استارت‌آپ‌ها راهی برای تأثیرگذاری عمیق‌تر دینی ـ فرهنگی

استارت‌آپ‌ها راهی برای تأثیرگذاری عمیق‌تر دینی ـ فرهنگی

امین صمیمی، مدیر عامل شتاب‌دهنده فرهنگی قرآنی شفق با تأکید بر نقش استارت‌آپ‌های فرهنگی در تأثیرگذاری عمیق‌تر بر مخاطبان، گفت: اگر مجموعه‌هایی مانند حوزه علمیه قم و جامعةالمصطفی که دغدغه کار مذهبی دارند به ابزارهای روز دنیا مسلح شوند، بازدهی آن‌ها بالا می‌رود.

صمیمی، در پاسخ به این سؤال که مطرح کردن مسائل مذهبی در قالب تکنولوژی‌های جدید و کارآفرینی تا چه اندازه در جامعه ما شناخته شده است، گفت: در کشور یک بحث استفاده از فناوری‌های سخت و یک بحث استفاده از فناوری‌های نرم داریم. در خصوص استفاده از فناوری‌ها و تکنولوژی سخت، تاکنون کمتر با مشکل مواجه شده‌ایم به عنوان مثال به راحتی ماشین آخرین مدل به کشور وارد می‌شود و یا وقتی یک اتوبوس با کیفیت وارد کشور می‌شود از آن برای زیارت و خط جمکران ـ قم استفاده می‌شود.

صمیمی ادامه داد: اما علاوه بر دانش‌ و فناوری‌ سخت، دانش‌ها و فناوری‌های نرم هم وجود دارند که کمی با تأخر به آن دست پیدا کرده‌ایم؛ استفاده از دانش‌های مدیریتی و کسب‌و‌کاری نوین در مسائل مذهبی جزو فناوری‌های نرم هستند که در علوم اجتماعی و انسانی دنیا رشد زیادی داشته‌اند اما ما از آن‌ها کم مطلع بوده و دچار عقب‌ماندگی در دریافت این علوم هستیم‌.

صمیمی تصریح کرد: اکنون هر تکنولوژی را که بخواهیم، می‌توانیم تهیه کنیم ولی نمی‌توان یک مدل و فرهنگ کسب‌و کار اقتصادی را به کشور وارد و به راحتی اجرا کرد که بخشی از این مشکل به دلیل ناآشنایی جامعه با این دانش‌ها است؛ اینکه گفته می‌شود باید دانش کارآفرینی نوین مذهبی و دانش نوین کارآفرینی در امور مختلف به خصوص در امور فرهنگی مذهبی برای مجموعه‌های فرهنگی تبیین شود به دلیل همین ناآشنایی است.

صمیمی با تأکید بر اینکه اگر مجموعه‌هایی مانند حوزه علمیه قم، جامعةالمصطفی و سازمان تبلیغات اسلامی که دغدغه انجام کار فرهنگی مذهبی دارند به ابزارهای روز دنیا و دانش روز تبلیغ فرهنگی مسلح شوند، مسئله‌ای که در گذشته امام موسی صدر و شهید بهشتی خیلی به آن توجه کرده‌اند، بازده کار آن‌ها به شدت بالا خواهد رفت.

مدیر عامل شتاب‌دهنده فرهنگی قرآنی شفق عنوان کرد: تمام دست‌آورد کارآفرینی نوین مذهبی این است که بتوانیم از دانش‌های نوین در امور فرهنگی استفاده کنیم. پس باید دانش‌های نرم و دانش‌های علوم اجتماعی و انسانی را بهتر بشناسیم.

صمیمی مسئله دیگری که در این حوزه وجود دارد را عملیاتی نکردن اخلاق کار اسلامی در مجموعه‌های فرهنگی دانست و گفت: در کارآفرینی مذهبی ـ فرهنگی مطرح می‌کنیم که باید حوزه کسب‌و‌کار را مذهبی کنیم و به دنبال این می‌رویم که عقاید مذهبی در کسب‌و‌کار پیاده شود؛ مثل کسب‌و‌کار حلال و انصاف داشتن که در اخلاق کار اقتصادی دینی مطرح است. این مسائل تا حدودی در کسب‌و‌کار پذیرفته شده اما هنوز نمی‌دانیم اگر بخواهیم انصاف اسلامی در اداره، کارخانه و محل کار در روابط همکاران زن و مرد، رئیس و مرئوس، کارفرما و پیمان‌کار اجرا شود باید چه اقدامی انجام داد. ما هنوز این مسائل را به درستی تبیین و تمرین نکرده‌ایم.

مدیر عامل شتاب‌دهنده فرهنگی قرآنی شفق ادامه داد: در یک جمع‌بندی کلی می‌توان گفت ما استفاده از دانش مدیریتی و کارآفرینی در امور فرهنگی مذهبی را بلد نیستیم، نحوه استفاده از اخلاق کار اسلامی و اسلامی کردن محیط کسب‌و‌کار را نیز نمی‌دانیم و بحث کسب‌و‌کار به عنوان دانش مدیریتی روز را نیز نمی‌دانیم و باید برای تحقق آن تمرین کنیم.

این مدرس کارآفرینی در پاسخ به این سؤال که مراکز رشد و شتاب‌دهنده‌های دینی تا چه اندازه در کشور شناخته شده هستند، گفت: تعداد این مراکز بسیار کم است و حتی در تهران هم در ابتدای کار فعالیت این نهادها هستیم و کم کم به سراغ سازمان‌های مرتبط و علاقه‌مند رفته و با مباحث کارآفرینی فرهنگی مذهبی آن‌ها را آشنا می‌کنیم.

صمیمی قدم اول در ترویج کارآفرینی فرهنگی ـ مذهبی و استارت‌آپ‌های دینی را به وجود آوردن احساس نیاز دانست و گفت: هنوز نتوانسته‌ایم به خوبی با حوزه علمیه و سازمان تبلیغات اسلامی خوب ارتباط برقرار کنیم چرا که هنوز در این مراکز شیوه‌های سنتی در حال اجرا است. نتیجه این کار هم این است که اثرگذاری فرهنگی به اندازه سرمایه‌گذاری فرهنگی صورت نمی‌گیرد. اگر ما بتوانیم در حوزه کارآفرینی فرهنگی مذهبی چند نمونه موفق در کشور داشته باشیم این مسئله تأثیر بسیاری در مسیر آینده این علم خواهد داشت.

صمیمی در پاسخ به این سؤال که تا چه اندازه زمان برای رشد استارت‌آپ‌های مذهبی لازم داریم، گفت: بازخوردها نشان می‌دهد که اشتیاق توجه به این مسئله پیدا شده است بخشی که اکنون کمبود داریم بخش سرمایه‌گذاری خطرپذیر در حوزه فرهنگی مذهبی است. اکنون مراکز دینی توانمندی از جهت مالی داریم اما آن‌ها با مفهوم پول هوشمند آشنا نیستند و همین مسئله مشکلاتی ایجاد می‌کند اما به آینده امیدواریم.