پانزدهمین شماره ماهنامه «دانش‌بنیان» منتشر شد

پانزدهمین شماره ماهنامه «دانش‌بنیان» منتشر شد

پانزدهمین شماره ماهنامه آموزشی، علمی، خبری، تحلیلی «دانش‌بنیان» ویژه اسفندماه ۱۳۹۵ به انتشار رسید.

دارایی فکری و انسانی، جایگاهی حیاتی در مانایی و پویایی یک ملت و جامعه دارد. همیشه دغدغه بزرگان و اندیشمندان، برای پیشرفت و تعالی جوامع، این بوده است که ارجحیت تخصص و فن و دانش را بر زر و سیم و طلا و نقره نشان دهند. همانا آنهایی دست بالا را داشته یا دارند که قدر و قیمت دارایی فکری و انسانی‌شان را دانسته‌اند و می‌دانند.
ماهنامه آموزشی، علمی، خبری، تحلیلی «دانش‌بنیان» در جدیدترین و آخرین شماره سال ۱۳۹۵، به موضوع نیروی انسانی و ارزش و جایگاه آن در پیشبرد اقتصاد دانش‌بنیان نگاهی جدی‌تر انداخته است.

دولت دانش

پرویز کرمی سردبیر «دانش‌بنیان» در آخرین شماره این ماهنامه، به دل‌نگرانی این روزهای ایران یعنی مشکلات زیست‌محیطی خوزستان نگاهی از سمت و سوی دانش انداخته است. او با تیتر «همراهی دولت با نهادهای علمی ـ دانشگاهی» در یادداشت خود نوشته است: «این که می‌گویند باید تهدیدها را به فرصت بدل کرد، اختصاص به تهدیدهای سیاسی و نظامی ندارد. بلکه در خصوص تهدیدهای طبیعی و اجتماعی هم مصداق دارد. به این تهدید طبیعی هم می‌شود به چشم فرصت علمی ـ اقتصادی نگاه کرد و با بسیج همه نیروهای دانش‌بنیان و امکانات فناوری جدید کاری کرد که خوزستان و سایر نقاط دارای مشکل، از این بلای طبیعی نجات یابند و هر چه زودتر آسمان آبی و محیط‌زیست مطلوب را شاهد شوند. کافی است مجالی فراهم کنیم و شرکت‌های دانش‌بنیان را باور کنیم و اجازه دهیم کالا و خدمات مناسب این شرایط را عرضه کنند.»

متولی داخل

موضوع بها دادن به تولیدات ساخت داخل هم خوشبختانه روزبه‌روز جای خود را در بین مردم و مسئولان بیشتر باز می‌کند و تبدیل به فرهنگ ثابت و درست می‌شود. قائم مقام مرکز توسعه خودکفایی صنعتی شریف هم در همین زمینه پای گفت‌وگو با «دانش‌بنیان» پانزدهم نشسته و تجربه‌هایش را در این‌باره به اشتراک گذاشته است. سید امیرحسین شبیری معتقد است: «یکسری چیزها آن طرف آب هست که جذابیت زیادی برای عده‌ای از مدیران دارد، به همین خاطر هم بیشتر بودجه‌ها صرف بازرگانی خارجی می‌شود و کمتر نگاه به ساخت داخل وجود دارد. اگر نه من اعتقاد ندارم که پول نیست، بلکه پول هست اما نحوه خرج کردن و مدیریتش درست نیست. در این سال‌ها مشکلات زیادی داشتیم و خیلی وقت‌ها از منابع شخصی برای یک پروژه خرج کرده‌ایم. بحث ساخت داخل در کشور ما متولی ندارد، صاحب ندارد و قانون درستی برای آن نوشته نشده است.»

خیال ایده‌آل

اما در بخش گفت‌وگو با کارآفرینان فعال، این شماره ماهنامه «دانش‌بنیان» میزبان امیر صدیقی از ایده‌پردازهای کارآفرینی است که نمونه فعالیت‌هایش، تجربه‌های خوبی را به همراه آورده است. این کارآفرین فعال از تجربه‌های ارزشمندش برای به نتیجه رساندن ایده‌های خوب، گفته و بیان کرده است: «ما هیچ وامی از هیچ نهاد یا ارگانی دریافت نکردیم. تمام هزینه‌ای که برای بازاریابی متقبل شده‌ایم بالغ بر حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان است. من معتقدم اگر پول زیر پای یک گل زیبا بریزید، هیچ‌وقت متوجه نخواهید شد که رشد آن گل، به‌خاطر استعداد خودش بوده است یا به خاطر سرمایه‌ای که شما خرجش کرده‌اید. اگر می‌خواهید استارت‌آپی  در حوزه فناوری ریشه بزند، نباید پول چندانی داشته باشید. تنها در این صورت است که آن کسب‌وکار مجبور می‌شود چیزی باشد که با سلیقه جامعه، صنعت و تجارت جور درآید. اگر استارت‌آپ‌های حوزه فناوری کار خود را با پول فراوان آغاز کنند، درگیر خیال‌پردازی‌های ایده‌آل‌گرایانه خواهند شد.»

استارت‌آپ سنتی

صنایع دستی موضوعی است که ما ایرانیان هم تجربه و سابقه زیادی در آن داریم، هم ذوقش را. در دنیای به‌سرعت متغیر این روزها، موضوع صنایع دستی که حامل داشته‌های فرهنگی بسیاری هستند، دستخوش فراموشی است؛ اما چند سالی است که این عرصه با موضوع علم و فناوری، برخورد کرده و نکته‌های جالب توجهی را بازتاب داده است. بر همین اساس، «دانش‌بنیان» پانزدهم، در چند گزارش و یادداشت ویژه، نگاهی جدی به این ماجرا انداخته است.

علاوه بر این‌ها، در جدیدترین شماره «دانش‌بنیان»، یادداشت‌ها، گزارش‌ها، نقدها و اخبار متعدد و متنوعی ارائه شده است که مخاطبان، می‌توانند با موبایل هوشمندشان و نرم‌افزار کدخوان، از طریق کد QR ، عکس و صوت و فیلم‌های مختلفی را دریافت کنند و بهره‌ای دوچندان از مطالب این نشریه ببرند.

پانزدهمین شماره ماهنامه آموزشی، علمی، خبری، تحلیلی «دانش‌بنیان» در ۱۳۲ صفحه، به صاحب‌امتیازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مدیرمسئولی سورنا ستاری و سردبیری پرویز کرمی، ویژه اسفندماه ۱۳۹۵ منتشرشده است.