فضای گسترده‌ای برای فعالیت استارت‌آپ‌ها وجود دارد

گزارش ویدویی میزگرد اینترنت اشیاء

گزارش میزگرد اینترنت اشیاء

میزگرد اینترنت اشیاء با موضوع بررسی نیاز بازار اینترنت اشیاء کشور به خدمات شرکت‌های آستارت‌آ‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍پی در روز یکشنبه ۱۷ بهمن در سالن اجتماعات مرکز کسب‌وکارهای نوپا برگزار شد. در این میزگرد که با حضور مهمانانی از سازمان‌های دولتی و خصوصی برگزار شد، فرصت‌های موجود در زمینه اینترنت اشیاء برای فعالیت بهتر استارت‌آپ‌ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت و سازمان‌های فعال در این زمینه، به مهم‌ترین تجربیات خودشان در حوزه IOT اشاره کردند.
در ابتدای مراسم مجری برنامه از رونمایی IOTIC در دو هفته آینده همزمان با دومین همایش ملی IOT کشور خبر داد و از اهداف مهم IOTIC در این حوزه گفت. مرکز نوآوری اینترنت اشیاء به دنبال ایجاد محیطی مناسب برای استارت‌آپ‌های حوزه فناوری اطلاعات است، مهم‌ترین هدف این مرکز شناسایی شرکای تجاری است که می‌تواند به رشد این حوزه کمک کند.
در ابتدای این مراسم مهمانان این میزگرد از فعالیت‌های خودشان در زمینه اینترنت اشیاء گفتند. روحانی‌نژاد مدیر فروم اینترنت اشیاء ایران گفت: ما از سال گذشته این فروم را با عضویت شرکت‌های فعال داخلی در این حوزه شروع کرده‌ایم و در طول یک سال گذشته تقریبا به طور مرتب هر ماه جلسات هم‌اندیشی را برگزار می‌کنیم. برای این منظور ما پنج گروه اصلی در این فروم در نظر گرفته‌ایم که می‌توان به کارگروه مشارکت، فناوری، رگولاتوری، امنیت و نوآوری اشاره کرد. ما معتقد بودیم اگر در چهار کارگروه اول فرآیند‌ها به درستی انجام شود و تمام خواسته‌ها از جمله قانون‌گذاری و امنیت تامین شود، در صورت عدم وجود حلقه پنجم باید شاهد حضور شرکت‌های خارجی برای پوشش این نیاز باشیم. در نتیجه ما تصمیم گرفتیم کارگروه نوآوری که شامل شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها می‌شود را بعنوان عنصر تکمیل کننده این حلقه ایجاد کنیم که اگرچه نمی‌توان توقع داشت در تمام حوزه‌ها فعال باشند اما حداقل بتوانند بخشی از نیاز بازار را جوابگو باشند.
جعفرآبادی از شرکت پارس‌آنلاین با اشاره به رشد قابل تامل حوزه IOT از دو سال پیش گفت: ارتباط ماشین با ماشین از حدود دو سال قبل از جنبه تئوری فاصله گرفت و به سمت عملی شدن میل کرد و راهکارهای مختلفی برای آن عرضه شد. اگرچه هنوز زیرساخت مشخص و جامعی برای این حوزه تعریف نشده است اما چشم‌اندازها مشخص هستند. از این رو ما از فناوری LPWAN استفاده کردیم که یک فناوری مبتنی بر انتقال رادیویی است که توان پایین، پهنای باند بالا و پوشش‌دهی گسترده را به همراه دارد. از بین شرکت‌هایی که این سیستم را ارایه می‌کنند ما با شرکت فرانسوی sigfox همکاری خود را شروع کرده‌ایم و بر اساس تعهدات باید تا ابتدای شهریور سال آینده حدود ۱۲ شهر کشور را که شامل ۳۵ درصد جمعیت کشور می‌شود، تحت پوشش قرار بدهیم و در دو فاز بعدی هم این پوشش را به کل کشور گسترش بدهیم.

تحلیل کلان‌داده‌ها مساله‌ای است که در حال حاضر در بسیاری از کشورها در حال انجام است اما ما فعلا در ابتدای راه هستیم و من معتقد هستم استارت‌آپ‌ها در این حوزه می‌توانند نقش کلیدی داشته باشند.

