هشتاد درصد محصولات مرتبط با فناوری‌های نوین نمی‌توانند به بازار برسند

هشتاد درصد محصولات مرتبط با فناوری‌های نوین نمی‌توانند به بازار برسند

رییس فن‌بازار ملی ایران با بیان این‌که ۸۰ تا ۸۵ درصد محصولات مرتبط با فناوری‌های نوین نمی‌توانند به بازار برسند، گفت: نقش فن‌بازار اتصال تولیدکنندگان محصولات دانش‌بنیان به بازار است.
اکبر قنبرپور در نخستین نشست شورای هماهنگی فن‌بازارهای استان کرمان با بیان این مطلب اظهار کرد: اگر همه محصولات هم به سمت دانش‌بنیانی حرکت کنند، باید نهادهایی وجود داشته باشد تا بازار این محصولات را پیدا کنند؛ بنابراین نقش فن‌بازار اتصال تولیدکنندگان محصولات دانش‌بنیان به بازار است. قنبرپور تصریح کرد: ماموریت‌های فن‌بازار عبارتند‌از توسعه شبکه و زیرساخت‌ها و همچنین عملیات تجاری و فناوری. اکنون ۸۵۰۰ محصول در پرتال فن‌بازار وجود دارد.
رییس فن‌بازار ملی ایران گفت: فن‌بازارهای منطقه‌ای در استان‌ها با همکاری پارک‌های علم و فناوری، جهاد دانشگاهی و شهرک‌های صنعتی ایجاد شده‌اند، ضمن اینکه کارگزار خصوصی برای اقدامات عملیاتی گام برمی‌دارد.

سرمایه‌گذاری در زمینه محصولات دانش‌بنیان ضعیف است
اسماعیلی، کارگزار فن‌بازار کرمان نیز در این نشست با اشاره به چشم انداز و اهداف فن‌بازار، اظهار کرد: این اهداف عبارت از شناسایی شرکت‌های توانمند و دانش‌بنیان داخلی، مشاوره امور تجاری سازی و مبادلات فناوری، گسترش بازار و معرفی محصولات صنایع کوچک و متوسط، شناسایی ایده‌های نو و دانش‌بنیان و کمک در جذب سرمایه و برگزاری دوره‌های آموزشی و کاربردی است. اسماعیلی افزود: در حال حاضر بالغ بر ۱۰۰ طرح ارزیابی و کارشناسی شده در فن‌بازار کرمان ثبت شده است که قابلیت سرمایه‌گذاری دارد؛ ولی عموما با توجه به نوسانات کشور ما سرمایه‌گذاری در این زمینه ضعیف بوده است و تنها یک طرح را توانستیم به میزان ۶۰۰ میلیون تومان به عرصه سرمایه‌گذاری وارد کنیم. اسماعیلی تصریح کرد: در مجموع طی سال‌های ۹۳ تا ۹۵ به تعداد ۱۶۶ طرح مشاوره تخصصی به افراد داده شده است.
اسماعیلی با اشاره به برنامه‌های آتی فن‌بازار کرمان افزود: برگزاری جشنواره فناوری‌های استان، راه‌اندازی نمایشگاه دائمی کالا در مرکز کسب‌و‌کار، مدیریت رفع عارضه‌های صنایع با مشارکت بنیاد نخبگان و متخصصین دانشگاه از جمله این برنامه‌ها است.
کارگزار فن‌بازار کرمان خاطرنشان کرد: امیدوارم مدل سنتی فعالیت را کنار گذاشته و روش‌های نوین را بپذیریم، ضمن اینکه انتظار می‌رود حاصل این جلسه به تهیه مجموعه‌ای از راه‌کار‌ها برای نخبگان منجر شود تا بتوانند طرح خود را به فن‌بازار معرفی کنند.