fa-IR
حمایت قدرتمند آذربایجان شرقی از استارت‌آپ‌ها

حمایت قدرتمند آذربایجان شرقی از استارت‌آپ‌ها

توانمندی‏ها و محصولات استارت‏آپ‌های استان آذریجان‌شرقی در حوزه شهری و گردشگری برگزار شد. در این نشست بهمن حسین‌زاده، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان‏شرقی، با اشاره به پیشرو بودن استان در زمینه پیاده‌سازی دولت الکترونیک و گسترش شبکه ملی اطلاعات به برخی خدمات مشترک آن با حوزه شهری مانند پول خرد الکترونیکی، کارت‏های هوشمند شهری، و سیستم‌های کنترل هوشمند ترافیک اشاره کرد و جایگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات در درآمدزایی و تولید ثروت در جهان و نقش آن در تسهیل زندگی و کسب‌وکارهای روزمره و کاهش هزینه‌ها را تشریح کرد. حسین‌زاده به طور مثال از اپلیکشن قونقا نام برد که سیستم هوشمند درخواست تاکسی از طریق اپلیکیشن است و مدت‌هاست فعالیت خود را آغاز کرده و به زودی به طور رسمی افتتاح خواهد شد و توسط چند تن از جوانان فعال در حوزه ICT در شهر تبریز راه‌اندازی شده است.


تبریز 2018

تبریز در سال 2018 پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی خواهد بود و مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان با اشاره به این که تا «تبریز 2018» فقط یک سال زمان داریم، گفت: تبریز 2018 از طریق توسعه اپلیکیشن‌های کارآمد در این حوزه است که می‌تواند در حد نام خود برگزار شود.

کسب‌وکارهای نوپا در آذربایجان شرقی

در این نشست برخی از استارت‌آپ‌هایی که به مرحله محصول رسیده‌اند در جلسه حضور داشتند و مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان‏شرقی همچنین با اعلام شروع به کار دو شتاب‌دهنده کشوری در استان، از تلاش اداره کل برای راه‌اندازی شتاب‌دهنده بومی و همچنین شتاب‌دهنده برخط خبر داد که به مراحل قابل قبولی از پیشرفت نیز رسیده است. برخی از کسب‌وکارهای نوپای آذربایجان شرقی که در این جلسه معرفی شدند شامل استارت‌آپ‌های زیر هستند:

رای‌کسب (فضای کار اشتراکی)

وای‌بای (اپلیکیشن فروشگاه مکانیزه آنلاین)

ایران‌تریپلند (اپلیکیشن جامع اطلاعات و نیازهای گردشگری)

انیمیشن سریالى (محتوای انیمیشنی با موضوع طنز اجتماعى)

آزمون‌ساز هوشمند سنجش‎یار

سرعت‏بان (برای هشدار به راننده هنگام تجاوز از سرعت مجاز)

انحراف‎سنج اسکلت بهساشه

میس‌وان (برنامه‌ریزی و ارائه خدمات برای روز عروسی)

بیزیکت (بازار اجتماعی برای ارتباط بین تولیدکنندگان،‌ فروشندگان و مصرف‌کنندگان به صورت به‌هم‌پیوسته)

 شبکه اجتماعی هوشمند سیمرغ برای پزشکان و بیماران

 سیستم بازیافت هوشمند شهری iRecycle

 هاردنت (سیستم هوشمند امدادرسانی)

 درمانگر فوبیا

 کلینیک آنلاین (سامانه معرفی و رزرواسیون مراکز درمانی، دارویی، تشخیصی درمان از راه دور)

 سیستم ردیابی مور (خدمات و راهکارهای ردیابی بر پایه موقعیت جغرافیایی، تحلیل حرکت و مدیریت ناوگان یا اشیا)

مسافر تبریز(برنامه‌ای در جهت راهنمایی و کمک به مسافران شهر تبریز)

bimito (مقایسه، خرید و مدیریت بیمه آنلاین)

فراسیب (فروشگاه بومی اپلیکیشن‌های ios)

ebultan (بولتن فرهنگی هنری تبریز)

آفرینش و صادرات محتوا

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان ادامه داد: در نسل قبلی کالا و خدمات صادر می‌شد و هدف کارآفرینی بود ولی برای نسل امروز باید به دنبال صادرات محتوا و محتواآفرینی باشیم. وی به شهر هوشمند به عنوان هدفی که سازمان فناوری اطلاعات شهرداری نیز برای تحقق آن در حال فعالیت است اشاره کرد و نقش اینترنت اشیا در تحقق این هدف را یادآور شد.