جعفر آبادی در ادامه به نقش استارت‌آپ‌ها در این حوزه اشاره کرد و گفت: چهار حوزه اساسی در زمینه اینترنت اشیاء وجود دارد که می‌توان به اشیاء هوشمند، شبکه‌ارتباطی اشیاء، اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های کاربردی و Big Data اشاره کرد. در همه این حوزه‌ها امکان فعالیت وجود دارد اما حوزه کلان داده بخشی است که از نظر من اهمیت بیشتری دارد و باید بیشتر به آن پرداخت. تحلیل کلان‌داده‌ها مساله‌ای است که در حال حاضر در بسیاری از کشورها انجام می‌شود اما ما فعلا در ابتدای راه هستیم و من معتقد هستم استارت‌آپ‌ها در این حوزه می‌توانند نقش کلیدی داشته باشند.

تدوین نقشه راه اینترنت اشیاء
در ادامه این میزگرد صیادی به نمایندگی از پژوهشکده ارتباطات و فناوری اطلاعات حضور پیدا کرد و از دستاوردها و پیشرفت نقشه راه اینترنت اشیاء در کشور گفت. صیادی گفت ما در این پژوهشکده از مرداد ماه امسال اقدام به تعیین نقشه راه و تاثیری که وزارتخانه می‌تواند در این موضوع داشته باشد، تحقیقات خود را شروع کرده‌ایم و فاز اول پروژه انجام شده است. فاز اول بیشتر به بررسی و مطالعات در این حوزه و وضعیت سایر کشورها اختصاص داشت. اما در فاز دوم این پروژه که از دی ماه امسال شروع شده است، وضعیت کشور را مورد بررسی قرار داده‌ایم. به همین منظور در نمایشگاه تلکام تحقیقاتی را از حدود ۵۰ شرکت فعال در حوزه IOT انجام دادیم و در نمایشگاه الکامپ هم همین تحقیقات روی حدود ۸۰ شرکت فعال و حدود ۱۰ استارت‌آپی که در این حوزه مشغول فعالیت بودند، انجام شد. در فاز دوم ما سعی کردیم با برقرار ارتباط با این شرکت‌ها و استارت‌آپ‌های فعال در این حوزه دغدغه‌های آن‌ها را شناسایی و نقشه‌راه مناسبی برای آن‌ها تدوین کنیم.
این فرآیند تا نیمه اسفندماه سال جاری ادامه خواهد داشت و ما با بازیگران فعال این حوزه در گروه‌های مختلف، جلسات اختصاصی را برگزار خواهیم کرد و بر اساس دغدغه‌های مطرح شده کارگاه‌هایی را تشکیل خواهیم داد. علاوه‌بر این ما انتهای بهمن ماه پیمایش آنلاینی را روی سایت http://iot.itrc.ac.ir خواهیم داشت که بازیگران مختلف این حوزه می‌توانند به این آدرس مراجعه کنند و برای برقراری ارتباط،، اطلاعات خودشان را ثبت کنند.
در کنار این موارد ما کارگاه‌های را برگزار می‌کنیم که جدیدترین آن ۲۷ بهمن ماه با موضوع مباحث قانونی و حقوقی تشکیل خواهد شد. تا انتهای سال هم دو کارگاه دیگر در حوزه سنسور و پلتفرم و شبکه و امنیت برگزار خواهیم کرد.
قالیچی به نمایندگی از ایرانسل از حوزه اندازه‌گیری هوشمند به عنوان تمرکز اصلی این شرکت در مبحث IOT اشاره کرد و گفت: ما برای مبحث شهر هوشمند هم پلتفرمی را در نظر گرفته‌ایم که البته پلتفرم بومی نیست و ما در حال آماده شدن برای فعالیت در این حوزه هستیم و نمونه‌های آزمایشی از آن را در کشور اجرا کرده‌ایم. علاوه‌بر این حوزه‌ها اگر در سایر بخش‌ها هم نکات قابل توجهی وجود باشد ما استقبال می‌کنیم. ایرانسل خیلی به دنبال اختراع چرخ نبوده و در هر موقعیتی که امکان برون‌سپاری فراهم بوده، استقبال کرده است. اما در این راه محدودیت‌هایی وجود دارد از همین رو ما خیلی  در نقش شتاب‌دهنده یا سرمایه‌گذار ظاهر نشده‌ایم اما همچنان برای شنیدن ایده‌های مختلف مشتاق هستیم. لذا تیم‌هایی که در این حوزه فعالیت می‌کنند و از مرحله ایده عبور و به محصول خوب  و قابل اطمینانی دست پیدا کرده‌اند، ما مشتاق همکاری با آن‌ها هستیم.
قالیچی در ادامه هم به حوزه‌های مهمی که استارت‌آپ‌ها می‌توانند در آن نقش آفرینی کنند، اشاره کرد و گفت: به جز در حوزه پلتفرم که مبحث بسیار گسترده‌ای است و از توان یک استارت‌آپ خارج است، در سایر حوزه‌ها امکان فعالیت وجود دارد.
به جز در حوزه پلتفرم که مبحث بسیار گسترده‌ای است و از توان یک استارت‌آپ خارج است، در سایر حوزه‌ها امکان فعالیت وجود دارد.


