فین‌تک‌ها شریک خوبی برای بانک‌ها هستند

فین‌تک‌ها شریک خوبی برای بانک‌ها هستند

نشست تخصصی توسعه تکنولوژی‌های مالی در هشتمین کنفرانس توسعه نظام تامین مالی و سرمایه‌گذاری در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد.

مصطفی نقی‌پورفر مدیر ارشد مرکز نوآوری و فناوری فناپ یکی از اعضا این نشست بود که علاوه بر سخنرانی با موضوع اهمیت قدرت جمع وکارآفرینی اجتماعی با کمک فین‌تک، در خصوص چگونگی فعالیت استارت‌آپ‌های فین‌تک توضیحاتی ارائه کرد. به گفته مدیر ارشد مرکز نوآوری و فناوری فناپ، بانک‌ها همواره متهم به پرداخت‌نکردن تسهیلات خرد هستند، از این رو تامین مالی خرد را باید به سوی تامین مالی جمعی هدایت کرد و با جلب مشارکت جمعی و مردمی به راحتی برای طرح‌های نوآورانه تامین مالی کرد.

نقی‌پورفر، نمونه موفق جهانی این نوع فعالیت را وب‌سایت کیک استارتر دانست و گفت: پروژه‌های نوآورانه به جای حمایت از بانک‌‍ها، روی این وب‌سایت اعلام می‌شوند و مردم به آن‌ها کمک می‌کنند که تاکنون بیش از دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار کمک مالی و ۱۱۹ هزار پروژه موفق داشته است.

نقی‌پورفر، با بیان اینکه در ایران هم نمونه‌های مختلفی از این وب‌سایت‌ها داریم، افزود: با توجه به اینکه وام گرفتن از بانک‌‍ها بسیار پیچیده و سخت است، وب‌سایت فاندوران را دو سال پیش در فناپ ایجاد کردیم و تاکنون ۴۵ کمپین روی این وب‌سایت تعریف شده است.

مدیر ارشد مرکز نوآوری و فناوری فناپ، در معرفی فعالیت‌های فاندوران گفت: فاندوران فعالیت خود را در چهار حوزه کتاب، مسئولیت اجتماعی، محیط‌زیست و محصول آغاز کرده است.

به گفته نقی‌پورفر ، زمان انجام پروژه‌های فاندوران که با حمایت مردم انجام می‌شود، کمتر از دو ماه است. نقی‌پورفر چالش‌های تامین مالی را هزینه بالای ترویج در حوزه‌های کارآفرینی و هنر، نگرانی قانون‌گذار، آشنایی کم مردم با این مفهوم و صاحبان پروژه و کارآفرینان برشمرد و گفت: همواره در برابر تغییر مقاومت وجود دارد که این نگرانی در حوزه تامین مالی هم وجود دارد و باید به منظور رفع این مشکل بانک‌ها و نهادهای مرجع و نظارتی را درگیر کرد.

مدیر ارشد مرکز نوآوری و فناوری فناپ ادامه داد: رگولاتور باید از حالت نمادین به واقعی تبدیل شود، اعتماد کند و به منظور اعتمادسازی و رفع نگرانی در حوزه فین‌تک‌ها، فعالیت استارت‌آپ‌های این حوزه را رصد کند و از سوی دیگر، شفاف عمل کند.

نقی‌پورفر تاکید کرد: در فضای فین‌تک‌ها و در تامین مالی جمعی اگر غفلت شود دچار خسران می‌شویم، چرا که مردم به فین‌تک‌های خارجی رو می‌آورند. نقی‌پورفر با بیان اینکه علاوه بر کمک رگولاتور و دولت، باید کارآفرینان هم در این مسیر حرکت کنند، گفت: کارآفرینان هم آشنایی کمی با این روش دارند و تصور می‌کنند برای تامین مالی باید به سراغ بانک‌ها بروند این در صورتی است که پروژه‌های خرد و کوچک را می‌توان با حمایت مردم انجام داد.

 

مدیر ارشد مرکز نوآوری و فناوری فناپ با اشاره به نقش فین‌تک‌ها در حوزه مالی، اظهار داشت: فین‌تک‌ها شریک و برگ برنده ما هستند. بانک‌ها باید استراتژی درستی بچینند و اجرای آن را بر عهده فین‌تک‌ها بگذارند. او افزود: برای فین‌تک‌ها نباید چهارچوب تعیین کرد؛ چرا که تمام مزیت فین‌تک‌ها «نوآوری» است و با تعریف چهارچوب، فین‌تک‌ها را از بین می‌برند. نقی‌پورفر با اشاره فعالیت‌های فناپ در این حوزه، گفت: در فناپ فین‌تک‌لب (fintechlab)را ایجاد کرده‌ایم تا آن‌ها پلتفرمی داشته باشند و بتوانند سرویس‌های بانکی نوآور ارائه دهند.

مدیر ارشد مرکز نوآوری و فناوری فناپ ادامه داد: امسال هم برای دومین سال قرار است رویداد فین‌تک (فینتک فست) را از ۱۸ تا ۲۰ اسفندماه برگزار کنیم که صاحبان ایده، علاقه‌مندان برنامه‌نویسی، طراحی رابط و تجربه کاربری و صاحبان کسب‌وکارهای نوپا می‌توانند ایده‌های خود را مطرح کنند و حمایت‌های لازم برای پیاده‌سازی ایده‌هایشان را دریافت کنند.

ناصر حکیمی، مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی، فرامرز خالقی مدیرعامل داده‌ورزی سداد، محمد فرجود مدیرکسب‌وکار سازمانی ایرانسل، رضا قربانی بنیانگذار سایت خبری راه‌پرداخت و رستم شاه‌گشتاسبی مدیرعامل به‌پرداخت ملت از دیگر اعضای نشست تخصصی توسعه تکنولوژی‌های مالی بودند.