fa-IR
تفکر کارآفرینی و فناوری در دانشگاه‌ها درحال شکل‌گیری است

تفکر کارآفرینی و فناوری در دانشگاه‌ها درحال شکل‌گیری است

جشنواره فناوری‌اطلاعات به منظور انتقال تجارب و ایجاد انگیزه در بین شرکت‌های استارت‌آپی و فعالان این حوزه، ۳۰ دی‌ماه در سالن همایش جابربن‌حیان دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.
رییس مرکز تحقیقاتی فناوری‌اطلاعات و ارتباطات پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف، فناوری و کارآفرینی را دو ماموریت اصلی دانشگاه‌ها اعلام کرد و گفت که این تفکر در دانشگاه‌ها در حال شکل‌گیری است. حمیدرضا ربیعی روز پنجشنبه در جشنواره فناوری‌اطلاعات افزود که آموزش و پژوهش دو ماموریت اصلی دانشگاه‌ها در دهه‌های قبل بوده است که این ماموریت‌ها کافی نیستند. ربیعی ادامه داد که فعالیت‌هایی از سوی مسئولان و استادان دانشگاه در زمینه اضافه شدن دو ماموریت فناوری و کارآفرینی به دانشگاه‌ها انجام شده که هرچند این موضوع عمومیت ندارد اما در دانشگاه‌ها در حال شکل‌گیری است. ربیعی تاکیدکرد که وظیفه دانشگاه‌ها فقط این نیست که با بودجه دولتی، آموزش خوب بدهند و مقاله تولید کنند و این کار اصلا کافی نیست و این دو موضوع باید در دانشگاه‌ها نهادینه شود.


زیرساخت‌های اطلاعاتی و ارتباطی کشور به نقطه مطلوب رسید
ربیعی با اشاره به چند سال گذشته که فعالیت‌های خوبی در زمینه توسعه زیرساخت‌های کشور انجام شده است، گفت: زیرساخت‌های اطلاعاتی و ارتباطی کشور به نقطه مطلوب و خوبی رسیده که از آن به عنوان شبکه ملی اطلاعات یاد می‌شود.
ربیعی به قوانین حمایت از این مجموعه‌ها اشاره کرد و افزود: قوانین حمایتی در این زمینه در حال شکل‌گیری است. مجلس و دولت در این زمینه حرکت‌های خوبی را انجام داده‌اند.
ربیعی، معافیت‌های مالیاتی را از جمله اقدامات حمایتی در این زمینه اعلام کرد و گفت: متولیان امر با سعی و تلاش در حال فراهم کردن شرایط مناسب برای توسعه فعالیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها هستند.
ربیعی از رسانه‌ها تقاضا کرد که با اطلاع‌رسانی صحیح و بموقع زمینه نهادینه شدن این فرهنگ را در جامعه فراهم آورند.

رشد استارت‌آپ‌ها در ایران، کاریکاتوری است
ربیعی رشد استارت‌آپ‌ها در ایران را کاریکاتوری اعلام کرد و گفت که رشد آن‌ها با براساس اکوسیستم منظم برگرفته از ارزش‌ها و فرهنگ باشد تا به صورت موثر و هدفمند نیازهای جامعه را پوشش دهد.
ربیعی اظهار کرد که تعدادی از استارت‌آپ‌ها به صورت منطقی و درست در حال فعالیت هستند و این‌گونه اقدامات با برنامه‌ریزی منسجم باید توسعه یابد.
ربیعی بر لزوم ایجاد فرهنگ کسب‌و‌کار در جامعه تاکید کرد و گفت که در خانواده‌ها، مدارس و دانشگاه‌ها باید بر این موضوع متمرکز شوند تا شاهد نهادینه شدن آن در جامعه باشیم.