حمایت از استارت‌آپ‌های فناوری اطلاعات

حسین‌زاده حمایت از کسب‌وکارهای نوپای مرتبط با فناوری اطلاعات و بسترسازی برای ایجاد و توسعه اپلیکیشن‌ها از طریق معرفی به سرمایه‌گذاران، سازمان‌های دولتی، و شرکت‌های خصوصی، حمایت از برگزاری همایش‌های استارت‌آپی و کارآفرینی و تورهای بازدید از شتاب‌دهنده‌ها و مراکز رشد را از جمله کارهایی دانست که اداره کل تا کنون انجام داده است. وی بر لزوم حمایت شهرداری و استانداری در جهت اختصاص فضا و امکانات برای استقرار کسب‌وکارهای وپای حوزه ICT اشاره کرد و فضای کار اشتراکی «رای‌کسب» و «هاب کارآفرینی تبریز» را دو نمونه در شرف راه‌اندازی عنوان کرد که با تلاش‌های اداره کل و هماهنگی با سایر دستگاه‌ها و مساعدت آنها در حال استقرار هستند تا افراد خوداشتغال، استارت‌آپ‌ها و کلیه افرادی که با وجود نیاز به داشتن محل کار در پرداخت اجاره دفتر مشکل دارند، کار خود را در این مکان‌ها انجام دهند و آموزش‌های مورد نیاز را دریافت کنند. همچنین هماهنگی و ارتباط مؤثری بین جامعه کارآفرینی شهر ایجاد شود تا ایده‌ها و تخصص‌ها به طور هماهنگ در جهت تولید محصول به کار گرفته شوند.

تاکسی آنلاین قونقا

اولین طرح تاکسی آنلاین قونقا بود که در حال حاضر ۱۰۰ راننده و ۴۰ متخصص در مرکز پشتیبانی و تماس را مشغول به کار کرده است و در حال برنامه‌ریزی جهت استخدام ۳۰۰۰ راننده است. متوسط تحصیلات رانندگان فوق‌دیپلم به بالا بوده و سخت‌گیری برای پذیرش رانندگان بیش از تاکسی‌تلفنی‌های عادی است و خودروهای آنان نیز باید کیفیت بالایی داشته باشند. تمام این کارها با هدف ارتقای امنیت و کاهش آلودگی هوا انجام می‌گیرد و هوشمندی این اپلیکیشن در مکان‌یابی نزدیک‌ترین خودرو به مسافر نیز باعث کاهش هزینه‌ها و پایین بودن کرایه‌ها نسبت به نرخ‌های مصوب تاکسیرانی شده است. با این اهداف مسیرهای پرترافیک شناسایی می‌شود تا رانندگان از سایر مسیرها برای رسیدن به مقاصد استفاده کنند. کنترل دقیق بر نحوه رانندگی، نظارت دقیق در تمام طول سفر، و محاسبه دقیق کرایه‌ها و پایین بودن نرخ آن مزایایی هستند که برای گردشگران، به ویژه گردشگران خارجی دارای جذابیت خواهند بود.

شبکه پزشکی سیمرغ

طرح دوم شبکه پزشکی سیمرغ بود که اپلیکیشنی در حوزه سلامت الکترونیک ارائه کرده که در توسعه آن از شبکه‌های بین‌المللی SERMO، figure1، و doximity الگوبرداری شده است که شبکه‌های بین‌المللی برای عضویت و هم‌فکری پزشکان هستند و پزشکان تجربیات و اطلاعات خود را در آن‌ها با همکاران خود به اشتراک می‌گذارند و دارای بیش از 500هزار عضو می‌باشند.

ارائه عمومی طرح سیمرغ به منظور توسعه پورتالی که دارای امکانات جدیدی از قبیل آموزش پیشگیری به مردم و پیدا کردن مراکز درمانی و فهرست پزشکان هر شهر و امکاناتی برای کاربران عادی خواهد بود، فعلاً ارائه نشده است. همچنین بخش‌هایی هم با هدف توسعه و تسهیل آموزش پزشکی به دانشجویان اضافه خواهد شد که از نمونه‌های بین‌المللی الگوبرداری شده است.