وضعیت اکوسیستم اینترنت اشیاء در کشور
در ادامه این میزگرد کامرانی در خصوص شکل‌گیری اکوسیستم اینترنت اشیاء کشور و حوزه‌های جذاب آن گفت: در لایه محصولات با توجه به تعداد زیاد استارت‌آپ‌های حاضر در این بخش من تصور نمی‌کنم مشکلی وجود داشته باشد اما برای فعال شدن این گروه از استارت‌آپ‌ها معتقدم دو بخش پلتفرم و اتصال‌پذیری اهمیت زیادی دارد. استارت‌آپ‌هایی که در بخش سخت‌افزار و تولید محصولات فعالیت می‌کنند در خیلی از وارد شاید وارد حوزه‌های نرم‌افزاری و ارتباط با سرور نمی‌شوند از این رو وجود یک پلتفرم نرم‌افزاری مطمئن و ایمن اهمیت بالایی دارد. این پلتفرم و زیرساخت IOT معمولا در خیلی از کشورها به دلایل امنیتی به صورت بومی طراحی و توسعه داده می‌شود و وجود چنین زیرساخت بومی و ایمنی می‌تواند به توسعه و رشد سریع‌تر استارت‌آپ‌ها کمک زیادی کند.
شبکه ارتباطی بحث دیگری است که در توسعه اکوسیستم اینترنت اشیاء کشور تاثیرگذار است. مباحثی مانند پهنای باند، اطمینان از سرعت و سرعت انتقال اطلاعات موضوعاتی هستند که باید در این بخش مورد بررسی قرار بگیرند.

حوزه‌های مهم برای فعالیت استارت‌آپ‌ها
روحانی نژاد در ادامه در خصوص بازارهای اینترنت اشیاء داخلی گفت: در حال حاضر توجه ویژه‌ای روی خانه‌های هوشمند در کشور وجود دارد اما ما شاهد هستیم که استارت‌آپ‌های زیادی تنها روی این مبحث متمرکز شده‌اند. اما من معتقد هستم اگر استارت‌آپ‌ها روی بخش‌هایی از اینترنت اشیاء تمرکز کنند که مورد نیاز کاربران است، شرکت‌ها از این طرح‌ها استقبال خواهند کرد و می‌توانند با شرکت‌های بزرگی مانند ایرانسل وارد همکاری بشوند. در واقع ما در ایوتیک هم همین هدف را دنبال می‌کنیم که بتوانیم بازارهای مناسب را شناسایی و از ایده‌های جذاب در این بخش‌ها حمایت کنیم.
اگر استارت‌آپ‌ها روی حوزه‌هایی از اینترنت اشیاء متمرکز شوند که مورد نیاز کاربران است، می‌توانند برای توسعه آن با شرکت‌های بزرگ فعال در این حوزه وارد همکاری شوند.

