کنید.

«چکاد» سیستم مدیریت چک است که با استفاده از آن می‌توان امنیت بیشتری را در چک در اختیار داشت. همچنین شما می‌توانید چک‌های خود را طی یک مزایده با قیمتی کمتر برای فروش قرار دهید تا سریع‌تر چکتان را به پول تبدیل کنید.

«زد پی» سیستم پرداخت برای توریست‌ها است تا بتوانند پول خود را در خارج از کشور به ریال تبدیل کنند و به‌حساب ریالی خود واریز کنند، تا مشکلی در خرید و کمبود پول در ایران نداشته باشند.

«فست پی» سیستم پرداخت الکترونیک برای پرداخت سریع در سوپرمارکت‌ها، پارکینگ‌ها و موقعیت‌های دیگر است.

«باشگاه سرمایه» یک بنگاه استارت‌آپی است که سرمایه‌گذار را به استارت‌آپ متصل می‌کند تا زمان و هزینه کمتری مصرف شود.

«بانک نوتیف» سیستمی برای کاهش هزینه بانک و کاربر در زمینه پیامک‌های دریافتی هنگام تراکنش با استفاده از ارسال پیام به پیام‌رسان کاربر همچون تلگرام است.

«دخل و خرج» سیستمی برای مدیریت دخل و خرج است تا مشتری با ارائه پیشنهاد‌ها، بتواند بهترین خرید را با بودجه خود داشته باشد و پول خود را ذخیره کند.

«شناسه» یک سیستم دریافت پیشنهاد‌ها تخفیفی بر اساس سیستم بازی و دریافت هدیه است.

برنامه‌نویس‌های برتر در هک‌وان

هک‌وان، چالش حل یک مساله مشخص در زمینه فناوری‌های مالی است که شرکت‌کنندگان باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن، بهترین جواب را برای داوری ارائه می‌دادند. این بخش در ۱۵ اسفند ماه با ارائه سوالات مشخص در حوزه فناوری‌های مالی به شرکت‌کنندگان شروع شد و تا ظهر روز جمعه به‌منظور دریافت پاسخ‌ها ادامه داشت که در آن دو نفر از شرکت‌کنندگان توانستند جوایزی را به دست آورند. نفر اول این قسمت، مجید تفاهمی با جایزه سه میلیون تومانی و نفر دوم، محمد حسین رضایی با جایزه دو میلیون تومانی بودند.

استارت‌آپ برتر در نمایشگاه

بخش نمایشگاه رویداد فین‌تک فست با حضور ۱۰ استارت‌آپ آپ فین تکی منتخب برگزار شد. در این بخش، استارت‌آپ «پیمنت اکسپرس» که در حوزه پرداخت ارزی به‌صورت الکترونیک فعال است، به‌عنوان برنده توانست جایزه یک میلیون تومانی را از آن خود کند.

رویداد فین‌تک فست که با همکاری مرکز فناوری‌های فناپ، بانک پاسارگاد و شرکت‌های اتیک و داتین به مدت ۳ روز، از ۱۸ اسفند ماه آغاز و تا عصر امروز، ۲۰ اسفند ماه ادامه داشت، با حضور سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، مجید قاسمی، مدیر بانک پاسارگاد و شهاب جوانمردی، مدیرعامل فناپ به پایان رسید و در آن به برندگان شامل سه ایده برتر، به دو برنامه‌نویس و یک استارت‌آپ جوایزی اهدا شده است.

رویداد فین‌تک فست در حوزه کسب‌وکارهای مالی
رویداد فین‌تک فست در حوزه کسب‌وکارهای مالی
رویداد فین‌تک فست در حوزه کسب‌وکارهای مالی
رویداد فین‌تک فست در حوزه کسب‌وکارهای مالی
رویداد فین‌تک فست در حوزه کسب‌وکارهای مالی
رویداد فین‌تک فست در حوزه کسب‌وکارهای مالی
رویداد فین‌تک فست در حوزه کسب‌وکارهای مالی
رویداد فین‌تک فست در حوزه کسب‌وکارهای مالی
رویداد فین‌تک فست در حوزه کسب‌وکارهای مالی
رویداد فین‌تک فست در حوزه کسب‌وکارهای مالی
رویداد فین‌تک فست در حوزه کسب‌وکارهای مالی
رویداد فین‌تک فست در حوزه کسب‌وکارهای مالی
رویداد فین‌تک فست در حوزه کسب‌وکارهای مالی
رویداد فین‌تک فست در حوزه کسب‌وکارهای مالی
رویداد فین‌تک فست در حوزه کسب‌وکارهای مالی
رویداد فین‌تک فست در حوزه کسب‌وکارهای مالی
رویداد فین‌تک فست در حوزه کسب‌وکارهای مالی
رویداد فین‌تک فست در حوزه کسب‌وکارهای مالی