اشتغال‌زایی هر شرکت دانش‌بنیان برای ۱۰ نفر /  تأسیس برج‌های فناوری
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی عنوان کرد:

اشتغال‌زایی هر شرکت دانش‌بنیان برای ۱۰ نفر / تأسیس برج‌های فناوری

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: از ۵۱۸ شرکت دانش‌بنیان که تعیین تکلیف شده‌اند، هرکدام برای ۱۰ نفر اشتغال‌زایی و بازار ایجاد می‌کنند.
بهزاد سلطانی امروز در اولین مراسم رونمایی از دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان عنوان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان در افق ۱۴۰۴ و در ده سال آینده باید تبدیل به قدرت اقتصادی کشور شوند.

به گفته وی: توسعه ثروت باید از طریق فروش محصولات دانش‌بنیان و صادرات آن‌ها به کشورهای مختلف باشد.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی عنوان کرد: اگر دانشجویان با ایجاد شرکت‌های تعاونی و اساتید با اختصاص ده درصد فعالیت خود برای تجاری‌سازی محصولات با یکدیگر تعامل داشته باشند، می‌توانند حلقه دانش‌بنیان بودن را به هم وصل کنند. از سوی دیگر شرکت‌های دانش‌بنیان رشد یافته نیز باید فعالیت‌های خود را با متصل شدن به این حلقه نمایان کنند.

سلطانی با بیان اینکه همه را باید به دانش‌بنیان بودن وصل کنیم، افزود: همچنین شرکت‌های صنعتی رشد یافته بزرگی که در صنعت کشور تأثیر جدی دارند، می‌توانند دانش‌بنیان شوند و از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی بهره ببرند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی تأکید داشت: ما در صندوق نوآوری و شکوفایی برای همه مراحل عمر یک شرکت که دانش‌بنیان شده باشد، توسط معاونت علمی، برنامه‌های مالی داریم و از همه آن‌ها حمایت می‌کنیم.

وی افزود: از میان ۱۶۵۰ شرکت دانش‌بنیان، ۱۲۰۰ شرکت به صندوق نوآوری و شکوفایی، طرح فناورانه ارائه کردند و مورد ارزیابی دقیق قرارگرفته‌اند.

سلطانی ادامه داد: از این تعداد ۸۰۰ طرح تعیین تکلیف شده‌اند و ۵۱۸ طرح به تصویب رسیده است. این ۵۱۸ طرح مصوب به میزان ۲۱۰ میلیارد تومان از سوی صندوق حمایت شده‌اند.

به گفته وی هر شرکت به‌طور متوسط ۴۰۰ میلیون تومان وام گرفته است.

وی با بیان اینکه شرکت‌ها می‌توانند از ۵۰ تا ۱۰۰ میلیارد تومان وام از صندوق نوآوری و شکوفایی دریافت کنند، افزود: در کل شرکت‌ها از ۳۰ میلیون تا ۱۰ میلیارد تومان وام دریافت کرده‌اند و این وام‌ها با سود ۱۴ درصد بوده است.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار داشت: یکی دیگر از تسهیلات این صندوق، سرمایه‌گذاری در صندوق خطرپذیر است چراکه شرکت‌های دانش‌بنیان به این تسهیلات خیلی نیاز دارند.

سلطانی افزود: از ۵۱۸ شرکتی که تصویب شده‌اند، هرکدام به‌طور متوسط برای ۱۰ نفر اشتغال‌زایی و بازار دارد. امیدواریم که چنین طرح‌هایی افزایش پیدا کند.

وی افزود: در میان شرکت‌های دانش‌بنیان ۱۲۳ شرکت طرح‌های خود را خاتمه فنی داده‌اند که سه محصول رونمایی شده امروز بانام‌های «نانو اسکوپ اتمی پرسرعت»، «کارت پردازشگر سوناری ۶۰ کاناله»، «فلو دیوایدر توربین گاز GEF۹» ازجمله این طرح‌ها می‌باشند. نمونه اولیه این محصولات ساخته‌شده بود ولی نسخه‌های جدیدشان با حمایت صندوق به تولید رسیده‌اند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: یکی از برنامه‌های دیگر صندوق برای شرکت‌ها، تأمین دفاتر کاری به‌صورت تجمعی با حمایت بانک‌ها است که در این زمینه با ۱۲ بانک در حال تعامل هستیم.

وی افزود: اگر ۲۰ شرکت به‌صورت مجتمع تقاضایی برای دفتر کار بدهند، برجی برای آن‌ها خریداری می‌شود که به‌صورت اجاره به‌شرط تملیک به آن‌ها تحویل می‌دهیم تا هویت جدیدی در سطح کشور در کنار برج‌های مسکونی، پزشکی و... ایجاد کنیم.

سلطانی ادامه داد: تاکنون ۵ پروژه در برج‌سازی در دست بررسی است که دو پروژه قطعی شده و سه ساختمان برای راه‌اندازی این برج‌های فناوری خریداری شده است.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: امیدواریم بتوانیم با این حرکت در کشور، موجی در جوانان ایجاد کنیم تا به اشتغال‌زایی و ثروت آفرینی در کشور دست‌یابیم.