در ادامه این کارگاه جعفرآبادی با اشاره به جدی بودن مبحث استارت‌آپ‌ها در کشور گفت: در تمامی حوزه‌هایی که فناوری نقش دارد، استارت‌آپ‌ها یکی از بازیگران اصلی هستند. حوزه اینترنت اشیاء به دلیل ماهیتی که دارد نیاز شدیدی به استارت‌آپ‌ها در آن حس می‌شود. از نظر من در تمام حوزه‌ها استارت‌آپ‌ها می‌توانند نقش داشته باشند، اما از نظر من ایده‌پردازی مهم‌ترین بخشی است که کسب‌وکارهای نوپا می‌توانند در آن فعالیت داشته باشند. اینترنت اشیاء حوزه بسیار گسترده و پرکاربردی است و آنچه تاکنون اجرایی شده است تنها بخشی از ظرفیت‌های این حوزه است و برای توسعه بیشتر و اجرای کاربردهای جدید نیاز به ذهن خلاق است. برای این منظور باید نیازهای جامعه شناسایی و بر اساس امکانات و زیرساخت‌های موجود، ایده را به عمل تبدیل کرد. از بیش از ده سال پیش مباحث پیرامون اتصال اشیاء و ماشین‌ها به یکدیگر مطرح شده است اما از دو سال پیش به واسطه مجموع اتفاقی که رخ داده است، این مبحث بیشتر موردتوجه قرار گرفته است. از مهم‌ترین این تغییرات می‌توان به پیشرفت هوش مصنوعی، تسهیل و ارزان‌ شده ارتباط، ارزانی شبکه اینترنت و رشد فناوری اشاره کرد. از نظر من برای شروع یک کسب‌وکار و امید به پیشرفت آن در اینترنت اشیاء یا سایر حوزه‌ها، وجود یک ذهن خلاق و قابلیت خیال‌پردازی خیلی اهمیت دارد. شما باید این توانایی را داشته باشید که پیش از اجرای واقعی پروژه بتواند آن را تحلیل و در ذهن خود پیاده‌سازی کنید. اما در بعضی از بخش‌های اینترنت اشیاء که اقبال بیشتری از سمت کاربران برای آن ایجاد شده است، به نظر من دیگر شانسی برای کار کردن استارت‌آپ‌های جدید وجود ندارد و در واقع اقیانوس آبی دیگر در این بخش مشاهده نمی‌شود. از نظر من هر چه که تا کنون اقبال عمومی به سمت آن وجود نداشته است و فعالیت کم‌تری در آن انجام شده، فضای مناسب‌تری دارد. از این رو ما نیز در شرکت خودمان دیگر به دنبال استارت‌آپ‌هایی که در حوزه‌های رایجی مانند قرائت کنتور فعالیت می‌کنند نیستیم و از ایده‌های خلاقانه و جدید حمایت می‌کنیم. ما در همکاری که با شرکت‌های خارجی برای راه‌اندازی اینترنت اشیاء در کشور داشته‌ایم، به دنبال هوشمندسازی کنتورهای آب و برق نیستیم، اگرچه این حوزه‌ها، حوزه‌های خوب و بزرگی هستند اما وارد شدن به آن‌ها دردسرهای زیادی به همراه دارد. از این رو مهم این است که ما بتوانیم حجم زیادی از استارت‌آپ‌های خلاق را داشته باشیم و بتوانیم از میان آن‌ها گزینه‌های جذاب را انتخاب کنیم.

نکته اصلی در راه‌اندازی یک استارت‌آپ در بخش IOT ایده جذاب است، از این رو من اگر بخواهم به افراد توصیه کنم که در چه حوزه‌ای مشغول فعالیت بشوند، مشخصا نمی‌توانم حوزه خاصی را اشاره کنم. آن‌قدر حوزه اینترنت اشیاء گسترده است که محدود شدن به بخش‌هایی که قبلا افراد دیگر در آن کار کرده‌اند و هنوز به نتیجه نرسیده‌اند، کار منطقی نخواهد بود، از این رو شرکت ما نیز تنها از استارت‌آپ‌هایی حمایت می‌کند که ایده‌های جدید و نوآورانه دارند.

در ادامه قالیچی از ایرانسل در خصوص حوزه‌های مهمی که فضای کار در آن وجود دارد گفت: توصیه کردن در این بخش کار سختی است اما شاید بتوان با توجه به روندهای جهانی و نیازهای داخلی که وجود دارد، حوزه‌های مهم‌تر را شناسایی کرد. از نظر من نیز حوزه ثبت خودکار اطلاعات حوزه قدیمی‌تر و پخته‌تری شده است که فعالیت در آن نسبتا ساده است و کسب‌وکارهای زیادی در آن مشغول فعالیت هستند اما به نظر من سلامت حوزه‌ای است که خیلی فضای مناسبی دارد و سنسورهای هوشمند یکی از بخش‌هایی است که خیلی می‌تواند موردتوجه قرار بگیرد.

