شهلا اصولی: مهم‌ترین چالش‌های استارت‌آپ‌ها تامین مالی است

شهلا اصولی: مهم‌ترین چالش‌های استارت‌آپ‌ها تامین مالی است

رییس مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فناوری اطلاعات از انجام پژوهش‌های میدانی از وضعیت استارت‌آپ‌های این حوزه خبر داد و مهم‌ترین چالش این کسب‌وکارها را تامین مالی عنوان کرد.
شهلا اصولی با اشاره به اینکه مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فناوری اطلاعات و ارتباطات وابسته به سازمان فناوری اطلاعات ایران پژوهش‌های میدانی را در خصوص مشکلات و چالش‌های پیش روی کسب‌وکارهای نوپا در کشور انجام داده است، گفت: بر اساس آخرین نظرسنجی که در آذرماه امسال انجام شده است مهم‌ترین موضوعی که از سوی استارت‌آپ‌های این حوزه اعلام شد مربوط به عدم تامین مالی بوده است.
وی اضافه کرد: پس از این مورد بحث منابع انسانی و چالش‌های حقوقی به عنوان مهم‌ترین چالش پیش روی کسب‌وکارهای نوپای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات معرفی شده‌اند.
اصولی با بیان اینکه این نظرسنجی مربوط به چالش‌های محیطی استارت‌آپ‌های حوزه فناوری اطلاعات است، بیان کرد: در واقع عوامل غیرقابل کنترلی از سوی این کسب‌وکارها به عنوان چالش مطرح شده که ما به آن چالش محیطی می‌گوییم اما برخی تلاش‌ها نیز به فضای داخلی استارت‌آپ‌ها مرتبط می‌شود که در بین عوامل قابل کنترل قرار دارند و حول مسائلی چون بازاریابی و مدیریت راهبردی می‌گردند.
رییس مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فناوری اطلاعات با اشاره به این‌که به عنوان مثال نیاز مشتری، تناسب محصول و بازار، طراحی یک مدل کسب‌وکار گسترش‌پذیر، تیم‌سازی و برخی موارد دیگر را می‌توان از جمله چالش‌های درونی استارت‌آپ‌ها نام برد، افزود: مرکز کسب‌وکارهای نوپا بر مبنای این چالش‌ها در حال تکمیل فرایندهایی برای رفع مشکلات موجود و تسهیل کسب‌وکارهای شرکت‌های نوپا در این حوزه است.
اصولی با اشاره به اهمیت بحث اشتغال و نیاز جمعیت جوان کشور به کار و تاثیر استارت‌آپ‌ها در اشتغالزایی تاکید و اظهار کرد: این کسب‌وکارها از طریق نوآوری و چابکی می‌توانند به پویایی اقتصاد کمک کنند و از آنجایی که شکل‌گیری آن‌ها غالبا مبنی بر خلق دانش و فناوری است در توسعه اقتصادی تاثیر بسزایی دارند.
وی بیان کرد: ارزیابی‌های ما نشان می‌دهد در یک کسب‌وکار برنامه توسعه به طور متوسط ۷ نفر متخصص به‌صورت مستقیم مشغول به‌کار هستند و تعداد قابل توجهی نیز به صورت غیرمستقیم در جریان این فعالیت حضور دارند. در همین حال کسب‌وکارهای نوپا در شهرستان‌ها با تکیه بر ظرفیت‌های بومی اجرا می‌شوند که علاوه بر موضوع ارزش‌آفرینی و تاثیری که بر اقتصاد منطقه خود دارند می‌توانند در کاهش ناهنجاری‌ها نیز موثر باشند.
رییس مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فناوری اطلاعات با اشاره به زیست‌بوم‌های توسعه‌یافته‌ای مانند آلمان یا کره جنوبی در حوزه استارت‌آپ‌ها گفت: ما هنوز چند سال با این کشورها فاصله داریم و نمی‌توانیم چشم‌انداز دقیقی از آینده این حوزه داشته باشیم اما دستاوردهای کسب‌وکارهای نوپا بدون شک غیر قابل انکار است.
به گفته او، در هندوستان ۸۰ هزار شغل فقط توسط کسب‌وکارهای نوپای حوزه فناوری اطلاعات در سال ۲۰۱۶ ایجاد شده است، همچنین در ایالت متحده برآورد می‌شود که بین ۱ تا ۱.۵ درصد از GDP مربوط به کسب‌وکارهای نوپا باشد.
اصولی گفت: ماهیت اقتصاد مقاومتی نیز مبنی بر تولید ملی است و از این رو کسب‌وکارهای نوپا می‌توانند فرایند تولید محصول و خدمات را در کشور با هزینه پایین‌تر و نوآوری بیشتر انجام دهند.