تاکنون اتحادیه‌ای برای کسب‌و‌کارهای اینترنتی شکل نگرفته است

تاکنون اتحادیه‌ای برای کسب‌و‌کارهای اینترنتی شکل نگرفته است

لزوم برخورد صحیح با کسب‌و‌کارهای اینترنتی، موضوع گفتگو ویژه خبری شبکه دو سیما

«لزوم برخورد صحیح با کسب‌و‌کارهای اینترنتی» موضوع گفتگو ویژه خبری شبکه دو سیما بود که میلاد منشی‌پور مدیر‌عامل یکی از شرکت‌های تاکسی اینترنتی در کشور، مسعود طبیبی مدیر‌عامل اتحادیه تاکسیرانی کشور و فرانک رزاقی‌اسکویی قائم مقام مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به بحث و گفتگو پیرامون آن پرداختند. میلاد منشی‌پور با بیان این‌که کشور ما تقریبا یکی از آخرین کشورهایی است که از این فناوری استفاده می‌کند، گفت: ما واسطه بین سرویس‌دهنده و مسافر را حذف می‌کنیم و از این طریق قیمت نهایی را برای مسافر پایین آورده و درآمد رانندگان را افزایش می‌دهیم، علاوه بر این‌که با استفاده از این فناوری تعداد سفرهای تک‌سرنشین در شهر نیز کاهش پیدا خواهد کرد بلکه این مسئله بر روی بحث ترافیک و آلودگی هوا تاثیر گذار خواهد بود. منشی‌پور افزود: به منظور فعالیت این شرکت همه مجوزهای لازم از جمله نماد مجوز اصناف فناوری‌اطلاعات، مجوزهای مربوط به وزارت‌ارشاد و شورای عالی انفورماتیک را اخذ کرده‌ایم.
مسعود طبیبی مدیر‌عامل اتحادیه تاکسیرانی کشور نیز با اعلام این خبر که در ۷، ۸ ماه اخیر حدود ۳۷ هزار تاکسی را در سطح کشور نو کرده‌ایم گفت: از این فناوری در حوزه صنعت حمل‌و‌نقل حمایت می‌کنیم.

تمرکز امور مربوط به تاکسیرانی‌ها و کلیه امور مربوط به حمل‌و‌نقل شهری بر عهده شهرداری‌ها است
طبیبی با اشاره به قوانین بخش حمل‌و‌نقل کشور افزود: بر اساس قانون‌الحاق یک تبصره به ماده واحده ۳ قانون تمرکز امور مربوط به تاکسیرانی‌ها که در سال ۷۴ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است، تمرکز امور مربوط به تاکسیرانی‌ها و کلیه امور مربوط به حمل‌و‌نقل شهری به عهده شهرداری‌ها است و بر همین اساس هم اعتراضی که ما به فعالیت این دو شرکتی که در حوزه حمل‌و‌نقل شهری به صورت اینترنتی فعالیت می‌کنند این است که چرا از شهرداری‌ها که مرجع ساماندهی حمل‌و‌نقل مسافر و بار هستند مجوز اخذ نکرده‌اند.

تا کنون اتحادیه‌ای برای کسب‌و‌کار‌های اینترنتی شکل نگرفته است

در بخش دیگری از این برنامه فرانک رزاقی‌اسکویی قائم مقام مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت ، معدن و تجارت نیز اظهار داشت: کسانی که قصد فعالیت در فضای مجازی را دارند باید دو مجوز را دریافت کنند، که یک مجوز مربوط به مجوز نماد الکترونیک است که توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیک به تمام فعالان اقتصادی در فضای مجازی داده می‌شود. ‌اسکویی افزود: همچنین مطابق با ماده ۸۷ قانون نظام صنفی‌، کسانی که قصد دارند فعالیت صنفی در فضای مجازی انجام دهند باید پروانه‌کسب دریافت کنند، منتها با توجه به این‌که هنوز اتحادیه‌ای برای کسب‌و‌کارهای اینترنتی در کشور شکل نگرفته است، اتاق‌های اصناف شهرستان‌ها می‌توانند پروانه‌کسب به فعالین اقتصادی در این عرصه، صادر کنند.
قائم مقام مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اضافه کرد: متاسفانه به دلیل مشکلات به وجود آمده، اتاق اصناف تهران از نهایی کردن پروانه‌کسب دو شرکتی که هم اکنون در حوزه حمل‌و‌نقل شهری به صورت اینترنتی فعالیت می‌کنند خودداری کرده است. اسکویی تصریح کرد: به طور متوسط اگر ۱۰۰ پروانه‌کسب صادر شود‌، اتحادیه کشوری کسب‌و‌کار اینترنتی می‌تواند با اجازه وزیر صنعت، معدن و تجارت تاسیس شود.
اسکویی در ادامه برنامه با اشاره به این‌که، در مرکز توسعه تجارت الکترونیک بر روی همه کسب‌و‌کار‌های الکترونیک نظارت می‌شود گفت: برای فعالیت در فضای مجازی قانون و آیین‌نامه وجود دارد.
اسکویی با بیان این‌که، درخصوص کرایه خودرو اینترنتی شکایتی صورت نگرفته و این مسئله به منزله رضایت مردم است افزود: کسانی که در فضای مجازی فعالیت می‌کنند قوانین را رعایت می‌کنند و از سوی دیگر نیز همچنین مالیات می‌پردازند.