با توجه به آمار بالای اشتباهات پزشکی می‌توان با استفاده از این اپلیکیشن و موارد مشابه این نرخ را کاهش داد. درخواستی که صاحبان این طرح از مسئولان داشتند، ترتیب دادن جلساتی با پزشکان و مراکز درمانی بود تبا توجه به ارائه قریب‌الوقوع این طرح از تجربیات آن‌ها در جهت توسعه و بهبود عملکرد این طرح استفاده شود.

فضای کار اشتراکی رایکسب

فضای کار اشتراکی رایکسب سومین طرحی بود که توسط نماینده طرح ارائه شد. هدف این طرح گردهم آوردن افرادی با تخصص‌های مختلف و نه فقط در زمینه IT در یک فضا است. با توجه به اهمیت فضاهای کار اشتراکی در جهت حمایت از کسب‌وکارهای نوپا و تبدیل ایده‌ها به محصول نهایی از طریق ایجاد زیرساخت‌ها و تأمین فضای لازم و در اختیار قرار دادن آموزش‌ها و تجربیات مورد نیاز برای رسیدن به محصول، این طرح در حال راه‌اندازی است تا عقب‌ماندگی شهر تبریز از این حیث جبران شود. چنین فضایی در چندین شهر کشور راه‌اندازی شده است و در جهت نیل به هدف اشتغال‌زایی، در تبریز نیز نیاز فوری به چنین محیطی احساس می‌شود. بهره‌وری افراد با حضور یافتن در چنین فضایی بسیار بیشتر از هنگامی است که به طور انفرادی در دفتر یا منزل خود کار می‌کنند.

بیزیکت

طرح بعدی بیزیکت بود که مخفف دو کلمه بیزیم مارکت می‌باشد و هدفش را ایجاد بازار برای تمام افرادی که محصول یا خدمتی برای ارائه دارند تعریف کرده است تا محصولات افرادی که در خانه‌ها یا در شهرها و روستاهای کوچک کار می‌کنند مشتری پیدا کرده و همچنین به دلیل عدم وجود ارتباط مستقیم بین خریدار و فروشنده با قیمت چند برابر ناشی از دخالت واسطه‌ها عرضه نشود. در این راستا یک شبکه اجتماعی نیز به این طرح اضافه شده که در آن دسته‌بندی اصناف و محصولات نیز انجام می‌گیرد و امکان ارتباط مستقیم با مشتری فراهم خواهد شد. از دیگر مزایای این طرح امکان عرضه مهارت‌های هر فرد به منظور شناسایی توسط کارفرمایان و ایجاد اشتغال را نام برد. همچنین امکانی برای دریافت سفارش صنایع دستی به صورت آنلاین و اجرای آن‌ها ایجاد شده است.

بیزیکت به گفته طراح آن تکمیل شده است ولی به منظور ایجاد زیرساخت‌های لازم و همچنین رسیدن به شرایطی که آمادگی و علاقه لازم در عامه مردم برای استفاده از چنین طرح‌هایی ایجاد شود، تا کنون به تعویق افتاده است. وی از مسئولین تقاضا داشت که استارت‌آپ‌ها و محصولاتشان از طریق برنامه‌های صدا و سیما و بیلبوردها و تبلیغات شهری شهرداری معرفی گردند. همچنین از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان برای معرفی این طرح به صاحبان صنایع دستی درخواست همکاری داشتند و درخواست مشابهی را برای معرفی سایت به اتاق امور اصناف و بازرگانان مطرح کردند.

تفکیک هوشمند زباله‌ها iRecycle

آخرین طرحی که فرصت ارائه پیدا کرد، تفکیک هوشمند زباله‌های شهری موسوم به iRecycle بود که با توجه به اهمیت بالای انجام چنین کاری در مبدأ و عدم توجه عموم مردم به این موضوع پیاده شده است. بازیافت نقش مهمی در صرفه‌جویی انرژی، هزینه‌ها و منابع دارد. بنابراین برای تشویق مردم به رعایت این مسئله مواردی از قبیل شارژ کارت‌های اعتباری شهری (اتوبوس، مترو، تاکسی، و ...)، کمک به خیریه‌ها، و شرکت در قرعه‌کشی ، در مقابل ارائه زباله بازیافتنی پیش‌بینی شده است. در پیاده‌سازی این طرح مشکل فنی وجود ندارد و مراحل آن تکمیل شده است، ولی سازندگان آن برای ساخت 20 دستگاهی که قرارداد آن با شهرداری‌های تبریز و اردبیل منعقد شده، با مشکل مالی مواجهند و در این راستا نیازمند کمک هستند.

