دانش‌آموختگان در توسعه مشاغل جدید پیشگام باشند

دانش‌آموختگان در توسعه مشاغل جدید پیشگام باشند

رییس جهاد دانشگاهی واحد اصفهان گفت: دانش‌آموختگان به عنوان بخش اعظم سرمایه‌های انسانی کشور می‌توانند در امر توسعه مشاغل جدید و نوسازی بسیاری از مشاغل قدیمی و کم‌بازده پیشگام باشند.

محمود مراثی گفت: در راستای ایجاد شرایط لازم برای توسعه اشتغال مولد و پایدار در بخش تعاون برای اقشار جامعه و به ویژه دانش‌آموختگان ، تفاهم‌نامه همکاری میان جهاد دانشگاهی واحد اصفهان با سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان (ستفا) و معاونت امور رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منعقد شده است.

مراثی افزود: در راستای این تفاهم‌نامه ، همایشی تحت عنوان «شرکت‌های تعاونی دانشجویی، گامی به سوی اقتصاد دانش بنیان» در هشتم اسفند ماه برگزار خواهد شد. رییس جهاد دانشگاهی واحد اصفهان به اهداف این همایش اشاره و خاطرنشان کرد: اجرایی شدن سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی در زمینه توسعه بخش تعاونی، هدایت و ساماندهی دانش‌آموختگان به ایجاد شرکت‌های تعاونی به ویژه شرکت‌های تعاونی دانش‌بنیان و ارایه خدمات و مشاوره‌های حمایتی لازم به کارآفرینان و متقاضیان تاسیس شرکت‌های تعاونی از جمله اهداف برگزاری این همایش است.

مراثی اضافه کرد: همچنین آموزش و توانمند سازی دانش‌آموختگان با هدف ارتقا مهارت‌های کارآفرینی و راه‌اندازی کسب‌و‌کار در قالب شرکت‌های تعاونی، استفاده از ظرفیت پارک‌ها و مراکز رشد جهاد دانشگاهی و سایر نهادها (شرکت شهرک‌های صنعتی اصفهان، فن‌بازار منطقه‌ای استان اصفهان، مرکز رشد جهاد کشاورزی استان اصفهان، شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان) و هدایت شرکت‌های نوپا به سمت ایجاد تعاونی‌های دانش‌بنیان از دیگر اهداف همایش شرکت‌های تعاونی دانشجویی، گامی به سوی اقتصاد دانش‌بنیان به شمار می‌آید.

رییس جهاد دانشگاهی واحد اصفهان به خدمات جهاد دانشگاهی به شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کرد و گفت: جهاد دانشگاهی با برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی و توانمندسازی متقاضیان راه اندازی شرکت‌های تعاونی و همچنین صاحبان و نیروهای عضو شرکت‌های تعاونی موجود به شرکت‌های دانش‌بنیان خدمات ارایه می‌دهد.

مراثی ادامه داد: استفاده از هسته‌های مشاوره و راهنمای شغلی سازمان ستفا و معرفی نفرات به پارک‌ها و مراکز رشد جهاد دانشگاهی و سایر نهادهای مرتبط از جمله دیگر خدمات جهاد دانشگاهی به شرکت های دانش‌بنیان است.
رییس جهاد دانشگاهی واحد اصفهان اضافه کرد: جهاد دانشگاهی با توجه به اهمیت این گروه خاص و به پشتوانه انگیزه و شناخت خود از فرآیندهای مرتبط با اشتغال نظیر آموزش، فرهنگ‌سازی، توسعه محصولات و فرایندهای جدید و اجرای طرح‌های اقتصادی و صنعتی و برای انتخاب شیوه حضور موثر در عرصه اشتغال، اقدام کرده است.

مراثی خاطرنشان کرد: کمک به بهبود فضای کسب‌و‌کار، توانمندسازی و اشتغال دانش‌آموختگان از طریق توسعه و ترویج فرهنگ کارآفرینی و اشتغال دانش‌بنیان، مشارکت در ایجاد زمینه‌های مناسب برای اشتغال دانش‌آموختگان و یا شناسایی و معرفی زمینه‌های نوین اشتغال و کار آفرینی، مأموریت (رسالت) جهاد دانشگاهی در حوزه اشتغال است.  مراثی افزود: مخاطبان جهاد دانشگاهی در حوزه اشتغال دانشجویان، دانش‌آموختگان، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، کارفرمایان، سرمایه‌گذاران، اساتید دانشگاهی، سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی و وزارتخانه‌ها هستند.

رییس جهاد دانشگاهی واحد اصفهان به توانمندی‌های این سازمان اشاره کرد و ادامه داد: عرضه خدمات پژوهشی، آموزشی و اطلاع‌رسانی به دانش‌آموختگان دانشگاهی، عرضه خدمات علمی و مشاوره‌ای توسعه اشتغال به سازمان‌ها و نهادهای کشور، عرضه راهکارهای علمی و اجرایی توسعه اشتغال در تدوین برنامه‌ها و سیاست های کلان کشور از پتانسیل‌های موجود در جهاد دانشگاهی در حوزه اشتغال محسوب می‌شود. همچنین تعریف و تدوین راهکارهای اجرایی توسعه اشتغال، تدوین طرح‌های تیپ شغلی نوآورانه، گسترش زمینه‌های اشتغال در حوزه IT، مدیریت و اجرای طرح‌های کلان در حوزه اشتغال، برگزاری همایش‌ها، سمینارها و کارگاه‌های مرتبط با اهداف و سیاست‌های سازمان، اجرای طرح‌های اشتغالزا و پیش‌بینی ساز و کارهای مناسب جهت تجاری‌سازی فناوری از  دیگر پتانسیل‌های جهاد دانشگاهی در حوزه اشتغال است.

مراثی اضافه کرد: مدیریت و راهبری واحدهای فناور و شرکت‌های متقاضی استقرار در مراکز رشد، پارک‌های علم و فناوری، مدیریت و راهبری امور اقتصادی و سرمایه گذاری مرتبط با شرکت‌ها و موسسات جهاد دانشگاهی و همچنین امور مربوط به صادرات (صدور خدمات، محصولات و دانش فنی و همچنین انتقال فناوری) نیز از توانمندی‌های سازمان در حوزه اشتغال بر پایه اقتصاد دانش‌بنیان است.

همایش «شرکت‌های تعاونی دانشجویی، گامی به سوی اقتصاد دانش بنیان» به همت جهاد دانشگاهی واحد اصفهان و با همکاری اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان و دانشگاه علوم‌پزشکی استان اصفهان در هشتم اسفندماه سال جاری در تالار شریعتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار می‌شود.