برای فعالیت در فضای مجازی نیازمند دو مجوز نماد اعتماد الکترونیک و پروانه‌کسب هستیم

قائم مقام مرکز توسعه تجارت الکترونیک با اشاره به این‌که، برای فعالیت در فضای مجازی نیازمند دو مجوز نماد اعتماد الکترونیک و پروانه‌کسب هستیم خاطرنشان کرد: برای فعالیت در فضای مجازی مجوز نماد اعتماد الکترونیک توسط شرکت‌ها اخذ شده است.
خسرو سلجوقی، عضو هیات عامل سازمان فناوری‌اطلاعات ایران در ادامه برنامه طی گفتگو زنده تلفنی با اشاره به این‌که، اگر قرار است برای فناوری و نوآوری به سمت اقتصاد دانش‌بنیان پیش برویم نمی‌توان با شعار کاری انجام داد، گفت: قانون‌گذار بر مجوز زدایی تاکید دارد لذا ۲۲۰۰ مجوز را به ۱۷۰۰ رسانده‌ایم. سلجوقی با بیان این‌که،  تعداد مجوزهای صادرشده در حوزه فضای مجازی زیاد است ادامه داد: در کشور ما اداره گاز، آب و برق جدا از یکدیگر فعالیت می‌کنند این در حالی است که در کشورهای دیگر شاهد مدیریت یکپارچه شهری هستیم پس برای به نتیجه رسیدن امور باید به صورت یکپارچه عمل کرد. سلجوقی تصریح کرد: اتحادیه تاکسیرانی باید نرم‌افزار مشابهی را خریداری کند زیرا  نرم‌افزار انحصاری نیست و از این طریق مشکلات برطرف می‌شود.
منشی‌پور در ادامه این گفتگو با اشاره به این‌که، دست اندرکاران و مراجع ذی‌ربط حامی فناوری جدید هستند اظهار داشت: طبیعت فناوری این است که در کسب‌و‌کار‌های مختلف ورود پیدا می‌کند. منشی‌پور با تاکید بر ضرورت وجود اجماع میان دست اندرکاران مربوطه بیان کرد: با پلیس فتا جلسات متعددی را برگزار کرده‌ایم لذا نگرش و روش پلیس فتا بر همکاری بوده است.

سفرهای تک سرنشین کاهش یافته است
منشی‌پور با اشاره به این‌که، پلیس فتا بر عملکرد ما نظارت دارد افزود: توانسته‌ایم سفرهای تک سرنشین را کاهش دهیم. این مدیر‌عامل شرکت تاکسی اینترنتی با اشاره به این‌که، باید از فناوری به درستی استفاده کرد افزود: مسافر و راننده‌آژانس از محصول ما راضی هستند. منشی‌پور با اشاره به این‌که، برای تایید راننده تمام پروسه‌های سخت را در نظر گرفته‌ایم گفت: از راننده برای شروع کار خود در آژانس سوی پیشینه، بیمه و سند ماشین را دریافت می‌کنیم و البته برای مسائل امنیتی به این موارد بسنده نمی‌کنیم.

تاکنون هیچ شکایتی از شرکت‌های آنلاین تاکسی انجام نشده است
منشی‌پور با اشاره به این‌که، تاکنون هیچ شکایتی از شرکت های آنلاین تاکسی انجام نشده است افزود: امنیت در این مجموعه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
مسعود طبیبی، مدیر‌عامل اتحادیه تاکسیرانی کشور در بخش دیگری از این برنامه با اشاره به این‌که، باید از فناوری در چارچوب قانون استفاده کرد اظهار داشت: نباید به دنبال ایجاد نرم‌افزار باشیم لذا ما نهاد شبه دولتی هستیم و به دنبال ایجاد رقابت در بخش خصوصی هستیم. طبیبی، با اشاره به این‌که، با رصد و پایش تاکسی‌ها و وسایل نقلیه‌عمومی موافقم افزود: باید از کسانی که به مردم سرویس ارائه می‌دهند خواست تا تخلفات خود را از راهوار ناجا بگیرند.