ربیعی: حجم اقتصاد ایران باید به سوی ٤٠ میلیارد دلار گام بردارد

ربیعی: حجم اقتصاد ایران باید به سوی ٤٠ میلیارد دلار گام بردارد

علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی دوشنبه شب در حاشیه نشست تخصصی هم اندیشی دولت با کسب‌و‌کارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات که در محل وزارت ارتباطات برگزار شد، گفت: چشم‌انداز دولت به سوی بزرگ کردن حجم فعالیت‌های اقتصادی دولت تا ٤٠ میلیارد دلار است.

ربیعی افزود: کار در فضای مجازی می‌تواند حجم اقتصاد کشور را بزرگ‌تر کند، به گونه‌ای که امروز به نسبت جمعیت کشور می توانستیم ٤٠ میلیارد دلار جهت‌گیری داشته باشیم اما این رقم اکنون کمتر از ١٠ میلیارد دلار است.

ربیعی اظهار داشت: اشتغال در حوزه فناوری اطلاعات بسیار مهم است و این توان در میان دانش‌آموختگان کشور وجود دارد تا این بخش را در اقتصاد کشور توسعه دهند.

ربیعی با بیان اینکه مفهوم قدرت در کشورها در حال تغییر است، تاکید کرد: امروز قدرت ملی در توان اقتصادی است و اندازه اقتصاد توانمندی یک کشور را نشان می‌دهد، خوشبختانه بخش خصوصی در حوزه یاد شده از بخش دولتی پیشی گرفته است. امروز قدرت هم در اندازه اقتصاد هم در اشتغال و هم در قدرت ملی است.

ربیعی با ابراز خشنودی از نشست با فعالان بخش خصوصی در حوزه فناوری اطلاعات گفت: باید قوانین به گونه‌ای طراحی شوند که پاسخگوی نیازهای این بخش باشند.

وزیر کار افزود: در نشست امشب تمام دستگاه‌های حمایتی دولتی و ناظران جمع شدند و حرف‌های فعالان صنف شنیده شد. ربیعی تاکید کرد: باید به سمت پنجره واحد حمایت از حوزه فضای مجازی گام برداریم.

به گفته ربیعی، قوانین کشور با فعالیت در حوزه فناوری اطلاعات سازگاری ندارد در حالی‌که باید قوانین را به نوعی طراحی کنیم که شفافیت و تسهیل در این حوزه فعال شود.

ربیعی معتقد است: ما بیشتر به این حوزه آسیب انگارانه نگاه کردیم در صورتی که این نگاه باید فرصت انگارانه باشد.

ربیعی تصریح کرد :فعالیت در حوزه فناوری اطلاعات نیاز به تحصیلات دانشگاهی ندارد، حتی با کسب مهارت و آموزش می‌توان وارد این حوزه شد. این حوزه تنها سخت‌افزار یا نرم‌افزار نیست و بیشتر تولید محتوی است.

ربیعی ادامه داد: دانش‌آموختگان رشته‌های مختلف همچون جامعه شناسی، تاریخ و یا رشته‌های دیگر می‌توانند وارد این حوزه شوند.

ربیعی بیان داشت :در گام نخست مجوزهای صنفی آن‌ها باید به گونه‌ای باشد که قدرت نظارت دولت را افزایش دهد و در گام بعدی فعالان این بخش نیاز به تشکل صنفی دارند که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید این مهم را پیگیری و به ایجاد تشکل صنفی کمک ‌کند تا گفت‌و‌گوی دولت با آن‌ها سامان یابد.

آنها در خصوص اشتغال در حوزه یاد شده گفت: می توانیم سالانه ٢٠ درصد اشتغال کشور را در این حوزه شکل دهیم.

در ادامه معاون فناوری رئیس‌جمهوری گفت: متاسفانه اقتصاد کشور مبتنی بر درآمدهای نفتی است که باید تغییر کند. سورنا ستاری افزود: این تغییر نباید به شکل ضربتی باشد بلکه این روند باید تدریجی صورت گیرد. ستاری تصریح کرد: حوزه اقتصاد دانش‌بنیان و فضای کسب‌و‌کار در این حوزه باید فعال شود.

ستاری در پایان گفت :حوزه فناوری اطلاعات در همه حوزه‌ها نفوذ دارد و امیدواریم روند حمایت از این شرکت‌ها در دولت افزایش یابد.