حمایت دانشگاه آزاد از شرکت‌های دانش‌بنیان

حمایت دانشگاه آزاد از شرکت‌های دانش‌بنیان

رییس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: این دانشگاه از شرکت‌های دانش‌بنیانی که توسط دانشجویان این دانشگاه راه‌اندازی می‌شود، حمایت می‌کند.

حمید میرزاده در چهارمین جشنواره و نمایشگاه جهادگران علم و فناوری صبح امروز در دانشگاه آزاد گفت: این دانشگاه در حمایت از توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان اقدام به امکان دسترسی این شرکت‌ها به ۱۱ هزار کارگاه و آزمایشگاه این دانشگاه را فراهم کرده است.

وی افزود: دانشگاه آزاد برنامه دارد از شرکت‌های دانش‌بنیانی که توسط دانشجویان این دانشگاه راه‌اندازی می‌شود، حمایت کند که در این راستا تسهیلات ارزان‌قیمت و فضای فیزیکی مناسب در مراکز رشد ارائه می‌شود. همچنین در آینده نزدیک برنامه داریم بستری را فراهم کنیم تا شرکت‌های دانش‌بنیان این دانشگاه در شهرک‌های فناوری دانشگاه مستقر شوند.

در این مراسم حمید میرزاده گفت: دانشگاه آزاد به عرصه اقتصاد دانش‌بنیان ورود پیدا کرده است و با توجه به کاهش درآمدهای دانشگاه برای ادامه حیات دانشگاه، نیازمند ورود به فعالیت‌های دانش‌بنیان هستیم. وی به کاهش ۱۵ درصدی وابستگی دانشگاه آزاد به شهریه اشاره کرد و گفت: طی سه سال گذشته دانشگاه در زمینه کاهش وابستگی به شهریه فعالیت دارد.

وی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد دانش‌بنیان اظهار کرد: طبق سند علم و فناوری کشور در سال ۱۴۰۴ باید ۵۰ درصد از اقتصاد ایران از تولید ناخالص ملی تأمین شود. دانشگاه آزاد در دهه چهارم حرکت خود، فعالیت‌های اقتصاد دانش‌بنیان را در دستور کار قرار داده است که ایجاد ۱۲۰ هزار شرکت دانش‌بنیان، هسته و واحد فناور و ۱۰۹ مرکز رشد در این راستا بوده است.

میرزاده بیان کرد: ۷۰ درصد شرکت‌های دانش‌بنیان در هسته‌های فناور این دانشگاه طی سه سال و نیم گذشته ایجاد شده است. ۱۸ شهرک فناوری این دانشگاه در استان‌های مختلف راه‌اندازی شده است که برنامه داریم این تعداد را به ۳۱ شهرک افزایش دهیم.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: از ۱۱۰۴ محصول دانش‌بنیان این دانشگاه، بیش از نیمی از این محصولات، تجاری‌سازی شده یا در آستانه تجاری‌سازی قرار دارد.

همچنین حسین قدیانی، رییس سازمان بسیج علمی کشور نیز گفت: هدف اصلی این سازمان، شناسایی نیازهای کشور است که بر این اساس تاکنون ۳۸۰ واحد صنعتی شناسایی شده و اطلاعات آنها گردآوری شده است. ورود بسیج به عرصه علم و فناوری با فرمان مقام معظم رهبری صورت گرفته است و در حال حاضر بسیج علمی با دانشگاه آزاد همکاری‌های زیادی دارند تا زمینه ارتباط صنعت با دانشگاه صورت گیرد.

رییس سازمان بسیج علمی کشور بیان کرد: در حال حاضر همکاری مناسبی میان بسیج علمی کشور و دانشگاه آزاد وجود دارد که منجر به انعقاد تفاهم‌نامه و برگزاری این جشنواره مشترک شده است.