برنامه‌های معاونت علمی برای استفاده از توانمندی ایرانیان مقیم آمریکا
معاون امور بین‌الملل و تبادل فناوری معاونت علمی خبر داد؛

برنامه‌های معاونت علمی برای استفاده از توانمندی ایرانیان مقیم آمریکا

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری کشورمان که در دومین سفر حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر حسن روحانی، رییس جمهوری برای حضور در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل حضور دارد، با نخبگان، کارآفرینان و اساتید برجسته ایرانی مقیم آمریکا دیدار کرد. در این دیدارها پیشنهاد سرمایه‌گذاری حدود ۲ میلیارد دلار از سوی ایرانیان غیرمقیم، برای حضور در صنایع دانش‌بنیان کشور ارائه‌شده است.

علی مرتضی بیرنگ معاون امور بین‌الملل و تبادل فناوری معاونت علمی با اشاره به همراهی سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به سازمان ملل، اظهار کرد: در راستای شتاب‌دهی به اقتصاد دانش‌بنیان و دسترسی به آخرین یافته‌های علمی و فناوری که قابلیت تجاری شدن در کشور را دارند و همچنین استفاده از ظرفیت ایرانیان متخصص و خبره غیرمقیم، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان برنامه گسترده‌ای را از خردادماه سال جاری طراحی کرد.
وی ادامه داد: بعد از برنامه‌ریزی اولیه توسط مجموعه‌ای از نخبگان داخل کشور، فراخوانی برای دریافت طرح‌های ایرانیان متخصص در دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور انجام شد و به اساتید برجسته و کارآفرینان برجسته غیرمقیم اطلاع‌رسانی شد.


انتخاب ۴۰ طرح منتخب برای اجرا در ایران
بیرنگ درباره میزان طرح‌های ارسال‌شده از سوی ایرانیان مقیم آمریکا به این فراخوان ابراز کرد: از این فراخوان استقبال بی‌نظیری به عمل آمد و بیش از ۳۵۰ طرح توسعه فناوری دریافت شد. از این طرح‌ها حدود ۳۰ درصد مربوط به زیست‌فناوری، ۳۰ درصد در حوزه نانوفناوری و ۱۵ درصد مرتبط به فناوری‌های مقابله با کمبود منابع آب و مابقی مربوط به حوزه فناوری اطلاعات هستند.
معاون امور بین‌الملل و تبادل فناوری معاونت علمی با بیان اینکه حدود ۴۰ طرح در یک رقابت فشرده، توسط تیمی از متخصصین حوزه‌های مرتبط در داخل و خارج کشور در طی ۲ ماه داوری؛ انتخاب و به دکتر ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ارائه شد، گفت: طرح‌های منتخب در جلساتی با حضور دکتر ستاری و متخصصانی از حوزه‌های مرتبط و نمایندگانی از بخش خصوصی داخل کشور موردبررسی قرار گرفت و ملزومات پیاده‌سازی و نحوه مشارکت معاونت و بخش خصوصی کشور برای پیاده‌سازی هر یک از طرح‌ها بررسی و برای پیگیری و اجرا برنامه‌ریزی شد.

نشست‌های انفرادی و عمومی با موفق‌ترین کارآفرینان و فناوران مقیم آمریکا
وی درباره برنامه سفر ستاری به نیویورک نیز بیان کرد: در این سفر نشست‌های انفرادی و عمومی با ۱۰۰ نفر از موفق‌ترین کارآفرینان و فناوران غیرمقیم که علاقه‌مند به حضور، فعالیت، سرمایه‌گذاری و یا آموزش نیروی انسانی در داخل کشور هستند برگزار شد. جلساتی برای بررسی نحوه حضور و همکاری‌شان در کشور با حضور نمایندگان بخش خصوصی کشور و صندوق نوآوری و شکوفایی نیز برگزارشده است. همچنین جمعی از بهترین اساتید ایرانی در دانشگاه‌های شاخص و معتبر مانند هاروارد، ام آی تی، استنفورد و... در جلسات متعدد علاقه‌مندی خود را برای ارائه برنامه‌های مشترک همکاری با دانشگاه‌های معتبر در کشور اعلام کردند.
معاون امور بین‌الملل و تبادل فناوری معاونت علمی در ادامه اظهار کرد: همچنین با حضور ۹۰ نفر از دانشجویان و اساتید مقیم نیویورک نیز در برنامه نشستی صمیمانه با دکتر ستاری هماهنگ کردند که این برنامه با گفت‌وگوی سخنان معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و اساتید و دانشجویان نشست خوبی برگزار شد.

انتظار ایجاد ۱۰ تا ۲۰ هزار شغل دانش‌بنیان در آینده
بیرنگ درباره بخشی از دستاوردهای مهم این سفر توضیح داد: در یک برآورد و پیش‌بینی، ارزش تخمینی سرمایه ورودی توسط ایرانیان غیرمقیم توسط معرفی طرح‌های ارائه‌شده به دکتر ستاری، در صورت تحقق، حدود دو میلیارد دلار برآورد می‌شود که همگی در صنایع دانش‌بنیان کشور انجام خواهد بود و در صورت به نتیجه رسیدن این طرح‌ها می‌توان انتظار ایجاد ده الی بیست هزار شغل دانش‌بنیان در سال‌های آتی را داشت.

از دیگر برنامه‌های معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و رییس بنیاد ملی نخبگان همراهی با رییس جمهوری کشورمان، در دیدار با نخبگان و کارآفرینان ایرانی مقیم آمریکا بود که در این دیدار نیز گفت‌وگو و تبادل‌نظر با آنان انجام شد.