وحید احمدی: پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد توسعه می‌یابند

وحید احمدی: پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد توسعه می‌یابند

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم از توسعه پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد در سطح استان‌ها خبر داد.

وحید احمدی در نشست با شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور استان در بجنورد گفت: یکی از سیاست‌های کلان توسعه پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد این است که با حمایت قوی و متمرکز استانی مراکز رشد قوی نیز داشته باشیم.

احمدی ادامه داد: صادرات محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان در منطقه نیز از برنامه‌های جدی این وزارتخانه است.

احمدی با تاکید بر اینکه باید فضایی به منظور هم افزایی میان دانش‌آموزان، دانشجویان و اساتید و مدیران استان‌ها ایجاد شود، گفت: در این راستا طی دو سال اخیر جشنواره پژوهش با مشارکت وزارتخانه آموزش و پرورش برای دانش‌آموزان در سه مقطع ابتدایی و متوسطه اول و دوم برپا می‌شود.

وی با بیان اینکه باید ورودی پارک‌های علم و فناوری، خروجی دانشگاه‌ها باشد، افزود: باتوجه به اینکه امکان حضور دیگر افراد نیز در پارک‌ها وجود دارد اما باید بیشتر ورودی آن مربوط به فارغ التحصیلان دانشگاهی و اساتید باشد.

احمدی با تاکید بر اینکه پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد یکی از الگوهای مهم در حوزه علم و فناوری هستند، یادآور شد: با توجه به عمر کم پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد در کشور ، هم اکنون این مهم بیانگر این است که اگر مدت زمان حرکت طولانی نیست اما تاثیرگذاری آن بسیار است.

احمدی یادآورشد: در گذشته بیشتر بر آن بودیم تا نفت و یا معادن را بفروشیم، اما هم اکنون از روی علم، آگاهی، درایت خلاقیت و نوآوری در حوزه‌های مختلف درآمد کسب می‌کنیم.

احمدی با تاکید بر استفاده از ظرفیت پارک‌های علم و فناوری، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ظرفیت خوبی به لحاظ صادرات محصولات شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری خراسان شمالی به افغانستان، قرقیزستان و ترکمنستان ایجاد شده است.

رئیس پارک و علم و فناوری خراسان شمالی نیز در این جلسه اظهار کرد: هم اکنون ۷۶ واحد فناور و شرکت دانش‌بنیان در پارک استان مستقر هستند. علی اصغر پیله‌ور با اشاره به کمک ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریالی به این مراکز، ادامه داد: در حال حاضر برای ۴۹۶ نفر در این واحدها اشتغالزایی شده است.

پیله‌ور با بیان اینکه واحدهای فناور استان بیش از ۲۵۰ هزار دلار فروش محصولات داشته‌اند، خاطرنشان کرد: فقط محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان ۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال بوده است. پیله ور یادآور شد: ساختمان اداری آزمایشگاهی پارک علم فناوری استان در فضایی به مساحت هفت هکتار در سایت اداری ارکان در حال احداث است.

در این جلسه از نرم‌افزار مدیریت پروژه مرکز رشد اسفراین رونمایی شد. لازم به ذکر است، برخی از واحدهای فناور و شرکت‌های دانش‌بنیان نیز در این جلسه به معرفی دستاوردهای خود پرداختند.