در بازه‌ای از زمان نصب دوربین و فرستادن اطلاعات آن کار جالب توجهی بود اما امروزه شاهد هستیم که دوربین‌های متعددی در بازار وجود دارد که با استفاده از سیم‌کارت و فرآیندی سریع می‌توانند

قالیچی: سلامت، سنسورهای سلامتی و کشاورزی حوزه‌های جذاب ایننرنت اشیاء خواهند بود.
اطلاعات را مخابره کنند. از این رو تیم‌هایی که از گذشته در این حوزه کار کرده‌اند با توجه به فراهم شدن زیرساخت‌های فنی لازم، امروزه خیلی سریع سیستم را توسعه و پیکربندی کنند. علاوه بر این احتمال می‌رود با توجه به بحران آب، برق و منابع طبیعی، حوزه کشاورزی در آینده‌ای نزدیک به یکی از حوزه‌های جذاب اینترنت اشیاء تبدیل شود که البته در این بخش هوشمندسازی تنها محدود به نصب کنتورهای هوشمند نخواهد شد و مباحث پیچیده‌تری مانند راهکارهای نوین آبیاری مطرح خواهد شد.

کامرانی نیز در خصوص حوزه‌های جذاب‌تری که استارت‌آپ‌ها می‌توانند در آن فعالیت داشته باشند گفت: اینترنت اشیاء در بخش‌هایی که مربوط به مدیریت مصرف انرژی می‌شود، بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرد چرا که در خصوص این نوع محصولات صرفه‌جویی که در مصرف انرژی صورت می‌پذیرد، مصرف‌کننده نهایی را ترغیب به استفاده خواهد کرد. حوزه سلامتی، سبک زندگی و مدیریت رفتار از حوزه‌های دیگری هستند که می‌توان به آن امیدوار بود. در بخش‌های بزرگ‌تری مانند صرفه‌جویی در مصرف آب از آنجایی که این حوزه بیشتر به سمت B2B تمایل دارد، استارت‌آپ‌ها بهتر است با شرکت‌های بزرگ وارد همکاری شوند تا بتوانند وارد این حوزه شوند.

صیادی با اشاره به دو حوزه اصلی B2B و B2C در اینترنت اشیاء گفت: حجم اصلی ارزشی که جابجا می‌شود عمدتا در حوزه B2B نهفته است. از این رو من توصیه می‌کنم اگر تیم‌ها بتوانند در این حوزه‌ تمرکز بیشتری داشته باشند، می‌توانند در آینده به موفقیت‌های بیشتری دست پیدا کنند. در زمینه حوزه‌های کاری استارت‌آپ‌ها نیز لازم است بر اساس نیازهای موجود تصمیم‌گیری کنیم، از همین رو در کشور مانند چین که جمعیت سالخورده‌ای دارد، شاهد هستیم که دولت عمده تسهیلات خودش را در بخش سلامتی ارایه می‌کند.

در ادامه جعفرآبادی ضمن استقبال شرکت پارس‌نت از استارت‌آپ‌های حوزه اینترنت اشیاء، بار دیگر حوزه‌ سلامت را بعنوان یکی از حوزه‌های مهم و کاربردی اینترنت اشیاء دانست و گفت: در این حوزه در سه بخش پیشگیری،  نگهداری و مراقبت و درمان جای کار زیادی وجود دارد و هم اکنون شاهد هستیم در همه این بخش‌ها دستگاه‌ها و ایده‌های جذابی ارایه شده‌ است. از طرف دیگر بحران آب و انرژی باعث شده است  که دولت به فکر صرفه‌جویی در این بخش باشد و از آنجایی سهم زیادی از آب در بخش کشاورزی مصرف می‌شود، این حوزه موردتوجه دولت نیز خواهد بود. همچنین فناوری‌های مبتنی بر محافظت از لوله‌ها حوزه دیگری است که به دلیل موقعیت کشور می‌تواند بسیار موردتوجه قرار بگیرد. کشور ما شامل تعداد بسیار زیادی از لوله‌های حامل آب، نفت و گاز می‌شود و مراقبت کردن از این لوله‌ها و مبحث هزینه‌نگداری از آن‌ها، چالش‌های زیادی دارد. از این رو این حوزه و خصوصا در بخش نفت‌وگاز حوزه جذابی است و اگر استارت‌آپ‌ها با این حوزه آشنا باشند، می‌توانند ایده‌های خوبی را پیاده‌سازی کنند.

