قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان بزرگ‌ترین برنامه‌ی توسعه فناوری کشور است
صاحب‌کار در نشست صمیمانه با اهالی رسانه مطرح کرد:

قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان بزرگ‌ترین برنامه‌ی توسعه فناوری کشور است

سرپرست امور مؤسسات و شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری در هفتمین نشست از سلسله نشست‌های صمیمانه که به همت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری برگزار شد، بر اهمیت قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان به‌عنوان بزرگ‌ترین برنامه توسعه فناوری کشور تأکید کرد.

دکتر سید محمد صاحب‌کار خراسانی، سرپرست امور شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری، در نشست صمیمانه با اهالی رسانه که با حضور دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری برگزار شد، ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص روند تصویب قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، گفت: لایحه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در سال ۸۶ در معاونت علمی تدوین و سال ۸۷ در قالب بستهٔ قانونی به مجلس شورای اسلامی ارسال شد.

وی افزود: فرآیند تصویب این قانون به مدت ۲ سال و تا سال ۸۹ به طول انجامید. سپس آیین‌نامه اجرایی این قانون سال‌های ۹۰ و ۹۱ به تصویب رسید و سپس کار اجرایی‌سازی قانون از آذرماه ۹۱ و با ابلاغ آیین‌نامه‌های اجرایی ذیل قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان آغاز شد.

نقش‌آفرینی همه دستگاه‌های اجرایی در فرآیند ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان
دبیر کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری، با اشاره به فرآیند ارزیابی شرکت‌ها، اظهار کرد: با توجه به اهمیت بالای روند ارزیابی و تأیید شرکت‌ها و قرار گرفتن در ساختار شرکت‌های دانش‌بنیان، رییس این کارگروه، نماینده ویژه رییس‌جمهور است و به‌عنوان نماینده عالی‌ترین مقام اجرایی کشور می‌تواند از جایگاهی بالا بر این فرآیند نظارت کند.

وی با بیان اینکه کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌های دانش‌بنیان، با نمایندگانی از وزارتخانه‌ها، به ریاست معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور تشکیل می‌شود، افزود: این کارگروه با نمایندگان تام‌الاختیار وزارتخانه‌ها، نشست‌های خود را برگزار می‌کند تا در پیشبرد امر ارزیابی شرکت‌ها با مشارکت همه دستگاه‌های اجرایی و با سرعت بیشتری پیش رود.
صاحب‌کار به سامانه کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کرد و گفت: تمامی آیین‌نامه‌های جدید، مواضع رسمی و اطلاعیه‌ها و اخبار این کارگروه از طریق این سامانه به آدرس www. daneshbonyan. ir اعلام می‌شود.
وی افزود: تا تاریخ ۷ مهرماه سال جاری، ‌شرکت در این سایت نام کاربری خود را ایجاد کرده‌اند که از این میان ۴۰۹۸ شرکت اطلاعات خود را تکمیل کرده و وارد فرآیند ارزیابی شده‌اند.

مزایای اعطایی به شرکت‌های دانش‌بنیان دائمی نیست
سرپرست امور شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری، با بیان این‌که اعطای مزایا به شرکت‌ها دائمی نبوده و مدت‌دار است، این فرآیند را پویا دانست و گفت: بر مبنای ارزیابی‌های مجددی که از شرکت‌ها داشتیم تاکنون ۱۲۰ شرکت از فهرست شرکت‌های دانش‌بنیان‌ها خارج‌شده‌اند. چراکه باید شرکت‌ها روند روبه‌پیشرفت و غیر ایستا داشته باشند تا بتوانند از مزایای این قانون بهره‌مند شوند.
صاحب‌کار با اشاره به فرآیند همکاری کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان با سازمان امور مالیاتی کشور، گفت: تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان درخواست داده برای معافیت‌های مالیاتی نسبت به سال‌های پیشین رشد ۱۰ برابری داشته است و به همین نسبت نیز رقم معافیت مالیاتی شرکت‌ها حدود ۱۰ برابر شده است.
وی روند تصاعدی حضور شرکت‌ها در عرصه دانش‌بنیان را مثبت ارزیابی کرد و گفت: این‌که فعالان اقتصادی به اقتصاد دانش‌بنیان روی بیاورند، ارزنده است ولی ارزیابی آن‌ها نیز مهم است و باید معیارهایی را برای تعیین شرکت‌های دانش‌بنیان مشخص کنیم.

