حمایت ستاری از استارت‌آپ‌های حوزه حمل‌و‌نقل

حمایت ستاری از استارت‌آپ‌های حوزه حمل‌و‌نقل

پس از ماجراهایی که بر دو سرویس تاکسی هوشمند، اسنپ و تپسی، گذشت معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور به حمایت از استارت‌آپ‌ها، بخصوص استارت‌آپ‌های حوزه تاکسی هوشمند پرداخت.

سورنا ستاری در افتتاحیه دومین کنفرانس بین المللی مهندسی و فناوری‌های سبز برای آینده پایدار اظهار کرد که انتظار داشتن از دولت برای رفع معضل آلودگی هوا غیر منطقی است و همگان باید در این امر مشارکت کنند. ستاری افزود، اگر یک راننده تاکسی ماهانه ۵ تا ۶ میلیون درآمد داشته باشد، که رانندگان استارت‌آپ‌های تاکسی‌های هوشمند از آن برخوردارند، خودش نسبت به تعویض خودروی مستهلک اقدام می‌کند و این کار به کاهش آلودگی هوا کمک می‌کند.

ستاری از تلاش جوانان برای راه اندازی کسب‌و‌کار با استفاده از امکانات فناوری قدردانی کرد و گفت: از جمله این عرصه‌ها می‌توان به سیستم‌های هوشمند تاکسی، استارت‌آپ‌های فعال در زمینه تصفیه پساب و نمک‌زدایی از آب اشاره کرد که علاوه بر اثرات محیط زیستی، خدمات را با قیمت کمتر و دسترسی راحت‌تر در اختیار مشتریان قرار می‌دهند. در ضمن این جوانان به خلاقیت و پشتکار خود اتکا کرده‌اند و هیچ یک از وام‌های بانکی استفاده نکرده‌اند.

ستاری همچنین اشاره کرد که سیستم سنتی، یارای مقابله با نوآوری و فناوری‌های جدید را ندارد. معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور به اقداماتی که در دنیا در زمینه خودروسازی انجام شده اشاره کرد و گفت: تسلا با عرضه خودروهای برقی زنگ خطر را برای خودروسازان به صدا درآورد. پس از آن گوگل با معرفی خودروهای خودران این عرصه را متحول کرد. این تغییرات اصولا توسط کمپانی‌هایی رقم خورده که خود اصولا خودروساز نیستند و فقط به دنبال نوآوری هستند.
ستاری افزود: برای شرکت‌های دانش‌بنیان فقط مکان فیزیکی تهیه کردیم. تا کنون سه هزار شرکت دانش‌بنیان احداث شده که به ۳۰ هزار میلیارد فروش دست یافته‌اند و محیط مناسبی را برای کسب‌و‌کار فراهم کرده‌اند.