ساختار و پیشرفت شبکه ملی اطلاعات تشریح شد

ساختار و پیشرفت شبکه ملی اطلاعات تشریح شد

نصرالله جهانگرد در جمع خبرنگاران در حاشیه نمایشگاه ایران تلکام هدف از این طرح را ارائه خدمات دولتی بر بستر دولت الکترونیک عنوان کرد و افزود: نخستین غرفه دولت الکترونیک نیز در نمایشگاه الکامپ امسال با هدف معرفی خدمات وب‌سایت‌های دولتی و بررسی کیفیت آن‌ها ارائه خواهد شد.

وی مهم‌ترین اقدام این سازمان را توجه به برنامه ششم توسعه و خدمات دولت الکترونیک برشمرد و تأکید کرد: ما از طرف مجموعه وزارت ارتباطات خود را مسئول طراحی، هماهنگی و نظارت بر شبکه ملی اطلاعات می‌دانیم.

جهانگرد گفت: طبق برنامه ششم توسعه، برپایی خدمات دولت الکترونیک در سراسر کشور مأموریت اصلی ماست و با ایجاد سازوکار فنی و اجرایی برای مدیریت، راهبری و پیاده‌سازی این مأموریت تلاش می‌کنیم.

وی گفت: طبق برنامه پنجم توسعه و تأکید شورای عالی فضای مجازی، شبکه ملی اطلاعات دارای ضوابطی است که باید رعایت شود و این ضوابط در شش یا ۷ دسته گروه‌بندی‌شده و مهم‌ترین مورد آن این است که در عرصه ملی، شبکه‌ای پایدار با پهنای باند و امنیت بالا و استقلال مدیریت ایرانی برپا کنیم.

جهانگرد بابیان این‌که سازمان از طرف وزارت ارتباطات مسئول طراحی، هماهنگی، نظارت بر اجرای شبکه ملی اطلاعات در کشور است، خاطرنشان کرد: شبکه ما اکنون در حال دگردیسی به سمت IP محور شدن است.

وی از طرح‌های بزرگ وزارت ارتباطات برای توسعه ظرفیت زیرساخت کشور خبر داد و گفت: شبکه فیبر نوری در حال گسترش است و برای دسترسی به خدمات مناسب لازم است همزمان شرکت‌های مخابرات استانی توسعه یابند تا روی شبکه به کاربران به هر ظرفیت موردنیاز ارتباط دهیم.

جهانگرد با اشاره به مذاکره با نهادهای بین‌المللی در سال گذشته افزود: بعد از یک سال مذاکره کپی سوئیچ جهانی را به داخل کشور منتقل و آن را نصب کردیم و به‌این‌ترتیب زمینه انتقال ترافیک به داخل کشور، فراهم شده است.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ساختار شبکه فعلی ملی اطلاعات را نوپا دانست و افزود: تا توانمندتر و باکیفیت‌تر شدن این شبکه باید کارکنیم.

وی افزود: باید کل ترافیک کشور در آینده روی شبکه ابری باشد تا کاربران از نزدیک‌ترین نقطه اطلاعات را دریافت کنند، همچنین وزارتخانه تیمی تعیین کرده که ازنظر فنی و کیفی وضع اینترنت کشور را مهندسی کند.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به وجود بیش از ۷ جویشگر بومی در کشور گفت: هر کشور متناسب با شرایط خود جویشگرهایی تهیه‌کرده است و امسال و سال آینده حمایت از تولید محتوا و خط و زبان فارسی را دنبال می‌کنیم و در این راستا، در برنامه داریم تعداد صفحات فارسی وب افزایش یابد.

وی درعین‌حال جویشگر بومی را سرمایه‌ای ملی برشمرد و گفت: استفاده هر چه بیشتر از این جویشگرها، موجب ارتقای آن می‌شود.

جهانگرد همچنین در زمینه سیستم‌عامل بومی نیز گفت: از سیستم‌های حیاتی کشور است که تجربیات موفقی هم در کشور شده است و به‌زودی با نصب برخی اپلیکیشن‌ها روی این سیستم‌عامل، اجرای آن وارد مرحله عملیاتی خواهد شد.


شبکه ملی اطلاعات چیست؟