پویایی، مهم‌ترین بارزه اقتصاد دانش‌بنیان است
دبیر کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان، فضای اقتصاد دانش‌بنیان را پویا و همگام با فضای بین‌المللی دانست و گفت: فضای اقتصاد دانش‌بنیان مدام در حال پیشرفت و تغییر است و بر همین مبنا، بازنگری آیین‌نامه‌ها را در دستور کار قرار داده‌ایم. در اسفند ۹۳ سومین ویرایش این آیین‌نامه را اعلام کردیم.
صاحب‌کار هدف قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را حمایت از شرکت‌ها در بازار شدید رقابتی دانست و افزود: اصلی‌ترین هدف این قانون این است که شرکت‌های توانمند‌تر را حمایت کند تا امکان ماندگاری آنان در فضای رقابتی فراهم کند.
وی افزود: فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان در محیطی بین‌المللی فراهم می‌شود و شرکت‌ها باید نگاه بین‌المللی داشته باشند، لذا برای صادرات حمایت‌های ویژه‌ای هم از طریق قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و کریدور صادرات محصولات دانش‌بنیان در دستور کار قرار دارد.

برگزاری دو رویداد مهم در مهرماه
در ادامه این نشست، پرویز کرمی، ‌دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، ‌فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی، ضمن گرامیداشت یاد جمعی از هم‌وطنان جان‌باخته مراسم حج سال جاری در منا و آرزوی صبر برای خانواده بازماندگان، به دو رویداد معاونت علمی و فناوری و بنیاد ملی نخبگان در مهرماه سال جاری اشاره کرد و گفت: اختتامیه نخستین جشنواره دانش‌آموزی دریا در راستای فرهنگ‌سازی دریا و نهمین همایش نخبگان ۲۱، ۲۲ و ۲۳ مهرماه سال جاری برگزار خواهند شد.

رویدادهای کارآفرینی، گامی در جهت شکل‌گیری زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری
کرمی، با اشاره به رویدادهای کارآفرینی به‌عنوان حرکتی در راستای کمک به ایجاد زیست‌بوم کارآفرینی در کشور و حمایت از ایده‌های نوآورانه و فناورانه گفت: معاونت علمی و فناوری در همین راستا مرکز شتاب‌دهی نوآوری را زیر نظر پارک فناوری پردیس ایجاد کرده تا ضمن صیانت و حمایت از این ایده‌ها، این رویداد‌ها به شکل‌گیری زیست‌بوم کارآفرینی در کشور کمک کند.
وی با اشاره به این موضوع که ازاین‌پس به‌جای واژه «استارت‌آپ ویکند»، لغت «رویداد کارآفرینی» استفاده می‌شود افزود: با توجه به مذاکراتی با فرهنگستان ادب فارسی برای واژه‌گزینی مناسب در یک برنامه مشترک شده است و تا آن زمان که بتوانیم با کمک فرهنگستان واژه مناسب را به کار بگیریم اما ازاین‌پس به‌جای واژه «استارت‌آپ ویکند»، لغت «رویداد کارآفرینی» را در معاونت علمی و فناوری به کار می‌گیریم.

ضرورت بومی‌سازی مفاهیم حوزه کارآفرینی و اقتصاد دانش‌بنیان
دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، ‌فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی همچنین با تأکید بر ضرورت جایگزینی و بومی‌سازی مفاهیم و واژگان حوزه علمی و فناوری، به فرهنگ‌سازی و واژه‌گزینی این حوزه اشاره کرد و گفت: ستاد توسعه فرهنگ، علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان با همکاری مشترک با فرهنگستان ادب فارسی در قالب یک کارگروه تخصصی ویژه، تسهیل‌گری و کمک به ایجاد زمینه بومی‌سازی و واژه‌گزینی حوزه علم و فناوری را فراهم خواهد کرد.

برگزاری ۳۲ رویداد کارآفرینی در پاییز
کرمی با اشاره به رویدادهای کارآفرینی فصل پاییز سال جاری خاطرنشان کرد: ۳۲ رویداد کارآفرینی در پاییز سال جاری و در ۲۷ شهر کشورمان برگزار می‌شود که البته تعداد رویدادهای برگزارشده کشورمان بیشتر از میزان خواهد بود اما این تعداد از رویداد‌ها، با حمایت و نظارت معاونت علمی و فناوری برگزار می‌شوند.
مشاور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری با اشاره به هم‌گرایی علوم گوناگون در راستای رفع نیاز جامعه مدرن امروزی، به شکل‌گیری فناوری‌های همگرا (NBIC) متشکل از فناوری نانو، زیست‌فناوری، علوم‌شناختی و فناوری اطلاعات یادکرد و افزود: بخش جدیدی به گستره فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری تحت همین عنوان افزوده‌شده که با تأکید بر اهمیت این حوزه، با مطالب ترجمه‌شده حوزه NBIC را در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد و علاقه‌مندان می‌توانند به آدرس سایت فناوری‌های همگرا به آدرس www. nbic. isti. ir مراجعه کنند.