fa-IR
سه صندوق بورس ایده برای حمایت از استارت‌آپ‌ها تشکیل شد

سه صندوق بورس ایده برای حمایت از استارت‌آپ‌ها تشکیل شد

معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از راه‌اندازی سه صندوق اعتباری در فرابورس برای حمایت از کسب‌و‌کارهای ‌نوپا با کمک معاونت علمی‌ و ‌فناوری ریاست جمهوری خبر داد.
با کمک معاونت علمی‌ و ‌فناوری و سازمان صنایع‌ کوچک، ۳ صندوق اعتباری در فرابورس برای حمایت از استارت‌آپ‌ها راه‌اندازی شده که صندوق‌های مخاطره‌پذیر نام‌ دارند. سرمایه‌گذارانی که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها هستند و قدرت ریسک‌پذیری مطلوبی دارند به این صندوق‌ها مراجعه کرده‌ و فعالان حوزه استارت‌آپ ایده‌های خود را در این بورس ایده مطرح می‌کنند و پس از مطالعه و ارزیابی طرح آنها، حمایت‌های مالی لازم از این کسب‌وکارهای نوپا انجام می‌شود.
غلامرضا سلیمانی ضمن اشاره به اجرای رویدادهای حوزه کسب‌وکارهای نوپا در شهرک‌های صنعتی گفت: در حال حاضر این رویدادها توسط مدیریت صنعتی و فناوری شهرک‌های صنعتی در حال برگزاری است و در استان‌های مختلف کشور اجرا می‌شود.
پیشنهاد شده است که رویدادهای استارت‌آپی در شهرک‌های صنعتی متناسب با رشته صنعت‌های مورد نیاز باشد تا به این روش بتوان از ایده‌های نوین کسب‌وکار برای توسعه صنعت بهره‌ گرفت.
معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به فعالیت استارت‌آپ‌ها در شهرک‌های صنعتی در قالب فن‌بازار تصریح کرد: در حال حاضر ۱۵ فن‌بازار در کشور ایجاد شده و اگر هر فردی ایده‌ای نوین برای اجرا داشته‌ باشد می‌تواند با ارائه آن زمینه اجرایی شدن آن ایده را فراهم کند.
سلیمانی با بیان اینکه حدود نیمی از استارت‌آپ‌ها در پنج سال اول فعالیت خود شکست می‌خورند اما با توجه به سرعت بازدهی آنها همان ۵۰ درصد موفقیت هم ارزش سرمایه‌گذاری دارد، خاطرنشان کرد: تاکنون ۴۰ مبادله صنعتی از طریق فن‌بازارها و استارت‌آپ‌های موجود در شهرک‌های صنعتی انجام شده است.
وی با تاکید براینکه بخش اعظم مشکلات اشتغال کشور با کمک استارت‌آپ‌ها قابل حل است و این مساله در دنیا نیز بیش‌از پیش مورد توجه قرارگرفته‌است، ادامه داد: اگر کسب‌وکار سنتی ۲۰ سال زمان نیاز دارد تا به بازدهی برسد، کسب‌وکارهای نوپا طی چهار تا پنج سال به‌نتیجه می‌رسند و این مساله از هدر رفت منایع و سرمایه‌ها جلوگیری می‌کند.