۱۵ چالش بر سر راه کسب‌وکارهای آنلاین

۱۵ چالش بر سر راه کسب‌وکارهای آنلاین

چالش‌های موجود بر سر راه کسب‌وکارهای آنلاین از سوی فعالان صنف کسب‌وکارهای فضای مجازی اعلام شد که نمایندگان دولتی حاضر در این جلسه هم‌اندیشی قول دادند با تدوین آئین‌نامه و مقررات مربوطه این معضلات رسیدگی کنند.

نصرالله جهانگرد معاون وزیر ارتباطات شب گذشته در این نشست هم‌اندیشی با اشاره به مشکلاتی که محدودیت‌هایی را برای فعالیت کسب‌وکارهای آنلاین به همراه داشته است، گفت: موضوع مالیات و تشخیص مالیاتی، محاسبه بیمه، نبود قوانین مشخص برای دریافت مجوز و الزام برای دریافت مجوزهای متعدد از جمله مشکلاتی است که کسب‌وکارهای حوزه فناوری‌اطلاعات با آن مواجه هستند.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه قوانین مالیاتی برای این بخش دچار تفاسیر مختلف است، اضافه کرد: در مورد موضوع بیمه نیز با سازمان تامین اجتماعی برای کسب‌وکارهای فناوری‌اطلاعات به‌جز سخت‌افزار وارد مذاکره شده‌ایم و طبق قانونی که ابلاغ شده حق بیمه این کسب‌وکارها معادل کار پژوهشی و ۷ درصد باید محاسبه شود اما دفاتر بیمه‌ای بدون توجه به این قانون، این ضریب را تا ۱۶ درصد افزایش می‌دهند. به همین دلیل شرکت‌های فناوری اطلاعات با نحوه محاسبه بیمه و مالیات و نبود یکپارچگی و سیاست در نظام اجرایی مشکل دارند.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات‌ایران خاطرنشان کرد: کسب‌وکارهای فناوری اطلاعات مجبورند از بالغ‌بر ۴ اتحادیه و صنف مجوزهای مختلف بگیرند و نمی‌دانند به کجا مراجعه کنند چرا که یک متولی واحد در نظام اجرایی پاسخگوی این مشکلات نیست.

جهانگرد موضوع حریم حقوقی تولیدکنندگان محتوای بومی را یکی دیگر از معضلات این بخش عنوان کرد و گفت: متاسفانه مسئله کپی‌رایت با وجود قانون، رعایت نمی‌شود و مرجعی برای مراجعه این کسب‌وکارها نیز در این زمینه وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه در شورای عالی فضای مجازی مصوبه‌ای برای فعالیت کسب‌وکارهای آنلاین تهیه ‌شده و در آن تاکید شده است که نحوه برخورد با تخلف در این بخش باید کاربرمحور باشد اما متاسفانه شاهد هستیم که نظام قضایی کسب‌وکارها را عامل تخلف می‌داند که این موارد رشد کسب‌وکارها را با تهدید مواجه کرده است.

جهانگرد تامین مالی شرکت‌ها و نبود صندوق‌های ریسک‌پذیر و برخورد سنتی نظام بانکی با کسب‌وکارهای آنلاین را از دیگر مشکلات این بخش برشمرد که در پایان این جلسه نمایندگان دولت قول بر رفع این موانع دادند.

در همین حال یدالله صادقی معاون وزیر صنعت نیز از تشکیل یک اتحادیه برای سر و سامان دادن به کسب‌وکارهای فضای مجازی و حمایت از ایجاد اشتغال این کسب‌وکارها خبر داد.

وی تاکید کرد: باید نگاه اصناف سنتی نسبت به فعالیت کسب‌وکارهای فضای مجازی تغییر کند و ما در وزارت صنعت برای یکپارچه شدن فرایند تجارت الکترونیک، موضوع نماد اعتماد و دریافت پروانه کسب را با تعامل بیشتری دنبال می‌کنیم.