حمایت صمت از شرکت‌های دانش‌بنیان و استقرار در شهرک‌های صنعتی

حمایت صمت از شرکت‌های دانش‌بنیان و استقرار در شهرک‌های صنعتی

رییس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: ماموریت وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان صنایع کوچک حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و استقرار این شرکت‌ها در شهرک‌های صنعتی است.
علی یزدانی روز شنبه در مراسم امضای تفاهم نامه نفوذ فناوری بین سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: حوزه زیست‌فناوری حوزه ارزشمند، ثروت‌آفرین و اشتغال‌زایی است که در کشور کمتر به آن توجه شده است.
وی حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط را از ماموریت‌های سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ذکر کرد و افزود: رویکرد بنگاه‌ها در زمینه توسعه فناوری‌های برتر بسیار ضعیف است، تاکنون کمتر بنگاه یا شرکت‌ دانش‌بنیانی به این سازمان برای دریافت خدمات مشاوره‌ای در زمینه فناوری‌های برتر مراجعه کرده‌ است، این در حالی است که حوزه زیست‌فناوری ارتباط مستقیمی با سه وزارتخانه بهداشت، جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت دارد.
یزدانی همچنین گفت: بر اساس بررسی‌های انجام‌شده، ۳۸۹ خوشه صنعتی در کشور شناسایی شده است که از این تعداد ۱۶ خوشه با حوزه زیست‌فناوری مرتبط هستند.
وی ادامه داد: تاکنون خوشه‌هایی مانند بیوتکنولوژی استان البرز، طیور در خراسان جنوبی، محصولات باغی در آذربایجان غربی و قزوین، گیاهان دارویی در آذربایجان غربی و کاشان، گل و گیاهان زینتی در مازندارن، آبزیان در گلستان و خوراک و مکمل‌های دام و طیور در کشور ایجاد شده است.
یزدانی گفت: ماموریت وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان صنایع کوچک حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و استقرار این شرکت‌ها در شهرک‌های صنعتی است، در  حال حاضر حدود ۹۵۷ شهرک و ناحیه صنعتی در کشور داریم که در ۷۷۸ شهرک، زمین به بنگاه‌های کوچک و متوسط واگذار شده است.
وی، ایجاد و توسعه زیرساخت‌ها و حمایت از بنگاه‌ها در جهت توسعه بازار و ارایه تسهیلات بانکی به برخی از شهرک‌ها را دو ماموریت این سازمان برشمرد و گفت: علاوه بر آن در برخی از شهرک‌های صنعتی، مراکز خدمات فناوری و کسب و کار ایجاد کردیم؛ مشاوران حقیقی و حقوقی برای ارائه مشاوره‌های مورد نیاز به شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر شده اند.
وی ادامه داد: این تفاهمنامه با هدف ثروت‌آفرینی بیشتر به امضا رسیده است و امیدواریم با امضای این تفاهمنامه، همکاری‌ها در جهت استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در شهرک‌های صنعتی، تعامل با بنگاه‌ها و خوشه‌ها بیشتر شود.
سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به عنوان سازمانی توسعه‌ای، تابع وزارت صنعت، معدن و تجارت است.