fa-IR
نهاوندیان: تسهیل رویکرد محیط کسب‌و‌کار شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها

نهاوندیان: تسهیل رویکرد محیط کسب‌و‌کار شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها

عضو هیات امنای صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: امیدواریم با کاهش مقررات زائد، رویکرد تسهیل محیط کسب‌و‌کار را برای فعالان شرکت‌های دانش‌بنیان فراهم کنیم.

محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس‌جمهور و عضو هیات امنای صندوق نوآوری و شکوفایی در چهارمین مراسم رونمایی از طرح‌های خاتمه یافته فنی شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: از آغاز کار دولت یازدهم یکی از نکاتی که مورد توجه رئیس‌جمهور بوده اقدامات جدی برای شرکت‌های دانش‌بنیان بوده است.

نهاوندیان گفت: در حال حاضر از دو هزار و ۷۰۰ طرح بیش از هزار و ۷۱۷ طرح مورد تصویب برای حمایت قرار گرفته است. رئیس دفتر رئیس جمهور ادامه داد: در هیات امنای صندوق نوآوری و شکوفایی توافق شده است که روند حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان سریع‌تر انجام شود. در همین راستا در مجتمع شکوفایی شرکت‌های دانش‌بنیان پنجره واحد برای ارائه خدمات به شرکت‌های دانش‌بنیان به وجود آمد.

نهاوندیان با بیان اینکه باید در ارائه تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان دقت لازم در کنار سرعت بیشتر مورد توجه قرار گیرد، تصریح کرد: انواع و اقسام امتیازها و مشوق‌ها از سوی دولت برای شرکت‌های دانش‌بنیان به تصویب رسیده است. نهاوندیان افزود: بنابراین این حمایت‌ها نتیجه داده است و اکنون تجاری‌سازی آن‌ها را می‌بینیم، طوری که محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان به بازار رسیده است و این برای ما امیدوارکننده خواهد بود.

نهاوندیان با تاکید بر اینکه باید دانشگاه‌ها نیز در یک زنجیره هماهنگ با شرکت‌های دانش‌بنیان به فعالیت بپردازند، ادامه داد: عزم دولت به توسعه اقتصادی کشور است و تاکید بر اقتصاد دانش‌بنیان دارد، این بدان معنا نیست که به زیرساخت‌ها توجه نکنیم و در بخش صنعت، تامین خدمات نکنیم؛ همه کارها جای خودش است.

نهاوندیان افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان قلب تپنده و موتور رشد کشور هستند. نهاوندیان با تاکید بر اینکه در رابطه با شرکت‌های دانش‌بنیان نگاه پیشران داریم و این موضوع همچنان ادامه دارد، خاطرنشان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند برای به کارگیری ذهن‌های جوان مورد توجه قرار گیرند؛ ما برای آن‌ها آغوش می‌گشاییم.

نهاوندیان حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها را مهم دانست و گفت: باید همه واحدهای ذیربط با یکدیگر هماهنگ باشند تا شرکت‌های دانش‌بنیان بتوانند به صورت هدفمند محصولات خود را به تولید برسانند؛ دانشگاه‌ها، صنعت، نهادهای توسعه‌ای، بانک‌ها و موسسات مالی سازمان مالیاتی باید در این راستا با یکدیگر هماهنگ باشند.

نهاوندیان با تاکید بر اینکه این کار در معاونت علمی با جدیت تمام دنبال می‌شود، اظهار داشت: نگاه دولت در برنامه ششم در نظر گرفتن همین اولویت‌ها است که امیدواریم با کاهش مقررات زائد رویکرد تسهیل محیط کسب‌و‌کار را برای فعالان در شرکت‌های دانش‌بنیان به خوبی مورد پیگیری قرار دهیم.

نهاوندیان با تاکید بر اینکه از شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت خواهیم کرد، اظهار داشت: اکنون فارغ‌التحصیلان بیکار در کشور زیاد هستند. امیدواریم از شرکت‌های دانش‌بنیان این پیام به فارغ التحصیلان داده شود که آن‌ها را به سمت خود بکشاند.