fa-IR
اخذ مجوز راه‌اندازی صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی تا پایان سال

اخذ مجوز راه‌اندازی صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی تا پایان سال

داوود ثمری مدیر دفتر توسعه فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد ضمن بیان اینکه صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی دانشگاه آزاد خدمات مختلف مالی را به شرکت‌های دانش‌بنیان و پژوهشگران ارائه می‌کند از اخذ مجوزهای لازم برای راه‌اندازی صندوق تا پایان سال خبر داد.

داوود ثمری در خصوص راه‌اندازی صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: طرح راه‌اندازی این صندوق در کارگروه صندوق پژوهش وفناوری ذیل معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری که وظیفه صدور مجوز‌های لازم را دارد، دو مرتبه عنوان شده و اصلاحاتی نیز صورت گرفته است. ثمری افزود: صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی دانشگاه آزاد اسلامی به صورت صندوقی جامع راه‌اندازی خواهد شد که می‌تواند خدمات مختلف مالی را به شرکت‌های دانش‌بنیان و پژوهشگران ارائه کند.

ثمری ادامه داد: ارائه تسهیلات به صورت وام‌های مدنظر، صدور ضمانتنامه برای طرح‌های تحقیقاتی و محصولات فناوران (به عنوان یکی از مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان و طرح‌های فناور) و مشارکت در سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر و انجام فعالیت‌های مرتبط با سرمایه‌گذاران خطرپذیر (VC) از جمله حمایت‌هایی است که از طریق این صندوق برای واحدهای فناور و شرکت‌های دانش‌بنیان در نظر گرفته شده است.

ثمری با بیان اینکه در فاز اول، نمایندگی این صندوق در چند استان راه‌اندازی خواهد شد، گفت: استان‌های تهران، قزوین، اصفهان، فارس و خوزستان سهم آورده‌ای در صندوق دارند از این رو در فاز اول نمایندگی این صندوق در این استان‌ها راه‌اندازی می‌شود. مدیر دفتر توسعه فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه گفت: اگر عملکرد این صندوق مثبت و قابل دفاع باشد نمایندگی‌های آن را به کل کشور تصریح خواهیم داد تا هزار هسته و واحد فناور و شرکت‌ دانش‌بنیانی که در ۱۰۷ مرکز رشد فعالیت می‌کنند از منافع صندوق منتفع شوند. ثمری با بیان اینکه بحث تامین مالی را در شرکت‌های دانش‌بنیان و هسته‌های فناور از طریق این صندوق در دانشگاه آزاد راهبری می‌کنیم، ‌افزود: هدفمان این است که قبل از سال ۹۶ بتوانیم مجوز تاسیس را بگیریم و عملیات راه‌اندازی را از ابتدای سال ۹۶ آغاز کنیم تا واحدها و هسته‌های فناور در سال ۹۶ از خدمات صندوق استفاده کنند.

ثمری توضیح داد: در واقع بعد از صدور مجوز، سازوکارها و عملیات اجرایی را که بر اساس طرح کسب‌و‌کار در نظر گرفتیم آغاز خواهیم کردیم و پس از آن هیات مدیره، عوامل اجرایی، فضای در اختیار صندوق، ثبت شرکت‌ها و تامین منابع مشخص می‌شود.