تهران تا سال ۲۰۲۰ هاب فین‌تک خاورمیانه می‌شود

تهران تا سال ۲۰۲۰ هاب فین‌تک خاورمیانه می‌شود

نخستین جشنواره و دومین رویداد نوآورانه خدمات نوین مالی و پرداخت (فین تک) به مدت سه روز از هجدهم تا بیست اسفندماه برگزار می‌شود.

مصطفی نقی‌پورفر، مدیر ارشد مرکز نوآوری و فناوری فناپ گفت: رویداد فین‌تک مجموعه‌ای از فناوری‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است که به شکل‌گیری خدمات مالی نوآورانه و جدید کمک می‌کند.

نقی‌پورفر ادامه داد: مرکز نوآوری فناپ از سال‌گذشته، با هدف حمایت از ایده‌های نوآورانه شروع به کار کرده و تلاش کرده است با برگزاری رویدادهایی در این حوزه، تحولی را ایجاد کند. به گفته نقی‌پورفر، فین‌تک تریگ‌آپ اولین رویداد فین‌تکی فناپ در سال گذشته بود که از میان ۶۶ ایده ثبت شده، ۱۵ تیم به مرحله بعد راه یافتند و تنها سه تیم توانستند جایزه ۳۰ میلیونی را برنده شوند.

نقی‌پورفر با بیان اینکه هدف ما کمک به ایجاد کسب و کارهای فین‌تکی است، افزود: از بین برندگان سال گذشته، یکی از تیم‌ها که حمایت فناپ را دریافت کرده بود، توانست از شتابدهی تریگ‌آپ فارغ‌التحصیل شود و محصول خود را ارائه دهد. نقی‌پورفر با اشاره به هدف اصلی برگزاری چنین رویدادی گفت: نخستین هدف ما آموزش و ترویج فناوری در حوزه مالی، شناسایی تیم‌ها و استارت‌آپ‌ها و سپس کمک به استارت‌آپ‌های این حوزه برای ادامه فعالیت است.

مدیر ارشد مرکز نوآوری و فناوری فناپ اضافه کرد: فین‌تک فست (Fintech Fest) عنوان رویداد امسال است که از سه بخش هک‌وان (مسابقه برنامه‌نویسی و حل مسئله) استارت‌آپ وان (مسابقه استارت‌آپی) و نمایشگاه تشکیل شده است.

نقی‌پورفر در توضیح مسابقه برنامه‌نویسی گفت: یک هفته قبل از برگزاری رویداد، سوال‌هایی در اختیار علاقه‌مندان قرار داده می‌شود که آن‌ها فرصت دارند در این زمان، سوال‌ها را حل و پاسخ‌ها را ارسال کنند. در پایان بر اساس ویژگی‌هایی همچون نوآوری الگوریتم و عملکرد، از سه نفر تقدیر می‌شود.

نقی‌پورفر با بیان اینکه رویداد استارت‌آپی چهارشنبه ۱۸ اسفندماه آغاز به کار می‌کند، گفت: افراد پس از ثبت‌نام، ایده‌هایشان را ارائه و پس از رای داورها و حضار، از میان آن‌ها ۱۰ تا ۱۵ ایده انتخاب می‌شود. پایان روز تیم‌سازی اتفاق می‌افتد و نهایتا از صبح پنج‌شنبه تیم‌ها روی دموی اولیه محصول خود کار می‌کنند و روز پایانی در مقابل داورهای فنی نتیجه کار را ارائه می‌دهند. نقی‌پورفر آخرین بخش را نمایشگاه دانست و افزود: بخشی از فضای رویداد تحت عنوان نمایشگاه به تیم‌های استارت‌آپی داده شده است تا بتوانند محصولات خود را معرفی کنند.

 

مدیر ارشد مرکز نوآوری و فناوری فناپ با اشاره به مزیت رقابتی رویداد فین‌تک فست گفت: صرفا به دنبال برگزاری یک مسابقه و اهدای جوایز نیستیم بلکه می‌خواهیم از ایده‌های ناب و تیم‌های توانمند تا پایان مرحله تجاری‌سازی و ورود آن‌ها به بازار حمایت کنیم.

نقی‌پورفر همچنین از در اختیار قرارگرفتن لابراتور و ابزارهای نرم‌افزاری و سخت‌افزاری با نام فین‌تک‌لب (Fintech Lab) به شرکت‌کنندگان خبر داد و گفت: افراد می‌توانند با استفاده از این لابراتور(فین تک‌لب) در فضایی آزمایشگاهی اما واقعی، محصولات و نرم‌افزارهای خود را تست کنند. همچنین طی این سه روز، بیش از ۴۵ مربی به راهنمایی و کمک آن‌ها می‌آیند.

مدیر ارشد مرکز نوآوری و فناوری فناپ، سه عامل اصلی را در تصمیمات هیات‌ داوران تاثیرگذار دانست و گفت: نوآوری ایده، مشخص بودن مشتریان و بازار هدف، قابلیت پیاده‌سازی و توانمندی تیم مجری طرح از مهم‌ترین پارامترهایی است که در ارزیابی و داوری ایده‌ها نقش دارد.

نقی‌پورفر با بیان اینکه مبلغ جایزه امسال نسبت به سال گذشته افزایش یافته است، گفت: برای رویداد فین تک فست ۱۰ جایزه معادل ۱۳۰ میلیون تومان برای هر سه بخش هک وان، استارتاپ وان و نمایشگاه در نظر گرفته شده است. نقی‌پورفر ادامه داد: سه جایزه ویژه هم در نظر گرفته شده است که از طرف شتاب‌دهنده تریگ‌آپ به استارت‌آپ‌های واجد شرایط شتاب‌دهی تعلق می‌گیرد. این جایزه علاوه بر مبلغ نقدی است که به طور عادی به استارت‌آپ‌های شتاب‌دهی داده می‌شود.

مدیر ارشد مرکز نوآوری و فناوری فناپ در پایان اظهار امیدواری کرد: تهران تا سال ۲۰۲۰  به هاب فین‌تک خاورمیانه تبدیل می‌شود.

علاقه‌مندان به ثبت‌نام در این رویداد می‌توانند تا تاریخ ۵ اسفندماه به سایت این رویداد به آدرس http://www.fintechfest.ir/ مراجعه کنند.