تدوین برنامه جامع برای قانونمند شدن کسب‌و‌کارهای آنلاین

تدوین برنامه جامع برای قانونمند شدن کسب‌و‌کارهای آنلاین

دبیر شورای عالی فضای مجازی از بررسی و حل مشکلات مربوط به کسب‌و‌کارهای آنلاین با پیگیری دولت خبر داد.

ابوالحسن فیروزآبادی دوشنبه شب در نشست هم اندیشی دولت برای رفع موانع فعالیت کسب‌و‌کارهای آنلاین در کشور با تاکید بر اینکه فشار تکنولوژی و کشش بازار، موجودیت کسب‌و‌کارها را به سمت الکترونیکی شدن تغییر داده است، گفت: هم اکنون طیف جوان و نوآور مشاغلی را ایجاد کرده‌اند که باعث مقابله کسب‌و‌کارهای سنتی در این فضا شده است.

فیروزآبادی افزود: باید میان این دو کسب‌و‌کار تعامل شکل گیرد. در این زمینه دولت و شورای عالی فضای مجازی در صدد حل این مشکل در اسرع وقت هستند تا دوران گذر این تقابل حل شود اما در نهایت باید تمامی کسب‌و‌کارها به سمت الکترونیکی شدن حرکت کنند.

فیروزآبادی با بیان اینکه دولت باید از کسب‌و‌کارهای آنلاین حمایت کند، خاطرنشان کرد: البته این حمایت نباید به گونه ای باشد که به کسب‌و‌کارهای قدیم لطمه وارد شود.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به نگاه این شورا به سیاست‌گذاری کلان در این بخش گفت: برای ساماندهی فضای مجازی از چند ماه گذشته کارگروهی تشکیل دادیم و معضل کسب‌و‌کارهای مکمل را نیز بررسی کردیم. برای مثال هم اکنون استارت‌آپ های حوزه مالی، کسب‌و‌کارهای بانک ها را تهدید می‌کنند و کسب‌و‌کارهای آنلاین تاکسیرانی، تهدیدی برای موسسات کرایه اتومبیل محسوب می‌شوند اما به طور کلی در دولت و مرکز ملی فضای مجازی نگاه بر این است که هیچ یک از این کسب‌و‌کارها تعطیل نشوند بلکه فعالیت آن‌ها به سمت توسعه مهار شود و مشکلات به حداقل برسد.

فیروزآبادی بر ضرورت ایجاد برنامه جامع در سطح سیاست‌گذاری و رگولاتوری در اقتصاد دیجتالی تاکید کرد و گفت: با شکل گیری نظام رگولاتوری دیجیتال تعارض قوا و نیز نیروها و کسب‌و‌کارها در این فضا از بین می‌رود.

به گفته دبیر شورای عالی فضای مجازی باید فضا به گونه‌ای ساماندهی شود که نه تنها یک اتحادیه کسب‌و‌کار دیجیتال راه‌اندازی شود بلکه هر حوزه دارای اتحادیه مستقل مربوط به کسب‌و‌کارهای متنوع در فضای مجازی باشد.