واعظی: زنان بیشتر در کسب‌وکارهای مبتنی بر فناوری شرکت کنند

واعظی: زنان بیشتر در کسب‌وکارهای مبتنی بر فناوری شرکت کنند

نخستین کنگره زنان موفق ایران با حضور بیش از ۱۰۰۰ نفر از بانوان فرهیخته کشور از ۳۱ استان افتتاح شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات فضای مجازی را زمینه خوبی برای فعالیت بانوان در این فضا توصیف کرد و خواستار افزایش حضور آنان در این فضا شد.

محمود واعظی که روز دوشنبه در کنگره زنان موفق در دانشگاه شهید بهشتی سخن می‌گفت، اظهار کرد: حضور بانوان در کسب‌وکارهای مبتنی بر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیازمند تغییر نگاه است و باید برای این تغییر نگاه تلاش کرد. به گفته وی، اکنون تعدادی از بانوان توانسته‌اند با حضور در فضای مجازی اقدام به ایجاد کسب‌وکارهای نوین کنند که ضروری است این حضور بیشتر شود. به‌کار گرفتن بانوان با ایراد سخنرانی و همایش محقق نمی‌شود بلکه این امر نیازمند آسیب‌شناسی است و دستگاه‌های اجرایی در به‌کارگیری بانوان در شغل‌های مدیریتی جدیت بیشتری به خرج دهند.

به گفته وی، اکنون و با دانش‌بنیان شدن بسیاری از فعالیت‌ها زمینه بیشتری برای حضور زنان در جامعه فراهم شده که آن‌ها باید از این فرصت استفاده کنند.

وزیر ارتباطات از تلاش برای نهادینه کردن کسب‌وکارهای مبتنی بر ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر داد و گفت: علی‌رغم مقاومتی که برای این کار می‌شود کسب‌وکارهای نوین راه خود را باز خواهند کرد. واعظی به ایجاد یک‌صد هزار شغل در آی.سی.تی اشاره کرد و گفت: بانوان می‌توانند با فعالیت بیشتر در این فضا اشتغال بیشتری ایجاد کنند. اتحادیه جهانی مخابرات نگاه ویژه‌ای به حضور زنان در آی.سی.تی دارد و به همین مناسبت روز پنجم اردیبهشت را به نام روز زنان و آی. سی.تی نام‌گذاری کرده است . کشور ما هم باید به این موضوع توجه جدی داشته باشد و از فرصت حضور بانوان استفاده کند.

واعظی به نرم‌افزارهایی که توسط جوانان در کشور تولید شده است اشاره کرد و گفت: اگر بانوان نیز نرم‌افزاری طراحی کنند آمادگی وجود دارد از آن‌ها با اختصاص وام وجوه اداره شده حمایت کرد. حضور بیشتر بانوان در عرصه‌های مختلف مدیریتی نیازمند تغییر نگاه است که باید جدی گرفته شود.

واعظی تحقق توسعه پایدار در کشور را زمانی دست‌یافتنی دانست که وضعیت مالی و اقتصادی بانوان تغییر یابد و ادامه داد: با توجه به شرایط جدید کشور و حضور بیشتر بخش‌های خصوصی و تعاونی ضروری است زنان نیز حضور بیشتری در فعالیت‌ها داشته باشند .برگزاری چنین همایش‌هایی منجر به افزایش حضور موثر بانوان در شغل‌های مدیریتی شده و تنها همایشی شعاری نباشد.

وزیر ارتباطات از حضور برخی بانوان که نتوانسته‌اند به موفقیت دست‌یافته و مانع جدی حضور دیگر بانوان می‌شوند انتقاد کرد و گفت: باید این رویه تغییر کرده و همه بانوان بتوانند به موفقیت دست یابند.
مرتضی کاظمیان، دبیر اجرایی این کنگره هم در این مراسم اظهار کرد: این کنگره ملی زنان موفق ایران با حضور علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و برخی از استانداران و زنان موفق ایران در عرصه‌های مختلف در حال برگزاری است. این کنگره با هدف بهره‌مندی جامعه از سرمایه انسانی بانوان توانمند در فرآیند توسعه پایدار و متوازن با رویکرد اندیشه‌های اسلامی برای سربلندی کشور با حضور زنان موفق ایران در عرصه‌های مدیریتی و سیاسی در حال برگزاری است. برگزاری بیش از ۱۰ پنل در حوزه‌های اشتغال، کارآفرینی و حمایت‌های اجتماعی از زنان، نشست‌های تخصصی، کارگاه‌های آموزشی از جمله بررسی موفقیت زنان در قرآن کریم، جامعه مدنی، چالش‌ها و راهکارهای توانمندسازی زنان در محیط کار، عوامل موثر در موفقیت زنان در عرصه‌های مختلف هنر، با حضور اندیشمندان این حوزه همچنین اعطای گواهینامه‌های معتبر با تایید از دانشگاه‌های معتبر از بخش‌های حائز اهمیت این رویداد خواهد بود. در این کنگره ارسال بیش از ۲۵۰ مقاله ثبت شده، ۹۸ مقاله به‌عنوان پذیرش در کتابچه همایش، ۴۱ مقاله به‌عنوان پوستر پذیرش شده و ۱۲ مقاله به‌عنوان سخنرانی ارائه می‌شود.

او افزود: این کنگره فقط به منزله تجلیل و قدردانی از بانوان موفق نیست بلکه با هدف بررسی موانع و رفع چالش‌های موجود در راستای حضور تاثیرگذار زنان در سطوح مختلف مدیریتی کشور در حال برگزاری است. از دیگر برنامه‌های جانبی این کنگره می‌توان به برگزاری پنل هنرمندان، شعرا و نویسندگان اشاره کرد. کاظمیان ادامه داد: هدف از برگزاری کنگره زنان موفق ایران آشنایی سیاست‌گذاران و تصمیم گیران سازمان‌ها و نهادها با تاثیرات مدیریت و مشارکت سیاسی زنان در رده‌های بالای تصمیم‌گیری، افزایش اعتماد به توانمندی‌ها و استعدادهای بانوان کشور در حوزه مدیریتی، انتقال تجربیات بانوان مدیر موفق در سطوح ملی، افزایش توانمندی مدیریتی زنان در کشور است.