fa-IR
بانک‌اطلاعاتی کسب‌وکارهای نوپا در حال تکمیل است

بانک‌اطلاعاتی کسب‌وکارهای نوپا در حال تکمیل است

شناسایی ۹۳۰ کسب‌و‌کار و ثبت بیش از ۵۵۰ ایده استارت‌آپی در مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا
شهلا اصولی رئیس مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا، با اشاره به اقدامات صورت گرفته در مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری فعالیت کسب‌و‌کارهای نوپای سازمان فناوری‌اطلاعات ایران، از اقدام برای اجرای طرح بانک‌اطلاعاتی استارت‌آپ‌ها خبر داد و گفت: این بانک‌اطلاعاتی با مشارکت بازیگران زیست‌بوم کسب‌وکارهای نوپا در حال تکمیل است.
اصولی با اشاره به نقش مرکز توانمندسازی کسب‌و‌کارهای نوپای فناوری‌اطلاعات در ایجاد این بانک اطلاعات تاکید کرد: ما اصرار و الزامی برای استفاده از این بانک‌اطلاعاتی ایجاد نکردیم و حتی اطلاعاتی که وارد می‌شود، بطور عمومی در معرض نمایش قرار می‌گیرد تا سایر نهادها و بخش‌ها نیز بتوانند از آن استفاده کنند. بنابراین ما فرآیند نظارتی روی فعالان استارت‌آپی نداریم و در این مرحله نیز ثبت‌نام در این بانک اطلاعاتی، کاملا آزاد گذاشته شده است.


۹۳۰ استارتاپ و ۵۵۰ ایده در حوزه فناوری‌اطلاعات به ثبت رسید
رئیس مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا در سازمان فناوری‌اطلاعات ایران با بیان این‌که اگر در فرآیند ثبت‌نام نقصی در اطلاعات وجود داشته باشد همکاران ما در مرکز با افراد تماس می‌گیرند و پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهند. تاکید کرد: با این شرایط تا امروز بیش از ۹۳۰ کسب‌وکار نوپا و ۵۵۰ ایده در سایت این مرکز ثبت‌نام کرده‌اند. همچنین ۷۹ سرمایه‌گذار از طریق سایت این مرکز، برای سرمایه‌گذاری اعلام آمادگی کرده‌اند.
اصولی، اظهار داشت: این افراد می‌توانند به راحتی از طریق سایت این مرکز، درخواست همکاری ارسال کنند یا با یکدیگر از طریق بخش پیام تعبیه شده در سایت در تماس باشند.
به گفته اصولی، بستر ارتباطی برای سرمایه‌گذاران و شتاب‌دهنده‌ها نیز فراهم شده است تا بتوانند عملکرد بهتری در جذب کسب‌وکارهای مورد نظر خود داشته باشند.
رئیس مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا با اشاره به این‌که ما مداخله‌ای در این فرآیند نداریم اما در هر مرحله‌ای که نیاز داشته باشند می‌توانیم خدمات مشاوره ارائه دهیم، تصریح کرد: زیست‌بوم استارت‌آپ‌های ما در شرایط فعلی هنوز جوان است و هر چقدر این مراحل ساده و سریع انجام شوند، موثرتر است. اما در آینده شرایطی مانند دریافت مجوز سطح کیفی خدمات ( SLA ) از سرمایه‌گذاران برای نحوه همکاری با استارت‌آپ‌ها یا ارزیابی مربیان و دسته‌بندی آن‌ها را در برنامه داریم.

بیشترین استارت‌آپ‌ها در حوزه تجارت الکترونیک شکل گرفتند
اصولی در پاسخ به این‌که بیشترین استارت‌آپ‌ها در کدام رسته مشغول به فعالیت هستند، گفت: در حال حاضر بیشترین کسب‌وکارها حول سه محور تجارت الکترونیک، محتوا و آموزش شکل گرفته‌اند که طبعا هریک از آن‌ها دارای زیرمجموعه‌های متنوعی هستند. در رتبه‌های بعدی می‌توان به فناوری‌های مالی، توسعه بازار و موضوعات اجتماعی اشاره کرد.
اصولی با بیان این‌که در توسعه یک استارت‌آپ، فناوری‌اطلاعات بستر فعالیت را فراهم می‌کند و نقش فعال‌کننده دارد، خاطرنشان کرد: بنابراین می‌توانیم بگوییم نقش IT در کسب‌وکارهای نوپا کاملا کلیدی است اما این کسب‌وکارها لزوما خدمات مستقیم فناوری‌اطلاعات ارائه نمی‌کنند.
رئیس مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا ادامه داد: نکته دیگر این است که کسب‌وکارهای نوپا روی موضوعات میان‌صنفی نیز فعالیت گسترده‌ای دارند، در نتیجه ممکن است با چند حوزه مختلف بطور مستقیم در ارتباط باشند.