حمایت از طرح‌های دانش‌بنیان و فناورانه

بعد از ارائه طرح‌ها، دکتر دبیری رئیس شورای اسلامی تبریز، ضمن تشکر از اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات برای فراهم آوردن امکان معرفی چنین طرح‌های فناورانه‌ای که به صورت بومی توسط جوانان ایجاد شده، عصر حاضر را عصر فناوری دانست که هر نوع عقب‌ماندگی در این راستا باعث ایجاد شکافی جبران‌ناشدنی خواهد شد. وی گفت در حال حاضر در جهان پیشرفته به دنبال کاهش حجم فیزیکی، و در مقابل افزایش کیفیت و ارزش صادرات هستند، و در کشور ما نیز شرکت‌های دانش‌بنیان برای تحقق این هدف تأسیس شده‌اند. او به استارت‌آپ‌ها توصیه کرد برای اجتناب از روبه‌رو شدن با مشکلات و مسائل مربوط به وام و تأمین سرمایه اولیه به سراغ شرکت‌های دانش‌بنیان بروند.

دبیری ادامه داد در شهرداری و شورای شهر بودجه‌ای برای حمایت از طرح‌های دانش‌بنیان و فناورانه وجود دارد که می‌تواند به طرح‌هایی که استحقاق برخورداری از این بودجه را دارند اختصاص یابد و متقاضیان می‌توانند برای معرفی به شهرداری از طریق اداره کل ارتباطات اقدام نمایند. رئیس شورای شهر بر لزوم آموزش شهروندان برای استفاده از این اپلیکیشن‌ها از طریق تهیه بروشورها و برگزاری کارگاه‌های آموزشی و همچنین استفاده از برنامه‌های صدا و سیمای استانی تأکید کرد. او به معرفی تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018 نیز اشاره کرد و ایجاد و ارائه چنین فناوری‌هایی را لازمه شناساندن تبریز به عنوان شهری پیشرفته و مدرن به گردشگران دانست. دبیری گفت با توجه به معضل بیکاری جوانان با وجود دارا بودن تحصیلات بالا، ابزار فناوری اطلاعات و ارتباطات می‌تواند به کمک حل این مشکل بیاید. وی سهم بسیار پایین کشور و استان از درآمدهای گردشگری را با توجه به قابلیت درآمدزایی بالای این صنعت در جهان و وجود جاذبه‌های بسیار در کشور و استان، باعث تأسف دانست و پیشنهاد کرد در راستای حمایت از طرح‌های معرفی شده در جلسه حاضر و طرح‌های مشابه، هنگام رسیدن طرحی به مرحله ارائه نهایی در حوزه‌های شهری و گردشگری، این طرح از طریق قرار گرفتن در سایتی رسمی به گردشگران معرفی شود. وی در مورد حمایت از اپلیکیشن‌های حوزه پزشکی نیز وعده داد که چنین طرح‌هایی از طریق برنامه‌های رادیو و تلویزیونی و معرفی به پزشکان مورد حمایت قرار خواهند گرفت. دبیری در پایان خواستار حفظ ارتباط با این جمع برای استمرار حمایت‌ها شد.

اسکان استارت‌آپ‌های گردشگری در خانه‌های تاریخی

مهندس آبدار، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان نیز ضمن تشکر از اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات جهت شناسایی فعالین و کارآفرینان جوان این حوزه و ترتیب دادن چنین جلساتی و همچنین تشکر از ریاست شورای اسلامی شهر تبریز جهت انجام حمایت همزمان از حوزه‌های گردشگری و فناوری اطلاعات بر اهمیت سال 2018 و انتخاب شهر تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام تأکید کرد و اظهار داشت: باید هم دستگاه‌های دولتی و هم مدیریت شهری و هم بخش خصوصی به ویژه بخش خصوصی مرتبط با فناوری خود را برای خانه‌تکانی آماده نمایند.

