توصیه‌های حکیمی به استارت‌آپ‌های حوزه فینتک

نگهداری شماره کارت، چالش‌های زیادی همراه خود دارد
توصیه‌های حکیمی به استارت‌آپ‌های حوزه فینتک

ناصر حکیمی، مدیرکل فناوری‌اطلاعات بانک مرکزی ضمن حضور در دومین چالش نوآوری توسن، توصیه‌هایی به استارت‌آپ‌های حوزه فینتک کرد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها توصیه به عدم ذخیره شماره کارت مشتری بود.

دومین دوره از چالش نوآوری توسن، از ۲۸ الی ۳۰ بهمن ماه در پارک علم و فناوری پردیس برگزار شد. در این چالش که در حوزه سرویس‌های بانکی انجام پذیرفت، ۲۵ تیم در مدت سه روز با یکدیگر به رقابت پرداختند و در پایان پنج تیم تاکسی‌پی، پی‌پول، هدینو، کانال شاپ و چکاد به مقام‌های برتر دست پیدا کردند. گزارش کامل این رویداد را می‌توانید از اینجا مشاهده کنید. حکیمی در روز اختتامیه این چالش، پس از مشاهده ارایه چند تیم، توصیه‌هایی را به استارت‌آپ‌هایی که در حوزه مالی فعالیت می‌کنند، کرد.

حکیمی در ابتدای صحبت‌های خود با اشاره توانمندی تیم‌های استارت‌آپی به این نکته اشاره کرد که هر چقدر هم تیم شما فنی باشد و بتوانید یک محصول را به درستی توسعه بدهید، در نهایت مشتری باید از محصول شما استقبال کند تا بتوانید از این طریق درآمد کسب کنید. شیوه کسب درآمد و مدل کسب‌وکاری شما فاکتورهای مهمی هستند که باید آن‌ها را مد نظر داشته باشید. اما نکته مهمی که وجود دارد، این است که احتمالا شما نمی‌توانید به تنهایی کسب درآمد کنید و برای این کار لازم است با شرکت‌های بزرگ‌تری وارد همکاری شوید تا بتوانید وارد اکوسیستم مالی کشور بشوید. توسن بوم این فرصت را فراهم کرده است که شما بتوانید از نظر فنی سیستم خودتان را طراحی و پیاده‌سازی کنید. یکی از ضرورت‌های تجاری‌سازی ایده‌های فینتک، اتصال به شبکه بانکی است که این زیرساخت در حال حاضر فراهم شده است اما همچنان شما باید به واسطه همکاری با یک بانک یا صرافی، وارد سیستم بانکی کشور بشوید که این بخشی از فرآیند کسب‌وکاری شما است. استارت‌آپ‌ها نباید این توقع را داشته باشند که بانک‌ها یا موسسات به دنبال آن‌ها بیایند، بلکه این وظیفه شما است که پیگیری کنید تا بتوانید این مجموعه‌ها را برای همکاری با خودتان قانع کنید.

حکیمی در ادامه صحبت‌های خود بر اساس ارایه‌های انجام شده، توصیه‌هایی را به استارت‌آپ‌ها کرد. اگر استارت‌آپ‌ها از مشتری شماره کارت دریافت کنند، مجبور می‌شوند الزاماتی را تحت عنوان PCI رعایت کنند که در قالب ۴۰۰ صفحه گردآوری شده است. توصیه‌ای که من به استارت‌آپ‌ها می‌کنم این است که به دنبال دریافت شماره حساب از مشتری نباشند چرا که چالش‌هایی که این فرآیند به دنبال دارد، بسیار بیشتر از منفعت‌های آن است و احتمالا بیش از ۹۰ درصد کار بیشتری را برای شما به همراه خواهد داشت که تنها بتوانید این الزامات را رعایت کنید.

ناصر حکیمی: تا حد امکان از ذخیره شماره کارت خودداری کنید

در دنیا از روش‌های جایگزینی مانند تولید توکن استفاده می‌کنند به این صورت که یک کد در جای دیگری ایجاد می‌شود و کسب‌وکارها از این شماره به جای شماره کارت استفاده می‌کنند و برای انجام عملیات هم مجموعه‌ای مانند بانک، آن شماره توکن را به شماره کارت تبدیل می‌کند.
در ادامه حکیمی با توجه به ارایه یکی از تیم‌ها به شماره شناسه اشاره کرد. سازمان‌های مختلف شیوه‌های کدگذاری و ارسال اطلاعات مختلفی دارند که این کار را برای هماهنگ‌سازی ارتباط بین آن‌ها سخت می‌کند.  این شماره که در دستگاه‌ها تعبیه شده است، با شناسه واریز یا پرداخت تفاوت دارد. این شناسه ۳۰ رقمی به صورت استاندارد در همه دستگاه‌ها قرار داده شده است و هر دستگاهی ۲۲ تا ۲۴ رقم برای کدگذاری داخلی در اختیار دارد. تیم‌ها می‌توانند از این شماره شناسه برای تبادلات مالی استفاده کنند چرا که فرآیند استاندارد سازی را خیلی ساده خواهد کرد و شما بدون توجه به سیستمی که با آن کار می‌کنید، می‌توانید از قالب استاندارد استفاده کنید.

در ادامه حکیمی با اشاره به APIهای مختلفی مانند توسن بوم که در اختیار استارت‌آپ‌ها قرار داده شده است، این توصیه را کرد که به جای تمرکز روی این APIها و سرویس‌هایی که ارایه می‌کنند، سعی کنید روی خود حساب‌ها (اکانت‌ها) متمرکز شوید. کار کردن با اکانت ساده‌تر است و فرآیند‌های رمزنگاری کم‌تری دارد. شما بلافاصله پس از احراز هویت شدن و ورود به نرم‌افزار، قادر خواهید بود خیلی از تراکنش‌ها را انجام بدهید. به دلیل وجود فضای رقابتی نهایتا تا یک یا دو سال دیگر تمام بانک‌ها، APIهای خودشان را منتشر خواهند کرد و اگر شما از هم‌اکنون آماده کار کردن با APIهای بانکی شوید، خیلی به پیشرفت شما کمک خواهد کرد. سعی کنید به جای استفاده از شماره کارت و نگهداری آن، فناوری انتقال حساب را پیاده‌سازی کنید. این فرآیند علاوه‌بر جامعیت بخشیدن به نرم‌افزار شما، کمک می‌کند درگیر چالش‌های قانونی نگهداری شماره کارت نشوید.

در پایان حکیمی پیشنهاد تشکیل انجمن استارت‌آپ‌های فینتک را ارایه کرد. تیم‌های زیادی هستند که در حوزه فناوری مالی مشغول فعالیت هستند، اما دسترسی محدودی به نهاد‌های قانون‌گذار دارند. از این رو تشکیل یک فروم یا انجمن می‌تواند به رفع ابهامات موجود در این مسیر کمک کند و با تشکیل این انجمن می‌توانید ارتباط بیشتری با نهادهای قانون‌گذار مانند بانک مرکزی برقرار کنید.