رویداد سرمایه‌پذیری هوشمند برگزار می‌شود

رویداد سرمایه‌پذیری هوشمند برگزار می‌شود

«رویداد سرمایه‌پذیری هوشمند» برای شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و مرکز فن‌بازار ملی ایران با طرح احصای فرصت‌های سرمایه‌گذاری فناورانه برگزار می‌شود.
یکی از برنامه‌های معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری ایجاد یک آلبوم از طرح‌های سرمایه‌گذاری شرکت‌های دانش‌بنیان برای ارائه به سرمایه‌گذارانی است که قصد سرمایه‌گذاری در حوزه نوآوری و فناوری را دارند. در این راستا پس از انتشار فراخوان دریافت طرح‌های سرمایه‌گذاری، با احصای ۱۰۰ طرح آماده سرمایه‌گذاری فناورانه و با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا این پروژه شروع می‌شود.
در فاز نخست این برنامه، شرکت‌های دانش‌بنیان در ۳ حوزه «سخت افزارهای رایانه‌ای، برق قدرت، الکترونیک، کنترل و مخابرات»، «وسایل، ملزومات و تجهیزات پزشکی» و «داروهای پیشرفته» مخاطب هستند و تلاش خواهد شد طرح­های آماده سرمایه‌گذاری این شرکت‌ها احصا، استانداردسازی و آماده ارائه به سرمایه گذار شود.
در گام بعدی، از طریق رویدادها و برنامه‌های مختلف، این طرح‌ها به سرمایه‌گذاران علاقمند به ورود به حوزه فناوری و نوآوری ارائه شده و زمینه سرمایه‌گذاری روی این طرح‌ها فراهم خواهد شد.
برای آشنایی شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا با این برنامه و آماده سازی ایشان برای تدوین و ارسال طرح­هایشان، نشستی در روز پنج‌شنبه ۱۴ بهمن ماه از ساعت ۸ تا ۱۲ در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار خواهد شد و طی آن بایسته‌های ورود به این برنامه و مراحل مختلف آن تشریح خواهد شد.
دو رویکرد کلی برای تأمین مالی در شرکت‌های دانش‌بنیان وجود دارد که یکی استقراض و اخذ تسهیلات از بانک‌ها، صندوق‌ها است و رویکرد دوم، جذب سرمایه در قالب مشارکت‌های مدنی و حقوقی است. در حال حاضر رویکرد اول غالب است و تلاش ما این است که سرمایه‌های موجود در کشور را به سمت فضای دانش‌بنیان و نوآوری سوق دهیم و این برنامه یکی از اقدامات در این راستا است.