بکارگیری قوانین واقعی در فضای مجازی پاسخگو نیست

بکارگیری قوانین واقعی در فضای مجازی پاسخگو نیست

وزیر ارتباطات و فناوری‌اطلاعات با بیان این‌که بکار بردن قوانین فضای واقعی در فضای مجازی چندان جواب‌گو نیست، تاکید کرد که فضای مجازی به قوانین خاص خود نیاز دارد.

واعظی در همایش «محتوا، اقدام‌ها و دستاورد‌ها» در محل وزارت ارتباطات گفت: به کار بردن قوانینی که در فضای واقعی کاربرد دارد در فضای مجازی تولید اشکال خواهد کرد. واعظی به مشکلات اخیر ایجاد شده برای برخی کسب‌و‌کارهای نوین نیز اشاره کرد و گفت: باید تدوین قوانین متناسب این نوع کسب‌و‌کارها مورد توجه جدی قرار گیرد. واعظی با اعلام حمایت وزارت ارتباطات از کسب‌و‌کارهای نوپا، افزود: اختصاص تسهیلات بخشی از این حمایت هاست. واعظی به اختصاص ۱۲۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به ۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان اشاره کرد و گفت: سال آینده نیز این مبالغ اختصاص خواهد یافت.
وزیر ارتباطات با بیان این‌که اکنون فعالیت شرکت‌های نوپا به سراسر کشور گسترش یافته است، افزود: کسب‌و‌کارهای نوپا باید تبدیل به کنسرسیومی بزرگ شوند تا موفقیت‌های بیشتری کسب کنند. واعظی گفت: مقرر شده تعرفه‌ها در کمیسیون تنظیم مقررات به گونه‌ای تدوین شوند تا به سود شرکت‌های دانش‌بنیان باشد. واعظی تاکید کرد: باید کاری کرد تولید محتوا در کشور ثروت‌آفرین شود.
رئیس سازمان فناوری‌اطلاعات نیز در این همایش، ۱۰ برابر کردن تولید محتوا را مهم‌ترین طرح در برنامه‌های اقتصاد مقاومتی وزرات ارتباطات اعلام کرد و گفت: تاکنون در این زمینه اقدام‌های خوبی انجام شده است. جهانگرد، توسعه شبکه دسترسی و شبکه‌های ارتباطی در قالب شبکه ملی اطلاعات را از جمله این اقدام‌‌ها برشمرد و افزود: اکنون وضعیت خوبی از نظر دسترسی در کشور ایجاد شده و نسل سوم و چهارم تلفن‌ همراه نیز توسعه خوبی داشته است. جهانگرد به اقدام‌های انجام شده برای ایجاد تسهیل در دسترسی به نظام اداری اشاره کرد و گفت: به زودی و در دهه فجر دولت الکترونیک راه‌اندازی خواهد شد تا مردم بتوانند از مزایای آن بهرمند شوند. او همچنین تولید محتوای بومی را بسیار مهم ارزیابی کرد و آن را یکی از مولفه‌های تولید امنیت در فضای مجازی دانست.