در ادامه این میزگرد یکی از شرکت‌کنندگان در خصوص نبود زیرساخت آماده برای فعالیت استارت‌آپ‌ها انتقاد کرد و گفت: در کشورهای مختلف شاهد هستیم که استارت‌آپ‌های بسیار زیادی در حوزه خانه‌های هوشمند شکل گرفته‌اند اما شرکت‌ها از فعالیت در این حوزه استقبال چندان زیادی نمی‌کنند.

مجری برنامه در پاسخ به این سوال گفت: یکی از دلایل مهم این امر قدرت رقابت‌پذیری ما نسبت به سایر کشورها است چرا که در بخش خانه‌های هوشمند تولید لوازم‌خانگی یکی از بخش‌های مهم است که متاسفانه در ایران شرایط خوبی مشاهده نمی‌شود.

روحانی نژاد در پاسخ به سوالی مبنی بر دلیل عدم دعوت استارت‌آپ‌ها در این پنل گفت: این جلسه بیشتر با رویکرد شناخت بازار تشکیل شده است و ما شاهد هستیم که استارت‌آپ‌ها بر اساس علاقه خودشان در یکی از حوزه‌ها مشغول فعالیت می‌شوند و سپس به دنبال جذب سرمایه‌گذار می‌روند که معمولا با موفقیت همراه نمی‌شود. راهکار دیگر هم مراجعه به شتاب‌دهنده‌ها است که آن‌ها دید خیلی خوبی نسبت به این حوزه یا بازار ندارند. در خصوص خانه‌های هوشمند طبیعتا اگر ایده خیلی خوبی وجود داشته باشد، شرکت‌ها استقبال می‌کنند اما ما شاهد هستیم که شرکت‌های مختلفی مانند پارس‌آنلاین در حوزه‌های خاصی مانند نفت‌وگاز سرمایه‌گذاری کرده‌اند و طبیعتا از استارت‌آپ‌های این حوزه بیشتر استقبال می‌کنند.

از این رو ما در فروم اینترنت اشیاء، در یک سال گذشته وضعیت بازار را مشاهده کرده‌ایم و همانطور که در جلسه بحث شد، موضوع قرائت هوشمند یکی از حوزه‌های جذاب بوده است که شرکت‌های زیادی در آن فعالیت می‌کنند. از طرف دیگر شاهد هستیم که شهر هوشمند حوزه‌ای است که در چند وقت گذشته بسیار موردتوجه شهرداری‌ها قرار گرفته است اما عمدتا راهکارهای ارایه شده چندان مناسب نبوده‌اند. همچنین مبحث انتقال که یکی از زیرشاخه‌های آن محافظت از لوله‌ها می‌شود، یکی دیگر از حوزه‌هایی بوده است که ما شاهد هستیم علاقه‌مندی به سمت آن وجود دارد. به تدریج نیز علاقه‌مندی‌هایی به سمت حوزه سلامتی در حال شکل‌گیری است اما در این حوزه کار اندکی سخت‌تر است و لازم است از سازمان‌هایی مانند وزارت بهداشت، تاییدیه‌هایی دریافت شود. کشاورزی و دامپروری دو حوزه‌ای هستند که بخش عمده‌ای از GDP کشور را تشکیل می‌دهند و ما شاهد استقبال سرمایه‌گذاران از این حوزه برای کاهش تلفات دام یا افزایش میزان زاد و لد هستیم. در نهایت نیز فعالیت اینترنت اشیاء در صنعت یکی دیگر از بخش‌های جذاب است که حوزه نفت و گاز یکی از زیرشاخه‌های آن است که در ایران اهمیت زیادی دارد و شرکت‌ها حاضر هستند برای بهبود آن هزینه‌های زیادی را پرداخت کنند.