حرکت به سوی دانشگاه کارآفرین نیازمند شگل‌گیری زیست‌بوم و فرهنگ نوآوری است

حرکت به سوی دانشگاه کارآفرین نیازمند شگل‌گیری زیست‌بوم و فرهنگ نوآوری است

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در آیین گشایش مرکز نوآوری دانشگاه تبریز گفت: ترویج تفکر دانش‌بنیان نیازمند شکل‌گیری یک فرهنگ و زیست‌بوم متناسب با خلاقیت، کارآفرینی و نوآوری است.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری وجود ارتباط واقعی میان صنعت و دانشگاه را مستلزم نیاز واقعی کشور به دانش، نوآوری و وجود صنعت واقعی دانست و گفت: دانشگاه واقعی در بستری شکل می‌گیرد که صنعت واقعی وجود داشته باشد و در جامعه‌ای که صنعت صرفا در کارخانجاتی با توان مونتاژ محدود شده باشد نیازی به نوآوری و فناوری دانشگاه احساس نمی‌شود.

ستاری یکی از لازمه‌های رشد اقتصاد را مردمی بودن آن دانست و گفت: وقتی برای رشد اقتصادی کشور زحمتی نکشیده‌ایم و آن را متعلق به دولت می‌دانیم نباید انتظار اقتصادی پویا و کارآمد داشته باشیم این در حالی است که اقتصاد کارآمد، دانش‌محور و مبتنی بر نیروی انسانی در بستری مشارکتی و با نقش آفرینی مردم ممکن می‌شود.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری با اشاره به نقش پررنگ کسب‌و‌کارهای فناورانه و نوپا ابراز کرد: مصداق این اقتصاد مردمی، شرکت‌های دانش‌بنیان هستند که طی چند ماه فعالیت خود به رشدی خارق‌العاده رسیده‌اند و میلیاردها تومان ارزش گذاری شده‌اند. ستاری ادامه داد: این شرکت‌ها در حالی که تا چند سال پیش وجود خارجی نداشتند در حال حاضر جای شرکت‌های پر سابقه و بزرگی را که سالیان سال در صدر ثروتمندترین شرکت‌های دنیا قرار داشتند را گرفته‌اند زیرا از یک تفکر جدید و متفاوت برآمده‌اند. 

نایب رییس هیات امنای صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه ترویج تفکر دانش‌بنیان نیازمند شکل‌گیری یک فرهنگ و زیست‌بوم متناسب با خلاقیت، کارآفرینی و نوآوری است عنوان کرد: شکل‌گیری تفکر اقتصاد دانش‌بنیان به فرهنگی جدید نیاز دارد که بر بستر این تفکر جدید دانشگاه‌های کارآفرین به رفع نیازهای صنعت می‌پردازند و شرکت‌های موفق ضمن کسب درآمد از محل نوآوری و خلاقیت خود اشتغال ایجاد می‌کنند.

ستاری با اشاره به ظرفیت قابل توجه بازار تجارت الکترونیکی ایران گفت: بیش از ۵۰ میلیون کاربر تلفن همراه هوشمند در کشور ظرفیتی بسیار ارزشمند است که همه روزه با ظهور یک استارت‌آپ جدید و ارائه خدماتی تازه ضمن کمک به حل مشکلات جامعه تفکرات سنتی پیشین را به چالش می‌کشد.

رییس بنیاد ملی نخبگان اساس شکل‌گیری کسب‌و‌کار نوپا و فناورانه را پشت کار و اعتماد‌به‌نفس نیروی انسانی جوان و تحصیل‌کرده دانست و بیان کرد: در ساختار این کسب‌و‌کارها تلاش و اعتماد‌به‌نفس مهم‌ترین لازمه است و در شکل‌گیری یک کسب‌و‌کار موفق حتی با چندین بار شکست امیدی به موفقیت از بین نمی‌رود. همانطور که شاهد هستیم در تمامی کسب‌و‌کارهای موفق کنونی گرچه مسیر متفاوتی دارند اما این فرهنگ زنده است.

همچنین در این مراسم اسماعیل جبارزاده استاندار آذربایجان شرقی و جمعی از روسای دانشگاه‌های تبریز نیز حضور داشتند.