وی به پایین بودن ظرفیت هتل‌ها و مهمانسراها برای پاسخگویی به حجم پیش‌بینی شده گردشگران در سال 2018 اشاره کرده و از حمایت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از استارت‌آپی به نام « اؤز ائویز»، که در اردوی کارآفرینی گردشگری معرفی شد، خبر داد که هدف آن اسکان تعدادی از گردشگران در منازل افرادی است که آمادگی خود را برای میزبانی اعلام کرده‌اند. آبدار گفت برای حمایت از این تیم در حال هماهنگی هستیم که مجوزها و تأییدیه‌های لازم برای این امر از سوی مراجع ذی‌صلاح در اسرع وقت صادر شود و فرآیند اعلام آمادگی میزبانان و صدور مجوز استقرار گردشگران تسریع گردد. وی مشکل حوزه استارت‌آپی را با وجود ایده‌ها و تیم‌های بسیار خوب، عدم توانایی عملیاتی کردن ایده‌ها و گیر کردن در فضای بوروکراسی بخش‌های دولتی دانست. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لزوم حمایت دولت و به ویژه اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات از فعالین کسب‌وکارهای نوپا را به ویژه در زمینه‌هایی که در آن‌ها به دلیل نداشتن تجربه و آگاهی کافی دچار مشکل می‌شوند، مانند تهیه RFP و BP متذکر شد و خاطرنشان کرد در واقع این جوانان باید مدیریت شوند. وی در پایان طرحی را پیشنهاد کرد که مضمون آن ایجاد کمیته‌ای برای سازمان‌دهی به استارت‌آپ‌های دارای محصول و ایده است که در صورت رسیدن استارت‌آپ به مرحله معینی از پیشرفت و نوآوری توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در خانه‌های تاریخی شهر به مدت 2 سال اسکان یابند.

همکاری با نظام صنفی رایانه‌ای

علی فخرآذر عضو شورای اسلامی شهر تبریز هم از وجود عزم و اراده جدی در اعضای شورای شهر برای حمایت از کسب‌وکارهای مبتنی بر IT و حرکت سریع به سمت تحقق شهر الکترونیک خبر داد و تبریز 2018 را هم انگیزه مؤثری برای تلاش بیشتر دانست. او گفت تلاش‌ها برای اختصاص مکانی مناسب به طرح فضای اشتراکی با هماهنگی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات در حال انجام و نهایی شدن است.

در ادامه اعضای هیأت‌مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان به بیان نظرات خود پرداختند. مهندس جلیل‌زاده رئیس هیأت‌مدیره سازمان استارت‌آپ‌ها را به ادامه تلاش علی‌رغم وجود مشکلات فراخواند و خواستار برگزاری جلسه‌ای مشترک با حضور نمایندگان استارت‌آپ‌ها برای تسریع مراحل عضویت و ایجاد همکاری بیشتر بین نظام صنفی رایانه‌ای با استارت‌آپ‌ها شد. مهندس اطاعت عضو هیأت‌مدیره سازمان و از حامیان استارت‌آپ‌های استان هم با یادآوری زمان آغاز به کار خود در این حوزه، که مصادف با پایان جنگ و شروع بازسازی و توسعه اقتصادی بود، اولویت دولت در آن زمان را حمایت از بخش خصوصی قدرتمند به علت داشتن تجربه قبلی موفقیت دانست که تحت عنوان حمایت بی‏دریغ از قدرتمندها و بی‎توجهی به تازه‎کارها انجام می‌گرفت. ولی اکنون رویکرد دولت توجه به استارت‌آپ‌ها و حسابرسی قدرتمندهاست که فعالان نوپا باید قدر این اتفاق را بدانند. وی به استارت‌آپ‌ها توصیه کرد کار اصلی خود را انجام دهند و اگر حمایتی از طرف دولت انجام می‌شود یا تسهیلاتی در نظر گرفته می‌شود، استفاده از آن مفید است ولی نباید به عنوان شرط شروع یا گسترش کسب‌وکار نگریسته شود، بلکه باید تلاش کرد و برنامه داشت.

در پایان دو استارت‌آپ دیگر نیز با استفاده از فرصت موجود مشکلات خود را مطرح کردند: «شهر آنلاین» تقاضای معرفی به مسئولین مربوطه در جهت تسهیل در پیشبرد کار و اختصاص سرور را داشت. «شرکت هلدینگ نار»  هم با توجه به این که در فضای اشتراکی هاب کارآفرینی تبریز مستقر شده و در حال راه‌اندازی اولین شتاب‌دهنده تبریز تحت عنوان «نارش» است و اولین سرمایه‌گذاری در آن بر روی شرکت «بیمیتو» انجام شده است، درخواست حمایت برای رونمایی در دهه مبارکه فجر را داشت.