fa-IR
پنجمین شماره گزارش زیست‌بوم منتشر شد (دانلود نسخه PDF)

پنجمین شماره گزارش زیست‌بوم منتشر شد (دانلود نسخه PDF)

پنجمین شماره از گزارش زیست‌بوم با تمرکز بر موضوع شتاب‌دهی در ایران و بررسی برخی چالش‌های محیطی کسب‌وکارهای نوپا منتشر شد.

نسخه الکترونیکی گزارش زیست‌بوم از طریق لینک انتهای این مطلب قابل دریافت است. همچنین جهت ارائه پیشنهاد‌ها و نظرات، می‌توانید از نشانی ایمیل pr@ictstartups.ir استفاده کنید.

در پنجمین شماره گزارش زیست‌بوم مطالب زیر را می‌خوانید:

یادداشت
یک‌ سال از راه‌اندازی مرکز کسب‌وکارهای نوپا می‌گذرد و در این یادداشت، اصولی مدیر این مرکز با اشاره به اقداماتی که تاکنون انجام شده است فضای فعالیت کسب‌وکارهای نوپا را مثبت ارزیابی می‌کند. در بخشی از این یادداشت می‌خوانیم:
تجربه این یک‌سال اگرچه چالش‌های عمیقی را در ارتباط این حوزه آشکار ساخت اما به همان میزان نیز نشان داد که نقش دولت به‌عنوان یک حامی قدرتمند، تا چه‌ میزان می‌تواند در کاهش اصطکاک‌های موجود موثر باشد. حوزه نوآوری و خلاقیت مختصات ویژه‌ای دارد که صرفا محدود به ایران نیست. در سراسر دنیا دولت‌ها با دغدغه‌های ملی و زیرساختی گوناگون، چابکی کسب‌وکارهای نوپا را ندارند و بدیهی است که عقب‌تر از نوآوران حرکت کنند اما آنچه تفاوت یک دولت موفق در مدیریت استعداد‌های جامعه را از دیگران متمایز می‌کند، اراده‌ای است که حتی در کوچک‌ترین عناصر این ساختار بزرگ نهادینه شده است.

گزارش داخلی
شتاب‌دهنده‌های کسب‌وکار یکی از اولین اجزای زیست‌بوم استارت‌آپ‌ها در ایران بودند و علاوه بر فعالیت‌های رایج در زمینه توسعه کسب‌وکارهای نوپا توانستند در فرهنگ‌سازی و ایجاد گرایش به کارآفرینی نیز موثر باشند. اکنون شتاب‌دهنده‌ها با سرعت بیشتری در حال رشد هستند و طبق آمارهای موجود نزدیک به 40 مرکز شتاب‌دهی در ایران فعالیت می‌کنند. در این گزارش نگاه سه تن از مدیران شتاب‌دهنده‌های مطرح کشور را مرور می‌کنیم.

مصاحبه

فریدون کورنگی مدیر شتاب‌دهنده مپس است که نزدیک به پنج سال پیش راه‌اندازی شد و تلاش می‌کند یک الگوی ترکیبی از ویژگی‌های بومی و ساختارهای بیرونی را در ایران پیاده کند. او تند و گزنده صحبت می‌کند و به‌شدت کمال‌گرا است. با تجربه کسب‌وکار در 40 کشور جهان چند سالی است که به ایران بازگشته است و در این مصاحبه به روش‌هایی که می‌تواند در فضای استارت‌آپی ایران مورد توجه قرار گیرد اشاره می‌کند.

اینفوگرافی

در بخش اینفوگرافی به موضوع بررسی عملکرد شتاب‌دهنده‌های جهان طبق گزارش Gust-2015 پرداخته شده است. همچنین بازارهای جذاب خاورمیانه و جهان در یک نمودار مفهومی مورد مقایسه قرار گرفته‌اند. یکی دیگر از بخش‌های این اینفوگرافی به موضوع تعداد استارت‌آپ‌های موفق خارج شده از شتاب‌دهنده‌های جهان می‌پردازد.

گزارش جهان

بنا به گفته متخصصان و صاحب‌نظران، آینده اقتصاد جهانی در دهه‌های پیش رو تا حدود زیادی بستگی به رشد استارت‌آپ‌ها دارد و اقتصادهایی بیشترین رونق را خواهند داشت که دارای زیست‌بوم‌هایی با استارت‌آپ‌های پر رونق و رشد یافته باشند. آنچه در این گزارش آمده است چکیده‌ای از مهم‌ترین چالش‌های محیطی زیست‌بوم استارت‌آپی کشورهای هند، سنگاپور و استرالیا است.

گزارش مرکز

طی ماه گذشته بخش‌های جدیدی به مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای فاوا افزوده شده است که از میان آنها می‌توان به بخش‌های پژوهش، چک‌لیست، تحلیل و گزارش اشاره کرد. در این گزارش گزیده‌ای از این اقدامات معرفی شده‌اند.

بخش اخبار

اخبار مرتبط با کسب‌وکارهای نوپا را در این صفحه مطالعه می‌کنید.

رویدادها

در بخش رویدادها می‌توانید از عنوان مهم‌ترین رویدادها طی هفته‌های آتی مطلع شوید.

مقاله

مربی‌گری یکی از مهم‌ترین خدماتی است که شتاب‌دهنده‌ها ارائه می‌کنند. این افراد تمام مراحل توسعه یک کسب‌وکار را طی کرده‌اند و راهنمایان خوبی در راه توسعه استارت‌آپ‌ها هستند. برای یافتن یک مربی خوب و حفظ ارتباطی موثر با او می‌توانید به نکات این مقاله توجه کنید.