رونمایی از ۲۳ طرح استارت‌آپ در آذربایجان‌شرقی

رونمایی از ۲۳ طرح استارت‌آپ در آذربایجان‌شرقی

مدیرکل ارتباطات و فناوری‌اطلاعات آذربایجان‌شرقی با اشاره به سرمایه‌گذاری ۱۹۸ میلیارد ریالی انجام شده برای این طرح‌ها گفت: انتظار می‌رود با افتتاح این طرح‌ها تا پایان سال ۹۶ برای حدود یک‌هزار و ۲۰۰ نفر شغل ایجاد شود.
بهمن حسین زاده با بیان اینکه بخش عمده‌ای از طرح‌های حوزه ارتباطات به صورت اپلیکیشن موبایلی هستند، گفت: تبریز را با نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های موبایلی می‌توان جهانی کرد.
یعقوب نماینده، مدیرکل آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای استان آذربایجان شرقی هم با بیان اینکه آموزش مبتنی بر ICT در اولویت برنامه‌های آموزشی این اداره‌کل قرار دارد، گفت: بخش عمده‌ای از فعالیت‌های اقتصادی دنیا به جهات ازش افزوده بالا و هزینه پایین به این صنعت متمرکز شده است. نماینده به کاربری صنعت ارتباطات و فناوری‌اطلاعات در آموزش اشاره کرد و گفت: با استفاده از نرم‌افزارهای ارتباطی بخش عمده‌ای از هزینه‌های آموزشی کاهش می‌یابد.
نماینده با اشاره به اینکه ۸۰ درصد از اپلیکیشن‌های حوزه ارتباطات در پایتخت تبدیل به محصول می‌شود، برای حمایت از فعالان این حوزه و ایده‌های جوانان اعلام آمادگی کرد.

در این برنامه رونمایی که با حضور معاون فناوری وزیر ارتباطات و فناوری‌اطلاعات برگزار شد، تعدادی از طراحان نرم‌افزارهای حوزه ارتباطات و فناوری‌اطلاعات در آذربایجان شرقی ضمن معرفی اپلیکیشن و سرویس قابل ارائه توسط نرم‌افزارهای استارت‌آپی، کاهش بروکراسی اداری و محدویت‌های قانونی، رعایت حقوق کپی‌رایت، شفاف‌‌سازی نظارت بر فضای کسب‌و‌کار، ایجاد انجمن صنفی و جایگاه معین در اتاق بازرگانی را خواستار شدند.
از جمله طرح‌هایی که امروز رونمایی شد، اپلیکیشن درخواست تاکسی از طریق اینترنت به نام «قونقا» بود که مشابه نرم‌افزار «اوبر» آمریکا و «اسنپ» تهران است. «بیمیتو» سامانه خرید آنلاین بیمه خودرو طرح دیگری بود که رونمایی شد. سامانه مهارت آموزی الکترونیک با عنوان «نما»، شبکه اجتماعی، پزشکی و سلامت سیمرغ و سامانه سفارش غذای «وای بای» از جمله طرح‌های استارت‌آپی بودند که در این برنامه رونمایی شدند.
در کنار این برنامه رونمایی، نمایشگاهی از طرح‌های استارت‌آپ حوزه ارتباطات و فناوری‌اطلاعات استان آذربایجان شرقی برپا شد.